Раст на извозот на земјоделски производи во Русија, но се уште не доволно

Извозот на македонски земјоделски производи за рускиот пазар бележи пораст

Извозот на македонски земјоделски производи за рускиот пазар бележи пораст. Надминати се сите пречки со името и застој на камионите за Русија а министерот за земјоделство се заблагодари и за признавањето на новото име на државата од Русија. Соработката меѓу компаниите се продлабочува за што помага и Македонско Руската стопанска комора која прослави 14 години делување.

Само во јануари годинава извезени се над 3 илјади тони јаболка за Русија што е речиси двојно во однос на истиот период лани во вредност од 1,2 милиони евра. Но овие бројки се само капка во морето ако се знае дека во преспанскиот регион за откуп чекаат околу 50 илјади тони јаболка кои за да не скапат најверојатно ќе завршат во преработувачката индустрија за по еден денар откупна цена. Но земјава лани имаше проблем и со извозот на праски во Русија. Откако се утврди дека во праските кои се извезуваат ја има болеста ,,Монилија Фруктикола’’ беа вратени пратките и земјава доби времена забрана за извоз бидејќи таа болест ја нема на тамошниот пазар па на тој начин се штити Русија од нејзиното ширење. Наскоро треба во земјава да дојде специјален тим од Руски експерти да видат до каде е спроведувањето на мерки за заштита за да ја кренат извозната рампа за праските.

Македонија со Русија на почетокот на деведесеттите години имаше трговска размена во вредност од 1 милјарда долари. И натаму сите очи се вперени кон што поголем извоз на огромниот руски пазар кој за нас е важен за решавање на пласманот на се што ќе произведат земјоделците.

Шефот на НАТО и се закани на Кина

 Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да се соочи со последици за поддршката на руската војна во Украина доколку не го промени своето однесување.

Столтенберг рече дека Пекинг „се обидува да седне на две столчиња“ поддржувајќи ги воените напори на Русија додека ги одржува односите со европските сојузници.

-Ова нема да функционира на долг рок, изјави Столтенберг во интервјуто за време на посетата на Вашингтон.

Во опширното интервју Столтенберг зборуваше и за нуклеарното оружје и трошоците за одбрана. Запрашан што би можеле да направат членките на НАТО во врска со поддршката на Кина за Русија, Столтенберг рече дека има „тековна дискусија“ за можните санкции.

Столтенберг е во посета на Вашингтон. Рускиот претседател Владимир Путин, пак, денеска оди во Северна Кореја. Минатиот месец беше во Кина.

-Русија во моментов се повеќе се усогласува со авторитарните лидери, изјави Столтенберг.

Тој рече дека Северна Кореја испратила артилериски гранати во Русија, а за возврат Русија обезбедила напредна технологија за ракетните и нуклеарните програми на Северна Кореја.

-Така Северна Кореја и помага на Русија да води агресивна војна против Украина, заклучи генералниот секретар на НАТО. /МИА

„Гответе со Дракче“ - Палачинки

Во понеделник (17.06.2024) во емисијата гостин ни беше Милена Антовска Станковска.

Состојки за денешниот рецепт:

1 филџан брашно

1 лажица шеќер

2 лажички пециво

малку сол

1 филџан млеко

1 јајце

малку растопен путер

Погледнете како се подготвува овој рецепт:

Мбапе се пошегува по повредата на носот

 Францускиот фудбалер Килијан Мбапе се огласи по повредата добиена синоќа на натпреварот против Австрија на Евро 2024 (1:0).

- Идеи за маска? – напиша Мбапе на социјалната мрежа Икс.

Дваесет и петгодишниот Французин се судри со австрискиот дефанзивец Кевин Дансо во 86. минута од натпреварот, по што заврши на тревникот.

Првично се претпоставуваше дека ќе му треба операција, но по прегледот во болницата во Дизелдорф беше одлучено повредата да се санира без оперативен зафат.

Во вториот натпревар на ЕП 2024 Франција ќе игра против Холандија на 21 јуни, истиот ден Австрија ќе се сретне со Полска. /МИА

притисни ентер