Студентите по архитектура со визија за Дебар маало

Зграда до зграда, бетонот стана симбол и на „google map“ на општината Центар во Скопје. Новите згради станаа добро утро за жителите на градот.

 Архитектката Дивна Пенчиќ вели дека има надеж за Скопје и има места кои можат да бидат урбани со зеленило и ќе бидат добра иднина за новите генерации. Но, доколку се продолжи со трендот на градење и се се гледа низ призма на пари, наредните генерации ќе бидат целосно уништени.

Макетата што ја изработија професорите и студентите на архиктеконски покажува решенија за метежот и небезбедноста покрај училиштата и градинките.

Ова е дел од проектот „Не игнорирај реагирај за подобра животна средина“, чии идеи ги поддржува и Општина Центар.

Архитектите потсетуваат дека во Македонија има закони и правилници за градење, она што недостасува е нивната примена. 

Средба Димитров – Лајчак

Словачкиот шеф на дипломатијата Лајчак, кој се наоѓа во дводневна посета на нашата земја, ќе биде примен и од државниот врв на  Македонија. 

 Актуелните предизвици во регионот на ОБСЕ, процесот на пристапување на Македонија во НАТО и во Европската Унија, како и динамиката и развојот на македонско-словачките билатерални односи ќе бидат теми на средбата денеска во Скопје на словачкиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Мирослав Лајчак, со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Како што соопштија од МНР, покрај тет-а-тет средбата, Димитров и Лајчак ќе имаат воведно обраќање на Втората пленарна сесија на Националната конвенција за Европска Унија во  Македонија, во организација на Европското движење  Македонија и Словачкото здружение за надворешна политика. На форумот ќе се дискутира за реформите во неколку поглавја на Европската Унија, вклучително и за поглавјата 23 и 24: Правосудство и основни права и Правда, слобода и безбедност.

Словачкиот шеф на дипломатијата Лајчак, кој се наоѓа во дводневна посета на нашата земја, ќе биде примен и од државниот врв на  Македонија. 

Ново рочиште за случајот „Маџар телеком" на СЈО

Случајот го води судијката Ленка Давиткова, а застапник на обвинението е Лиле Стефановска од СЈО. Постапката се наоѓа во доказна постапка и се сослушуваат сведоци предложени од обвинителството.

 Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето против поранешниот генерален и поранешниот финансиски директор на Македонски телеком, Атила Сендреи и Ролф Плат, како и други две лица за злоупотреба на службената положба и склучување фиктивни договори за консултантски услуги со кипарски фирми, познат како „Маџар телеком”.

Случајот го води судијката Ленка Давиткова, а застапник на обвинението е Лиле Стефановска од СЈО. Постапката се наоѓа во доказна постапка и се сослушуваат сведоци предложени од обвинителството.

Судењето за „Маџар телеком" почна во 2011 година, а потоа случајот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Покрај Сендреи и Плат, обвинети се и Михаил Кефалојанис и Золтан Кешиус. Се сомничат дека склучувале фиктивни договори за консултантски услуги со кипарската консултантска куќа „Чаптекс холдингс лимитид" и на тој начин ги оштетиле „Македонски телеком" и Буџетот на Македонија.

Конференција за донирање вишоци храна

 Најголемите 50 компании  денеска ќе присуствуваат на конференција за донирање вишок храна, што е во организација на „Сите сити", и ќе можат да ги слушнат предлозите и општествените придобивки од донирањето храна за целокупното општество.

На конференцијата најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски и на претставници на бизнис-секторот.

Настанот ќе го отвори Блаже Јосифовски, претседател на „Сите сити", кој ќе даде видување за состојбата во државата и за тоа како може големите компании да помогнат во намалување на проблемот со гладот и преголемото фрлање храна.

Конференцијата ќе се одржи во хотелот „Мериот" кој, како што информираат организаторите, како општествено одговорна компанија секогаш ги поддржува настаните од хуманитарен карактер и овој пат со овозможување бесплатна конференциска сала, техничка опрема и кафе-пауза.

притисни ентер