Кацарска: Првото поглавје од преговорите не се отвара веднаш по одлуката на ЕУ

Директорката на Институтот за европска политика, ЕПИ, Симонида Кацарска, во разговор за МИА се осврнува на изјавите на комесарот Хан за "подготвителната" фаза на преговори, но и на капацитетот на македонската администрација.

Директорката на Институтот за европска политика, ЕПИ, Симонида Кацарска, во разговор за МИА се осврнува на изјавите на комесарот Хан за "подготвителната" фаза на преговори, но и на капацитетот на македонската администрација да се сноси со преговарачкиот процес.

Изјавата на европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, дека Европската Комисија ќе предложи отворање на "подготвителна" фаза на преговорите за Северна Македонија во јуни предизвика бура реакции во јавноста и сомнеж дека всушност ЕУ повторно бара изговори да не ги започне ефективно преговорите со земјава. Но, всушност, ако се суди според новиот преговарачки пристап на ЕУ, тоа што го изјави Хан не е изненадување, бидејќи процесот е побавен отколку што бил пред петнаесетина години кога влегуваа земјите од источниот блок, објаснува Кацарска.

–Идеалното сценарио за јуни е Советот да усвои одлука со која се закажува првата меѓувладина конференција, тоа е почетокот на преговорите, а најдоброто сценарио за нас е Советот на Европската Комисија да и побара преговарачка рамка, објаснува Кацарска.

Со други зборови, во јунските заклучоци (доколку тогаш на агендата на Советот биде ставено проширувањето на дневен ред) најпозитивното сценарио за Македонија би било тие да гласат дека "земјите членки на Комисијата да дадат мандат за преговарачка рамка со изглед за свикување меѓувладина конференција (МВК) во декември 2019". МВК го означува ефективниот почеток на преговорите. До тогаш Македонија мора да помине и преку процесот на билатерален скрининг, кој е различен и покомплексен од сегашниот, подготвителен скрининг, бидејќи тогаш администрацијата ќе треба активно да реферира за сработеното пред ЕК и пред земјите членки.

-МВК не значи отворање на поглавја автоматски, бидејќи дотогаш нема да биде завршен билатералниот скрининг, а според новиот пристап, ЕК прави извештаи за тоа колку одредена земја е спремна да ги започне преговорите во одредено поглавје и за поголем дел поглавја става одредници за отворање на поглавјето, познати како opening benchmarks. После тоа, откако земјата ќе ги исполни тие одредници, ЕК прави извештај на проценка на исполнување на тие одредници, а ова се сѐ временски периоди што треба да се земат предвид, нагласува директорката на ЕПИ.

Што значи дека откако ќе се одобри одлуката за старт на преговори, ЕК ќе објавува дополнителни извештаи за нашата земја, овој пат за отворање на поглавјата. Тие одредници Македонија треба да ги исполни, по што повторно Комисијата ќе треба да ги оцени. Секоја од овие етапи може да трае до шест месеци, некогаш и година дена. Во идеално и забрзано сценарио, Македонија би можела да го отвори првото поглавје во текот на идната година, како што посакува Владата, но не би било невообичаено тоа да се случи во 2021.

Но, без оглед на отворањето на првото поглавје, билатералниот скрининг и извештаите на ЕК за одредниците веќе треба да ја мобилизираат администрацијата и да носат промени, доколку постои политичка волја.

-Требаше да ни биде нешто и подготвителниот скрининг, врз основа на него требаше веќе да постојат проценки за тоа каде се наоѓаме во одредени поглавја, овој процес ќе оди напред, нема да нѐ чекаат, колку порано се подготвиме тоа подобро, вели Кацарска, и го дава примерот со Романија, чија најголема грешка била што не почнала да се спрема уште за време на подготвителниот скрининг.

Колку е подготвена Македонија за преговорите ЕПИ не е во можност да процени бидејќи Владата сѐ уште не ја утврдила до крај институционалната структура за преговори, а документите од подготвителниот скрининг не се јавно достапни, бидејќи се сопственост на Европската Комисија и Владата тврди дека не добила дозвола да ги објави. Надежта сега е дека кога ќе почне билатералниот скрининг, јавноста ќе биде повеќе информирана. Билатералниот скрининг ќе биде и корисен за да се утврди капацитетот на администрацијата да преговара со ЕУ. За успешни преговори, објаснува Кацарска, важно е да се создаде силно "јадро" во институциите наместо систематски експертизата да се бара надвор.

