СВИНСКО ФИЛЕ СО ПЕЧУРКИ

 Рецепт на  КРИСТИЈАН ФЕСКОВ

Потребни состојки: 200 гр. свинско филе, 200 гр.печурки, ½ главица кромид, 1 чешне лук, малку маслиново масло, малку путер, малку бело вино, малку фонт од зеленчук, неколку суви смокви, сол и бибер по вкус.

Постапка:

Месото се сече на парчиња и се зачинува со сол.

Парчињата месо се печат од едната страна и се зачинуваат со малку бибер.

Потоа се печат од другата страна и се оставаат да отстојат премачкани со путер.

За тоа време се подготвува сосот.

Печурките и кромидот ситно се сечкаат и се пропржуваат во тава со загреано маслиново масло.

По неколку минути состојките се зачинуваат со сол и бибер и се додава лукче и малку путер.

Се додава малку бело вино и откако ќе испари, се додава фонт од зеленчук.

Месото се прелева со сосот и се декорира со неколку суви смокви.

Заев: Коалицијата Можеме е победник на овие избори!

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во обраќањето рече дека коалицијата Можеме е победник на предвремените парламентарни избори со најмалку три пратеника предност пред ВМРО-ДПМНЕ.

Заев рече дека коалицијата има сигурна и стабилна предност од најмалку тројц апратеници , со мошност за добивање уште двајца или тројца.

,,Со оваа ваша поддршка не обврзувате на одговорност, но може да работиме уште повеќе и уште подобро" , рече Заев .

ДИК: СДСМ 36,13%, ВМРО-ДПМНЕ 34,65%, ДУИ 11,57%, АА и А 8,79%

Од преброени гласови 96,93 отсто од избирачките ливчиња, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме" води со освоени 36,13 отсто од гласовите пред ВМРО-ДПМНЕ со 34,65.

Податоците објавени од Државната изборна комисија во нивното седиште, имајќи предвид дека веб страницата повеќе од еден час не им функционира, покажуваат дека за ДУИ гласале 11,57, за Алијанса на Албанците и Алтернатива 8,79, за Левица 3,96, ДПА 1,48 и за Интегра 1,33 , а другите партии и коалиции учесници на изборите имаат под 0,4 отсто, информира пред малку на прес конференција портпаролот на ДИК , Адмир Шабани.

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за формирање на нова влада

Народот покажа дека народот не сака криминална и коруптивна власт, рече генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ , Игор Јанушев.

Победивме во голем број градови и населени места рече Јанушев. Трката е тесна речиси изедначена , да почекаме да ги видиме финалните бројки.

ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за обезбедување мнозинство за формирање на нова влада .

притисни ентер