Иранска адвокатка осудена на 38 години затвор и 148 удари со камшик (ВИДЕО)

Адвокатката за човекови права од Иран , Насрин Сутудех , е затворена минатата година , а во понеделникот доби и драконска казна.

Нејзиниот сопруг Реза Кандан тврди дека адвокатката е осудена на 38 години затвор и на 148 удари со камшик. Сутудех беше адвокат на опозициските активисти , како и на жените осудени поради симнување на превезот преку лицата , хиџаб.

Таа е уапсена и затворена во јуни минатата година под обвинение за шпионажа , ширење пропаганда и навреда на иранскиот врховен водач.

Во Иран од лани почна женското движење за појавување на јавни места на храбри жени , кои ги фрлаат хиџабите и бурките . Носењето на оваа прекривка во Иран е регулирано со закон.

Според државните медиуми и судот , адвокатката добила ,,само” седум години затвор . Судијата Мохамед Мокисех изјавил дека жената е осудена на пет години затвор за собири против националната безбедност и две години затвор за навреда на врховниот лидер , Али Хамнеи.

притисни ентер