-Ние тоа што го слушаме и од Владата е некогаш прашалник дали има доволно капацитет одвнатре, сме слушнале такви размислувања од многу министри, па дали ќе треба да се потпираме на надворешни искуства, тие дискусии постојат, но мислам дека мора да се најде експертизата внатре во администрацијата за ваков долг и тежок процес. Може да имате експертска помош од надвор, но тежината ја носат луѓето внатре во администрација. Прашањето е дали пронајдено тоа клучно јадро во администрација, вели Кацарска за МИА.

Секретаријатот за европски прашање е граден токму по тој принцип на инвестиција во капацитетот на домашно административно јадро способно да се сноси со предизвиците од ЕУ, меѓу другото преку стипендирање на луѓе кои потоа се враќале да работат во СЕП, принцип кој "не е невозможно да се реплицира", смета директорката на ЕПИ.

Кацарска потсетува дека кога ќе започнат преговорите ќе бидат од посебна важност не само да се вклучи граѓанскиот сектор во процесот, туку пред сѐ Собранието.

-Сѐ уште не се разрешени механизмите за улогата што би ја имала Собранието во преговарачкиот процес. Само за споредба, во мноштво земји преговарачките позиции ги усвојува Собранието или соодветните собраниски комисии.

Кацарска за крај укажува и дека при изборот на преговарачкиот модел ќе биде важно да се пронајде добриот баланс помеѓу ефикасноста и транспарентноста на процесот. Бидејќи брз и ефикасен процес претпоставува помалку транспарентност и вклучување на разните чинители во општеството, додека пак инклузивниот процес можеби е побавен но има поголем легитимитет, објаснува Кацарска. /МИА

Рено ја освежи својата лимузина Меган (ФОТО)

Благодарејќи на Renault седаните сè уште имаат одличен изглед.

Тука првенствено се мисли на Talisman, кој и по редизајнот изгледа многу привлечно. И ако се оди понатаму низ гамата на Рено, ќе се дојде до моделот Меган, кој неодамна беше освежен.

Можеби е најнепрактичен од понудените стилови на каросеријата, но седанот е лимузина и нема сомнение дека е најрафиниран и со најголема отпорност со години. Особено Megane, чија верзија на седан многумина се мешаат со поголемиот Talisman.

Новините се исти како и со другите верзии на каросеријата, така што најдобро се гледаат на новите LED светла во форма на С напред и продолжуваат на задниот дел. Дизајнот на браникот е исто така нов, со „лажен“ двоен ауспух одзади. Страната остана иста со единствената мала новина во форма на нов дизајн на бандажот од 18 инчи.

Нешто позабележителни промени се случиле во кабината. Дигиталниот кокпит е подобрен со повеќе читливи и поголеми екрани (9,3 и 10,2 инчи) и има нова генерација на инфо-забава. Навигацијата сега вклучува информации преку интернет и пребарување адреси преку Google. Седиштето на возачот е електрично прилагодливо, а меѓу премиум деталите вреди да се спомене ретровизорот без граници и хромираната завршница на прекинувачот за климатизација.

Интересно, нема хибриди во понудата. Очигледно, Рено проценил дека лимузините ги возат поконзервативни возачи, што е донекаде точно. Понудата започнува со бензински мотор 1.0 TCE со 115 КС и шестстепен мануелен менувач. Следното е одличен 1,3 TCE мотор со 140 КС и EDC менувач. Конечно, на клиентите им се нуди и 1.5 Blue dCi дизел со 115 КС.

Рено го произведува Megane Seven во фабриките во Турција и тој ќе се појави на патиштата на почетокот на следната година.

„Само Интервју“ утре со Жарко Караџовски

Утре во „Само Интервју“, Жарко Караџовски, ексклузивно на Канал 5 Телевизија.

Почитувани гледачи се соочуваме ли со смртна закана во форма на „корона“, утре Гоце Михајлоски ќе бара спасоносни одговори од првиот човек на комисијата за заразни болести Жарко Караџовски.

