Мишел Обама објави фотографија од Јадранот и доби милион и пол лајкови

Поранешната прва дама на САД на својот Инстаграм профил објави фотографија снимена во Венеција од едно патување на кое била со ќерките Саша и Малија.

Во пресрет на Денот на мајките , МИшел посвети емотивен пост за својата мајка и ќерките и напиша коклку е среќна што со своите девојчиња го пропатувала речиси целиот свет.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

With #MothersDay just a couple days away, I find myself thinking a lot about the way my mother raised me. And even though our family was crammed into a tiny apartment, one of the greatest gifts she gave me was the freedom to explore and develop into my own person. For instance, even though we didn’t have much money, she and my dad cobbled enough money together to send me on a high-school trip to Paris, which opened up the world to me in so many ways. And now that I’m raising kids of my own, I wanted to pass that lesson on to my own girls. I’ve been so fortunate to be able to travel with Sasha and Malia all across the country and around the world—experiences my mother never would have dreamed of back when I was their age. But though the settings may be different, the message is the same, and it’s one I hope mothers everywhere pass on to their daughters—in seeking out new perspectives and reaching outside of our comfort zones, we can discover more about ourselves.

A post shared by Michelle Obama (@michelleobama) on

Фотографијата на првата дама со ќерките на Инстаграм доби над милион лајкови, што е знак дека нејзината популарност не е опадната , иако поминаа повеќе од две години како излезе од Белата куќа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

As we prepare for #MothersDay on Sunday, I wanted to take a moment to shine a light on those women in our lives who may not be our mothers, but have nonetheless played an important role in nurturing us. I’ve been grateful to be surrounded by so many strong, intelligent, warm-hearted women who, along with my mother, have made me who I am. They include my soft-spoken grandmother LaVaughn, whose work managing a Bible book store showed me some of my first glimpses of a woman in charge. I sparred with my Aunt Robbie, who lived below us, during piano lessons—but her teaching showed me the importance of hard work and preparation, and she was always there for me when I needed her most. My mentor at Princeton, Czerny, saw potential in me and did her part to get me to step outside of my comfort zone—to be a little more bold, a little less cautious. And then there’s Eleanor Kaye Wilson, who we call “Mama Kaye.” She’s sweet-hearted and deep-rooted, a second mother or grandmother for all four of us—Malia, Sasha, Barack, and me. She’s been there to help with mealtime, craft time, been to all of our events over so many years—a wonderful friend and confidant to my mother. We love her, just like we love so many supportive women whose stories and contributions often go unrecognized, but who deserve just as much appreciation and love this time of year. So if there’s a Mama Kaye or a Czerny, a Grandma LaVaughn or an Aunt Robbie in your life, make sure to show them some love this weekend, too.

A post shared by Michelle Obama (@michelleobama) on

Мишел Обама во моментов е една одн најтиражните писателки на светот , а нејзината книга "Becoming"  ги урива рекордите во читаност.

Во едно од последните интервјуа вели дека многу и се допаѓа животот надвор од Белата куќа и со уживање ја пишувала книгата за својот живот. Не планира да се кандидира за претседателка на САД , иако фановите на Обама тоа го посакуваа од Мишел.

Ламборџини не е веќе на врвот на уличните суперболиди (ВИДЕО)

Ламборџини веќе не е сопственик на рекордот на патеката во германскиот Хокенхајм , а титулата му припадна на најлутиот конкурент.

Се разбира , тоа е Ферари. Го победи суперспортскиот болид Aventador SVJ на Ламборџини , и тоа не само на патеката во Хокенхајм , туку и на онаа во Нирнберг.

Ферари во верзијата Писта побрз беше за 1,4 секунди со време од 1:45.9 и со тоа време се приближи до она на тркачките болиди. Верзијата Писта ја движи 3.9 литарски твин турбо V8 мотор со 720 Кс и 770 Нм .

За соборување на рекордот на Ламборџини е заслужен и возачот Кристијан Гебхарт.

Пајак во Австралија улови и изеде опосум (ВИДЕО)

Страшни фотографии објави Џастин латон , кои ги снимил нејзиниот сопруг , а на нив се гледа како огромен пајак лови и јаде опосум , вид мал торбар што личи на стаорец.

Во Националниот парк Маунт Филд на Тасманија сопругот на Џастин Латон снимил неверојатна борба. За научниците станува збор за навистина редок феномен.

Големите пајаци кои живеат во Австралија и на Тасманија знаат да изедат мало пиле , жаба или влекач , но не и опосум. Опосумот има тело долго од 5 до 11 сантиметри со тежина од 7 до 43 грама.

Видот опосуми што на снимката се гледа како жртва на пајакот е од поголемите , кои достигнуваат до 11 сантиметри должина и од 15 до 43 грама тежина.

Во 2016 Австралиец од државата Квинсленд сними кај него дома слично шокантно видео- пајак кој преку фрижидерот во неговиот дом носи глушец.

Фејсбук ја претстави својата криптовалута со која имаат големи планови

Компанијата Фејсбук денеска го објави планот за лансирање на криптовалутата либра , така што од секторот социјални мрежи се шири кон онлајн трговија и глобално плаќање.

Фејсбук се здружи со 28 партнери во проектот Libra Association што ќе управува со новата дигитална валута. Според информацвиите , планираат да ја лансираат на почетокот на 2020 година.

Партнери во проектот се моќни компаниуи како Mastercard, Visа, Spotify Technology, Paypal, eBay, Uber Technologies, Vodafone Group, како и инвестициски компании од типот на Andreessen Horowitz .

Се надеваат дека со стартот на либра ќе се соберат околу 100 компании . Секоја членка добива по еден глас во носење на клучните одлуки за мрежата за тргување со либра , а компаниите мора да вложат најмалку 10 милиони долари , за да бидат дел од групацијата.

По првата година , Фејсбук нема намера да го задржи водечкото место меѓу членките.

Компанијата основа и филијала наречена Калибра , која ќе нуди дигитални паричници за потребите на штедење , праќање пари и потошувачка на либра.

Kалибра ќе биде поврзана со платформите на фејсбук за праќање пораки како Messenger и WhatsApp, кои веќе имаат над милијарда корисници.

притисни ентер