Средба на премиерот Заев со швајцарската амбасадорка Техада и претставникот од НДИ, Хејзлет

Силна поддршка за независен, одговорен и ефикасен Парламент, во интерес на граѓаните и државата, била искажана од Техада и Хајзлет.

Премиерот Зоран Заев, имаше заедничка средба со Сибил Зутер Техада, амбасадорка на Швајцарија во Република Северна Македонија и со Роберт Скот Хејзлет, лидер на тимот на Програмата за парламентарна поддршка од НДИ.

Премиерот Заев изрази поддршка на проектот „Програма за парламентарна поддршка“, потпишан помеѓу швајцарската влада и Собранието на Република Северна Македонија, што има за цел зајакнување на капацитетите на Парламентот, а чијшто донатор е швајцарската Влада и се имплементира со поддршка од НДИ.

„Силно го поддржуваме овој проект и сите активности коишто се во насока на обезбедување што е можно поголема независност на Парламентот, што подразбира подготовка на закони коишто произлегуваат од самите пратеници, одговорно работење на пратениците, помирување помеѓу пратениците, нивно што е можно поголемо доближување до граѓаните кои им ја даваат довербата. Во овој драгоцен, редок и специфичен период за Република Северна Македонија, од голема важност е улогата на Парламентот и неговите капацитети за независно, одговорно, ефикасно и професионално работење во интерес на граѓаните и на државата“, рече премиерот Заев.

Претседателот на Владата, Заев, се заблагодари на Владата на Швајцарија и на швајцарската амбасада, како и на НДИ за поддршката на нашата држава во процесите на демократизација.

На средбата беше претставен десетгодишниот проект финансиран од Швајцарија, со којшто ќе се зајакнуваат организациските структури, надзорната и законодавната функција и транспарентноста на Собранието на Република Северна Македонија, а е разговарано и на кој начин премиерот Заев и Владата можат да придонесат во клучната цел, обезбедувањето независност во работата на Парламентот и на пратениците, се наведува во владиното соопштение.

Пендаровски: Вистинското место за лидерска е кај шефот на државата

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски смета дека вистинското место за лидерската средба е кај шефот на државата.

-Не би сакал да ја поткопувам иницијативата на премиерот за лидерска средба за важни прашања, сепак сметам дека вистинското место за лидерската средба е кај претседателот на државата, вели Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа.

-Сакам да бидам искрен. Мислам дека за неколку битни прашања, како што е на пример идната позиционираност на СЈО во нашиот правосуден систем или пописот кој за жал почна да се политизира, иако законот се уште не е донесен и неколку други слични битни работи, мислам дека вистинското место за средби е кај претседателот на државата, нагласува тој.

Пендаровски додава дека се сомнева оти заради големата политичка поделба меѓу двете партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е можна продуктивна средба од тој формат кога едната или другата партија е организатор. 

Исчезнат е дедо Мирослав

Исчезнат е Мирослав Видовски.

Го нема седум дена. Дедото има 73 години и живее во Центар, на улицата „11-ти октомври“, од каде му се губи трагата.

Неговото семејство се јави во Канал 5 порачувајќи доколку некој има било какви информации да се јави на бројот 077-626-145 и да ја информира госпоѓа Милка.

Повредена 18-годишна девојка откако во неа удрил возач на голф

 Осумнаесетгодишна девојка од Тетово е тешко повредена во сообраќајна несреќа на булеварот „Видео Смилевски-Бато", вчера околу 18:30 часот, откако во неа удрило патничко моторно возило „фолкваген голф" со тетовски регистарски ознаки.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи,  во Т.А (18) удрил 47-годишниот Ш. Х. од Вејце кој управувал со „голфот".

-Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила 18-годишната девојка, која потоа била пренесена во болницата во Тетово, соопшти денеска МВР.

Увид на местото на сообраќајката извршила екипа од СВР Тетово.

притисни ентер