Манчестер Сити ја задржа титулата во Премиер Лигата со само еден бод пред Ливерпул

Манчестер Сити со победа над Брајтон од 4:1 ја одбрани титулата пред Ливерпул и остана првак на Англија, втора година пшо ред , што не се случилово последните десет години.

Со само еден бод предност пред Ливерпул , Манчестер Сити остана првак на Англија. Тренерот Пеп Гвардиола на рамена беше изнесен од теренот , а по четврт пат во кариерата капитенот Винсент Комани го подигна пехарот.

притисни ентер