САД испратија носач на авиони на Блискиот исток и ги повлекоа дипломатите

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека не сака војна со Иран и покрај порастот на тензиите меѓу двете земји.

Трамп во разговор со своите советници изјавил дека не сака американскиот притисок на Иран да се претвори во конфликт.

САД испратија носач на авиони во Персискиот залив и го повлекоа дипломатскиот кор од Ирак. Причината за тоа се наводните заканувачки потези на Иран.

Запрашан за тоа дали САД ќе влезе во војна против Иран, Трамп истакнал дека “се надева оти нема“.

„Њујорк Тајмс“ пишува дека американскиот државниот секретар Мајк Помпео трага по сојузници во Европа, а и пошироко, кои би помогнале да се спуштат тензиите.

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хусеин Хамнеи во меѓувреме изјави дека војна нема да има.

„Не бараме војна, како што тоа не го сакаат ни тие“ – изјавил тој за иранските државни медиуми.

Според најновите извештаи, американски разурнувач поминал низ теснецот без никакви инциденти.

Во Полска трае потрагата по спелеолози, заглавени во пештера (ВИДЕО)

Полските спасувачи стравуваат за животите на двајца спелеолози , кои се заробени во пшештера во полските Татри , откако вода го преплави тунелот и им го препречи излезот.

„Условите во пештерата се тешки. Температурата е околу 4 целзиусови степени. Се плашиме за животот на заробените спелеолози“, рече Јан Кристоф, шеф на ТОПР, полската Служба за спасување во планина.

„Клучното прашање е: дали преживеале? Сè уште не знаеме каде се наоѓаат, а областа што сакаме да ја пребараме е долга околу 30 метри“.

„Чувствуваме дека тие се близу до спасувачите, можеби на 10 метри, но друго прашање е колку време е потребно за да стигнат до нив“, рече Кристоф.

,,Само за да стигнеме до местото каде се заробени, потребни се околу осум часа, па дури и повеќе за да се подготви патеката за евакуација."

Најголемата закана за спелеолозите е хипотермијата. Според четворицата спелеолози кои успеале да излезат од пештерата, двајцата колеги имаат астро фолии , што може да им помогнат да ја задржат телесната топлина.

Спелеолозите се заробени во пештерата Виелка Снијежна уште од саботата.

Џонсон ги повикува Меркел и Макрон на нов договор за Брегзит

Британскиот рпемиер Борис Џонсон ги повика денеска Франција и Германија да ги сменат ставовите за Брегзит и да се согласат на преговори за нов договор за заминување на Британија од ЕУ.

Во спротивно , Џонсон најави дека е подготвен Британија да излезе од ЕУ без договор.

„Ќе бидеме подготвени да излеземе на 31 октомври - со или без договор“, рече Џонсон на прес конференцијата  новинарите во Трур, во југо-западниот дел на Англија.

„Нашите пријатели и партнери од другата страна на каналот не се колебаат да се премислат. Во ред е, сигурен сум дека ќе го сторат тоа“, додаде тој.

„Се надевам дека разбираат дека треба да се согласат на компромис“, одговори британскиот премиер на прашањето за неговите претстојни средби со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон оваа недела.

Џонсон ќе се сретне со Меркел во среда во Берлин и со Макрон во четврток во Париз.

Вуковиќ: И армијата да се вклучи во отстрелот на диви свињи

Африканската свинска чума е вирусна, болест која не е опасна за човекот но е економски катастрофална за свињарството е се поблиску до нашите граници. 

Дали се преземаат доволно превентивни мерки побаравме мислење од науката која ги следи состојбите и кај нас но и во Србија и Бугарија каде ја има оваа болест.

На оваа тема Игор Манасиевски разговараше со Владо Вуковиќ , професор по свињарство.

притисни ентер