Фолксваген ја напаѓа Европа- до 2025 ќе постави 36 000 електрични полначи

Еден од најголемите светски производители на автомобили реши темелно да му пристапи на електрифицирањето на автомобилите.

Планот на германскиот гигант е да произведат и да продадат милион електрични возила годишно. За да може да успее ваквиот план , потребна е и мрежа за полнење на автомобилите.

Затоа во наредните неколку години групацијата Фолксваген планиран насекаде низ Европа да изгради 36 000 места за полнење на автомобилите на електричен погон.

Од тоа 11 000 ќе ги постави брендот Фолксваген. Овој потфат германскиот производител ќе го реализира со помош на својот оддел за инфраструктура – компанијата ELLI (Electric Life) и "We Charge", сервисот за дополнувањер на погонските батерии, а вкупната инвестиција изнесува околу 250 милиони евра.

Фото: Сенида ги покажа облините во костим за капење

Лето е, сите се разголуваат па и Сенида постави фотографии во костим за капење на својот „Инстаграм“ профил.

Таа преферира едноставни костими за капење и не е толку нападна во покажувањето на нејзиното тело.  

Видео: Куче скокна во река за да го спаси своето другарче

Кога ќе се земе во предвид дека водата не е длабока и дека чамецот е блиску до брегот, ова видео и не е толку драматично.

Но кога ќе го видете уплашеното мало кученце како цимоли, сигурно ќе ви падне жал за него. Такво чувство имаше и големото куче и затоа направи ваков храбар потег.

„RIMAC“ на турнеја низ америка

„RIMAC“ и неговите електрични болиди, веќе некое време се низ Америка, каде учествуваат  на бројни автомобилски случувања.

Љубителите на автомобили низ Америка ќе можат да ги видат и да се восхитуваат на новите модели од компанијата „RIMAC“.

притисни ентер