Мишел Обама објави фотографија од Јадранот и доби милион и пол лајкови

Поранешната прва дама на САД на својот Инстаграм профил објави фотографија снимена во Венеција од едно патување на кое била со ќерките Саша и Малија.

Во пресрет на Денот на мајките , МИшел посвети емотивен пост за својата мајка и ќерките и напиша коклку е среќна што со своите девојчиња го пропатувала речиси целиот свет.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

With #MothersDay just a couple days away, I find myself thinking a lot about the way my mother raised me. And even though our family was crammed into a tiny apartment, one of the greatest gifts she gave me was the freedom to explore and develop into my own person. For instance, even though we didn’t have much money, she and my dad cobbled enough money together to send me on a high-school trip to Paris, which opened up the world to me in so many ways. And now that I’m raising kids of my own, I wanted to pass that lesson on to my own girls. I’ve been so fortunate to be able to travel with Sasha and Malia all across the country and around the world—experiences my mother never would have dreamed of back when I was their age. But though the settings may be different, the message is the same, and it’s one I hope mothers everywhere pass on to their daughters—in seeking out new perspectives and reaching outside of our comfort zones, we can discover more about ourselves.

A post shared by Michelle Obama (@michelleobama) on

Фотографијата на првата дама со ќерките на Инстаграм доби над милион лајкови, што е знак дека нејзината популарност не е опадната , иако поминаа повеќе од две години како излезе од Белата куќа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

As we prepare for #MothersDay on Sunday, I wanted to take a moment to shine a light on those women in our lives who may not be our mothers, but have nonetheless played an important role in nurturing us. I’ve been grateful to be surrounded by so many strong, intelligent, warm-hearted women who, along with my mother, have made me who I am. They include my soft-spoken grandmother LaVaughn, whose work managing a Bible book store showed me some of my first glimpses of a woman in charge. I sparred with my Aunt Robbie, who lived below us, during piano lessons—but her teaching showed me the importance of hard work and preparation, and she was always there for me when I needed her most. My mentor at Princeton, Czerny, saw potential in me and did her part to get me to step outside of my comfort zone—to be a little more bold, a little less cautious. And then there’s Eleanor Kaye Wilson, who we call “Mama Kaye.” She’s sweet-hearted and deep-rooted, a second mother or grandmother for all four of us—Malia, Sasha, Barack, and me. She’s been there to help with mealtime, craft time, been to all of our events over so many years—a wonderful friend and confidant to my mother. We love her, just like we love so many supportive women whose stories and contributions often go unrecognized, but who deserve just as much appreciation and love this time of year. So if there’s a Mama Kaye or a Czerny, a Grandma LaVaughn or an Aunt Robbie in your life, make sure to show them some love this weekend, too.

A post shared by Michelle Obama (@michelleobama) on

Мишел Обама во моментов е една одн најтиражните писателки на светот , а нејзината книга "Becoming"  ги урива рекордите во читаност.

Во едно од последните интервјуа вели дека многу и се допаѓа животот надвор од Белата куќа и со уживање ја пишувала книгата за својот живот. Не планира да се кандидира за претседателка на САД , иако фановите на Обама тоа го посакуваа од Мишел.

Видео: Погледнете како изгледа островот за богати и славни во Мајами

Островот на милионерите е приватен остров на кој живеат само 42 луѓе а има 34 куќи.

Се работи за Индијан Крик Вилиџ во заливот Вискејн во Мајами а некои од неговите жители се супермоделот Адријана Лима, пеаќот Хулио Иглесиас и инвеститорот Карл Ајкан.

Островот е обезбедуван од приватна полиција а секоја куќа е сместена во првиот ред до морето за сите да можат да уживаат во погледот.

Центарот има и игралиште за голф а куќите од овој комплекс ретко се наоѓат на продажба.

Моментално се продава само една и тоа за 24 милиони долари.

Неверојатна приказна,го проголтала вереничкиот прстен додека спиела

Јена Еванс од Калифорнија завршила на операција откако во сон го проголтала сопствениот веренички прстен.

Таа сонувала дека со вереникот Боби се на вечерен воз на кој има група негативци .

Вереникот во сонот и рекол дека треба да го проголта прстенот за негативците да не го одземат. Таа го ставила прстенот во уста, го проголтала и се напила чаша вода. Во теј момент се пробудила, сфатила дека се работи за сон и продолжила да спие.

Кога утрото се разбудила видела дека и го нема прстенот. Тогаш таа сфатила дека не баш се било сон...

„Го разбудив мојот вереник и му реков дека сум го проголтала прстенот. Мислам дека не ми поверува веднаш. Долго време се смеевме а потоа и се јавивме на мојата мајка а тогаш уште посилно се смеевме“ раскажува Јена на својот Фејсбук профил.

Таа потоа отишла во болница каде што ја снимале и откриле дека навистина има прстен во нејзиниот стомак.

Докторите ја успале Јена и со ендоскопија го извадиле прстенот кој му го дале на вереникот Боби.

Боби и го дал прстенот на Јена а таа му ветила дека никогаш повеќе нема да го загуби.

„Абарт 595 Писта“ е златна средина

Новиот модел е замислен како опција помеѓу стандардниот „595“ и поскапата верзија „Туризмо“.

„Абарт“ ја претстави „Писта“ верзијата на моделот „595“ кој е заснован на „Фиат 500“. Произведувачот соопшти дека овој автомобил во поглед на цената е позициониран измеѓу базичната верзија на „595“ и „595 Туризмо“.

Сепак „595 Писта“ има мотор со иста јачина како и „Туризмо“. Тоа значи дека под хаубата се наоѓа 1.4 литарски турбо- бензин мотор со165 коњски сили.

Силата на предните тркала се пренесува преку автоматизиран мануелен менувач кој во суштина работи како автоматик но брзините можат да се менуваат и рачно.

Од „Абарт“ се пофалија дека овој автомобил во петта брзина забрзува од 80 до 120 км/ч за 7,8 секунди а неговата максимална брзина е 218 км/ч.

За „595 Писта“ да може безбедно да запре ставени се специјални сопирачки со дискови чиј пречник е 264 мм напред и 240 мм назад.

притисни ентер