Општина Центар не се откажува од мораториумот за градба

Општина Центар е изненадена и разочарана од одлуката на Уставниот суд за укинување на мораториумот за градба и најавува дека нема да се откаже и ќе ги искористи сите правни можности.

– Како градоначалник, како Совет и како општина Центар сме изненадени, но и разочарани од одлуката што ја донесе Уставниот суд за времена мерка за укинување на т.н. мораториум за градба во општина Центар. Неизвршувањето на плановите, односно мораториумот беше во интерес на граѓаните и тие силно го поддржуваа и ја сфаќаме револтираноста и гневот кој го имаат по објавувањето на одлуката, рече на денешната прес-конференција градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ.

Тој додаде дека реакциите на граѓаните по одлуката не престануваат и доаѓаат до нив, а се реагира и на социјалните медиуми.

Богдановиќ информира дека речиси година и пол интензивно работеле на измените на ДУП-овите и додаде оти мораториумот бил начин со кој ќе се спречи спроведување на лошите планови и веќе почнале да постигнуваат резултати. Минатата седница Советот на Општина Центар донесе два плана, „Мирче Мацан" и „Ново Маало".

-Ние не се откажуваме од мораториумот и ќе ги искористиме сите правни можности за да донесеме подобри, нови урбанистички планови што веќе се работат и поголем дел веќе се во крајна фаза на донесување. Во моментов со правниот тим на Општина Центар и со одредени стручни лица кои ги консултираме ги разгледуваме можностите кои ќе ни бидат на располагање откако официјално ќе ја добиеме одлуката. Ние одлука официјално немаме добиено, а оваа информација ја добивме од контактите со односи со јавност на Уставниот суд и тоа што излезе по медиумите, истакна Богдановиќ.

Најави дека откако ќа ја добијат официјално оваа одлука тогаш ќе го соопштат нивниот став. Тој апелираше Уставниот суд за 30 дена да ја преиспита својата одлука и да ги земе предвид новите ДУПови што се веќе донесени и, како што рече, се од придобивка за граѓаните. Апелираше и до коморите да ја повлечат иницијативата до Уставниот суд и да дозволат да спроведат измени кои ќе бидат во корист на сите градежници и граѓани.

Мораториумот за градба во Oпштина Центар е времено укинат, се додека Уставен суд не донесе одлука дали тој е законски донесен и во согласност со Уставот. Оваа одлука беше донесена на вчерашната седница на Уставниот суд, каде точка на дневен ред беше разгледување на иницијативата за уставноста и законитоста на мораториумот, поднесена од Градежната комора и Стопанската комора на севернозападна Македонија. /МИА

Топ-25 листа најпривлечни туристички знаменитости во Европа

 На топ-листите, покриени се големи и мали градови, докажани дестинации, плажи и езера, планини и долини, национални паркови, можности за крстарења, врвни гастрономски искуства.

Списанието „Травел & лејжр“ (Travel & Leisure), со мрежа од стотици објавувачи и фотографи ширум светот, редовно на своите читатели им овозможува увид во најдобрите места за туризам, престој, јадења, истражување... На топ-листите, покриени се големи и мали градови, докажани дестинации, плажи и езера, планини и долини, национални паркови, можности за крстарења, врвни гастрономски искуства.

Следи новата листа 25 најубави места за посета во Европа:

- Вила „Руфоло“ во градот Равело, Италија;

- Плажата Егремни, Лефкада, Грција;

- Палатата „Пена“, Синтра, Португалија;

- Островот Госпа од Шкрпјела, Црна Гора;

- Бриж, Белгија;

- Опатија на Пресвета Богородица од Сенанк, Гордес, Франција;

- Португалскиот остров Сао Мигел, од архипелагот Азури;

- Кеукенхоф, Лисе, Холандија;

- Шато де Шамбор, во долината на Лоара, Франција;

- Националниот парк Плитвички Езера, Хрватска;

- Колосеумот во Рим, Италија;

- Лапонија, Финска;

- Сан Фрутуозо, Италија;

- Островот Скај, Шкотска;

- Хотелот „Сељаландсфос“ во Хволсволур, Исланд;

- Црковниот храм „Ла саграда фамилија“, Барселона, Шпанија;

- Замокот „Нојшванштајн“ во Швангау, Германија;

- Гејрангерфјорд, Норвешка;

- Ѕидовите на Дубровник во Хрватска;

- Халштат, Австрија;

- Гранд Плас, Брисел, Белгија;

- Ушгули, Грузија;

- Нихавн, Копенхаген, Данска;

- Сината лагуна на Исланд;

- Ракоцбрике, Кромлау, Германија.

Македонија домаќин на Малта во првиот натпревар од квалификациите за Еуро 2024

Најдобрата фудбалска репрезентација на Македонија вечерва  на арената Тоше Проески  ги започнува натпреварите во нов квалификациски цикслус за едно ЕУРО.

Црвено жолтите вечерва на нашиот најголем стадион се домаќини на Малта во првиот натпревар од квалификациите за Европскиот шампионат во 2024 година.

Нашите најдобри фудбалери на овој дуел влегуваат како фаворити и се надеваат на три бода на стартот во квалификациите за Еуро 2024.

Капитенот Стефан Ристовски посакува победа за зголемувањето на самодовербата пред средбите со посилните репрезентации.

- Се работи за една од потешките групи во овие квалификации, но низ целиот циклус се носевме ние со повреди и не бевме комплетни. Ние сме селекција која за жал нема голема ширина на играчи, но ете, драго ми е што сме сите тука моментално и се надевам дека низ целата година ќе бидеме здрави. Тоа е и најважно. Доволно се знаеме и сме искусни во оваа репрезентација. Кажав доста пати дека сите ривали се исклучително квалитетни репрезентации, тука се фаворитите за европската титула Ангилја и Италија, исто така и Украина која располага со одлични резултати. Одиме чекор по чекор, имаме добар распоред и ако отвориме со Малта на добар начин, ќе добиеме ветер во грбот за следните натпревари, изјави Ристовски.

Натпреварот ќе се игра вечер од 20:45 часот на Национална арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Самит на ЕУ посветен на Украина

Претседателот на Советот на Европска Унија, Шарл Мишел испрати писмо до лидерите на земјите-членки на ЕУ, во кое ги покани на Самитот закажан за денеска и утре во Брисел.

Мишел преку писмо ги информира лидерите на ЕУ дека главна тема на разговор денеска ќе биде Украина.

Самитот ќе почне на работен ручек со генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш, на кој ќе се разговара за клучните геополитички прашања и глобалните предизвици, а потоа украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе им се придружи на лидерите преку видео-конференција.

Мишел истакна дека ЕУ, како и секогаш, ќе ја потврди својата „непоколеблива посветеност да и помогне на Украина“, што вклучува продолжување на работата за користење замрзнати руски средства.

- Најважно, од нашата последна средба во февруари, работиме на итно зголемување на производството и испораката на муниција во Украина. Нашата цел е да и обезбедиме на Украина еден милион парчиња муниција во следните 12 месеци и да обезбедиме соодветно финансирање. За таа цел ќе треба да преземеме мерки за зајакнување на производствениот капацитет на европската одбранбена индустрија, посочи Мишел.

притисни ентер