СВИНСКО ФИЛЕ СО ПЕЧУРКИ

 Рецепт на  КРИСТИЈАН ФЕСКОВ

         Потребни состојки: 200 гр. свинско филе, 200 гр.печурки, ½ главица кромид, 1 чешне лук, малку маслиново масло, малку путер, малку бело вино, малку фонт од зеленчук, неколку  суви смокви, сол и бибер по вкус.

Постапка:

Месото се сече на парчиња и се зачинува со сол.

Парчињата месо се печат од едната страна и се зачинуваат со малку бибер.

Потоа се печат од другата страна и се оставаат да отстојат премачкани со путер.

За тоа време се подготвува сосот.

Печурките и кромидот ситно се сечкаат и се пропржуваат во тава со загреано маслиново масло.

По неколку минути состојките се зачинуваат со сол и бибер  и се додава лукче и малку путер.

Се додава малку бело вино и откако ќе испари, се додава фонт од зеленчук.

Месото се прелева со сосот и се декорира со неколку суви смокви.

притисни ентер