Во Европа расте бројот на заболени, но опаѓа бројот на смртни случи, кај нас пак и бројот заболени и на починати е во слободен раст, граѓаните, кризниот штаб или системот кој е виновен за есенскиот пик?

Маски на отворено, забрана за групирање, казни има, но совест нема. Зошто мерките не дадоа резултати?

Каде згреши комисијата?

Хронично болните се на удар, каде се вакцините против сезонскк грип?

Дали училиштата и градинките во пандемија треба да останат отворени?

Цел свет трага по вакцина, научниците „заглавија“ во третата фаза, дали „магичниот“ лек се вика „Ремдесивир“ или имунитетот сепак е пресуден?

Вирусот галопира, нацијата во дилема се повеќе млади и здрави луѓе се поразени од ковид-19, што ќе се случи кога и загадениот воздух ќе му биде сојузник на Ковид-19, утре во „Само Интервју“, Жарко Караџовски, ексклузивно на Канал 5 Телевизија.

Жугиќ од протестот на ВМРО-ДПМНЕ: Загадениот воздух убива кога власта е неспособна

Заев и Шилегов не инвестираа ниту денар за подобрување на квалитетот на воздух, рече Јелена Жугиќ на вечерашниот протест на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје.

Пред да почнам со изјавата би сакала да ве известам дека поради огромните бројки на заболени од вирус, вечерва одлучивме овој протест да го спроведеме со намален број на присутни, почитувајќи ги законските мерки на присутност на протест.

Се наоѓаме на прагот на грејната сезона, а мерните станици за загаденост на воздухот мерат 5-6 пати зголемено количество на канцерогени ПМ-10 честички во воздухот како во Скопје, така и во Битола, Тетово, Кичево и други градови низ Македонија.

Загадениот воздух убива кога власта е неспособна.

Зоран Заев пред 4 години вети дека откако ќе дојде на власт веднаш ќе го подобри квалитетот на воздухот и ќе го намали загадувањето. Зоран Заев ветуваше дека државата ќе инвестира во подобрување на квалитетот на животната средина и атмосферскиот воздух. 4 години потоа Зоран Заев нема спроведено ниту една мерка во насока на намалување на загадувањето. Македонија секоја зима се гуши. Скопјани дишат отров наместо воздух. И ниту Заев, ниту Шилегов како градоначалник на Скопје не направија ништо конкретно за намалување на загадувањето.

Зоран Заев, човекот што на цел глас викаше, верувам се сеќавате „Ајро, Ајро, Ајро“ сега седи во премиерската фотелја во зградата зад нас, дели тендери на потесното семејство и воопшто не му е грижа за граѓаните кои се гушат во смог.

Воздухот никогаш не бил позагаден, а негрижата на власта за здравјето на сопствените граѓани никогаш не била поголема.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва остави тегли со чист воздух од врвот на Водно пред Влада, бидејќи воздухот што го дишеме е се само не е чист. Чистиот воздух станува привилегија. Граѓаните се осудени да се гушат во смог заради неспособната власт, и нема да не изненади ако некоја следна бизнис идеја за која ќе бидат потрошени народните пари биде токму чист воздух во тегла. Иронично, но за жал крајно, крајно трагично!

Дека нема напредок воопшто и подобрување на полето на квалитетот на воздухот нотира и ЕК(Европската Комисија) во нејзиниот најнов извештај за Македонија, каде тие кажуваат дека власта нема направено ништо за намалување на загадениот воздух, ниту централната, ниту локалната, иако се и двете под една партија.

Ова почитувани граѓани е црвен картон и за Заев и за Шилегов.

И сега кога светот е погоден од најголемата пандемија на новиот век загадениот воздух е опасен катализатор за вирусот, бидејќи тој служи како трансмитер на истиот. Се соочуваме со проблеми од невидени размери. Токму затоа побаравме власта најитно да ги ослободи од работа хронично болните и бремените жени кои се под особена опасност како од пандемијата која галопира, така и од енормно загадениот воздух.

Бараме наместо милијардите дадени за поткуп, тендери и други проневери да се обезбедат пари за намалување на загадувањето и тоа веднаш.

Здравјето на граѓаните нема цена, рече Жугиќ.

притисни ентер