Кој е јазикот на кој зборуваат Македонците во Грција?

Зборуваме македонски јазик и со различни македонски дијалекти, зашто македонскиот во Грција никогаш не беше кодифициран, вели лидерот на партијата на Македонците во Грција, Павле Васкопулос за Канал 5.

Зборуваме македонски јазик и со различни македонски дијалекти, зашто македонскиот во Грција никогаш не беше кодифициран, вели лидерот на партијата на Македонците во Грција, Павле Васкопулос за Канал 5, по изјавата на министерот Димитров, која во дел од јавноста беше протолкувана дека јазикот во земјава не е ист со оној на македонското малцинство во Северна Грција.

Васкопулос смета дека изјавата на Димитров, кој во меѓувреме, ја дообјасни својата изјава, сепак била дадена со внимателно одбран вокабулар, согласно Преспанскиот Договор, во делот дека земјава не смее да се меша во внатрешните работи на соседот.

-Кога Димитров зборува со грчки колеги тој мора да размислува како мисли еден просечен Грк, вели Воскопулос.

За новинарот Бранко Геровски, пак, изјавата на Димитров била непотребна, со која и самиот министер за нашол во дипломатски офсајд. Тој смета дека колку и да првичната изјава била ненамерна или несмасна, тој морал да внимава на термините во етнокултурна смисла како во случајот со Грчки Македонец. Геровски вели дека таква формулација не треба да има, исто како што не може да има ниту бугарски, ниту албански Македонец за да не се доведеме во ситуација да се самонегираме.  

-Мора да се внимава особено во овој период. Преспанскиот договор од нас не бара ниту да се негираме, ниту да се идентификуваме. Македонскиот јазик не смее да биде табу, вели Бранко Геровски, новинар 

Димитров пред два дена објасни дека македонскиот јазик за кој зборувал со грчката колешка Анагностопулу не го поистоветил со оној на македонското малцинство во Грција, туку со оној етничките Грци. 

Тој објасни дека согласно членот 7 суштината на Договорот е прифаќање на различното разбирање на термините Македонија и македонски, кои за нас значат едно, а за Грција друго. Вчера и владиниот портпарол Бошњаковски избегна да го спомене македонскиот јазик. Прашан каков јазик зборуваат Македонците во Егејска Македонија, тој рече дека дека тие зборуваат јазик поинаков од грчкиот, но оти Владата не е таа што треба да детерминира кој каков јазик зборува.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се слика со двојазичните табли во Прилеп

Зоран Заев е толку загазен во криминал, расипништво и неработење што не знае дека денеска не бил во Полошкиот туку беше во Пелагонискиот регион, реагира Петар Ристоски, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

Денеска во Прилеп дојде шефот на рекетарската банда, Зоран Заев, кој заедно со неговите извршители на локално ниво промовираа 4 автобуси, секој вреден по неверојатни 250.000 евра народни пари, набавка чија позадина и начин на спроведување допрва ќе се проверува.

Денеска во Прилеп е човекот кој е најодговорен за уништувањето на градот, човекот кој токму од тука се посмеваше со целата јавност дека немало да го промени државното име и човекот кој од Прилеп ја најави двојазичноста во целата држава.

Кога веќе е тука Зоран Заев, покрај промоцијата на автобусите на метан што со гориво ќе се снабдуваат дури од Битола, како љубител на правење селфи, го повикуваме да се фотографира со новата двојазична табла наместена на Фондот за здравство, како и со таблата на споменикот на Александар Македонски, каде благодарение на предавствата од владата што тој ја предводи стои натпис дека Александар еличност од хеленската историја.

СДСМ: Обидите на ВМРО-ДПМНЕ преку дезинформации да ги спасат криминалците и тајкуните нема да успеат

Ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, партијата симбол на криминалот и коруптивното владеење, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ . 

Во белиот дворец продолжуваат со ширење на лажни вести и невистини, повикувајќи се на дезинформации објавени во медиуми, што говори за степенот на очај во опозициската партија. Станува јасно дека како што се развива истрагата за случајот Рекет, така паниката во ВМРО-ДПМНЕ е се поголема. 

Надлежните институции да расчистат како исказот на еден од осомничените стигнал до медиумите, а Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција да се изјасни за веродостојноста на објавениот исказ. 

Објавувањето на вакви доверливи документи со цел да се поткопа истрагата е кривично дело. Истовремено, доколку се докаже дека одредени медиуми манипулирале со содржината на документот, мора да следува одговорност согласно правните норми. 

Тајкуните создадени од режимот на Никола Груевски, впрегнати со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, прават се за да ја срушат правната држава, да не се донесе законот за ЈО,  да се загрози евро-интеграцијата на земјата и да се спасат од одговорност.

Но, јалови се обидите на ВМРО-ДПМНЕ преку дезинформации да ја наруши постапката и да ги заштити криминалците и своите тајкуни, ќе одговараат сите за кои низ судска потапка ќе се докаже вмешаност во овој случај. 

Уште еднаш, ги повикуваме надлежните институции да ја забрзаат истрагата, да се лоцираат нарачателите, извршителите и помагачите и сите, од прв до последен, да одговараат за своите постапки. 

Правда и одговорност, ќе има, реагираат од СДСМ.

Заев: Се надевам дека патот Градско-Прилеп ќе продолжи да се гради

Владата го раскинала договорот со фирмата која го градеше патот Градско – Прилеп.

Премиерот Заев најави дека се во постапка за изнаоѓање нов изведувач, а се надева дека набрзо ќе продолжи изградбата на овој важен патен правец..

притисни ентер