Џез фестивал, Златно славејче и ОФФЕСТ добиваат средства од министерството за култура

Три милиони денари ќе добие Скопскиот џез фестивал од Министерството за култура.

Иако претходно одбиени, сепак пари ќе има и за „Златно славејче“ како и Оффест.

Ресорното министерство ја објави листата од конкурсот откако претходно беше ревидирана по бурните реакции во јавноста. Па така:

„Златно славејче“ доби 400 илјади денари, од побарани 2 милиони.

На сметка на „Скопскиот џез фестивал“ ќе легнат 3 милиони денари плус еден милион за фестивалот Оффест.

За „Охридско лето“ ќе се одвојат 25 милиони денари, а побарале 50 милиони.

Фестивалот „Макфест“ од побарани 2 ќе добие милион денари.

За Мајските оперски вечери одвоени се 5,9 милиони денари. Културното уметничко здружение „Џезинг арт“ од Тетово за проектот „Џезфест Тетово 2019та“ ќе добие 1,5 милиони денари.

„Д-фестивал“ ќе добие еден милион од побарани 6.

По бурните реакции во јавноста за Годишната програма за национален интерес во културата - премиерот Заев поништи дел од неа.

Заедно со министерот за култура Асаф Адеми на одбиените им овозможија дополнителен рок да достават дополнителни појаснувања и документација, а стручните комисии повторно ги разгледуваа одбиените апликанти.

Утре пак, во законодавниот дом, Комисијата за култура ќе одржи надзорна расправа за политиките и начинот на донесување на програмата.

Годишната програма на министерството под остра критика на јавноста се најде и лани. Тогаш беше обвинувана за селективност и партиски влијанија.

Почна акцијата „Општина без смет за поубав свет" во Крива Паланка

Неколку стотици граѓани од различни возрасни групи учествуваа на денешната голема акција за собирање смет „Општина без смет за поубав свет" во Крива Паланка.

Неколку стотици граѓани од различни возрасни групи, од ученици и спортисти, преку извидници и волонтери на Црвениот крст, наставници и професори, административни работници до планинари и пензионери учествуваа на денешната голема акција за собирање смет „Општина без смет за поубав свет" во Крива Паланка.

Акцијата ја организира локалната самоуправа во соработка со граѓански организации и јавното претпријатие „Комуналец".

Градоначалникот Борјанчо Мицевски изрази задоволство од одѕивот на граѓаните и најави дека акцијата ќе се реализира слендите два месеца.

Се чистеше спортскиот терен, јавните површини, дворовите на колективни станбени згради и уредениот и неуреден дел од Домачки дол. Граѓаните ги чистеа и своите дворови и подруми, депонирајќи го непотребниот шут и опасниот електронски и електричен отпад. /МИА

Спречен обид за напад врз фински министер

Финската полиција соопшти дека нејзини припадници спречиле обид за напад на еден „опасен и агресивен маж”  врз министер во Владата на Финска за време на еден предизборен собир.

Агенцијата „Ројтерс“ пренесува дека полицијата не објавила за кој министер станува збор, а фотографот на локалната агенција „Лехтикува“ изјавил дека бил нападнат министерот за надворешни работи, Тимо Соини.

„На основа на првите информации, агресивен и опасен маж се обиде да му пријде на министерот на изборниот собир на локалниот маркет во Корса во Ванта“ – соопштила полицијата.

Полицијата го привела мажот и тој моментално е на распит за да ги објасни причините за нападот на министерот.

На фотографијата која ја објави агенцијата „Лехтикува“ може да се види маж во црна кошула, на која се наоѓа логото „Војници на Один“.

„Војниците на ДОин“ е организација позната по десничарските и антимиграциските ставови.

Портпаролот на Соини одбил да даде коментар, а ниту полицијата не навела дали напаѓачот бил наоружан.

  

Дујовски: Очекувам доследна кампања од кандидатите за претседател

​Остана уште една недела пред почетокот на кампањата за претседателските избори.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Михајло Видимилски разговараше со професорот Никола Дујовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

притисни ентер