„МТВ“ И „МНТ“ за Гугл веќе се „С-МРТ“ И „С-МНТ“

Македонската Радио Телевизија стана Северна Македонска Радио телевизија, а Македонскиот Народен Театар, Северно Македонски Народен театар.

 – Засега само на мапите од светскиот пребарувач број 1, Гугл, но овој потег го отвори прашањето што ќе биде со институциите кои во своето име ја имаат придавката „македонска/македонски“.

На ова прашање нема јасен одговор уште од времето на потпишувањето на Преспанскиот договор, но во упатството што МНР го издаде за странските новинари, стои дека придавката северно македонски не е согласно со договорот

-Правилни примери  за државата, нејзините официјални органи и останати јавни институции: Влада на Република Северна Македонија, Претседател на Северна Македонија, Министер за надворешни работи на Северна Македонија, Министерот за одбрана на Северна Македонија, Општина Охрид  од Северна Македонија,  Универзитет Св. Кирил и Методиј од Северна Македонија.

Неправилни примери: Други придавки, вклучително и „Северно македонски”, „Македонски”, „С. Македонски” и „СеверноМакедонски”, не треба да се употребуваат во овие случаи.

Што ќе биде со имињата на МТВ, МНТ, но и Македонска филхармонија, како и државните компании Македонски пошти, Македонски железници, Електрани на Македонија и слично, ќе биде појасно по утре... 

Генералниот секретар на владата Драги Рашковски, кој раководи и со меѓуресорската група за спроведување на договорот од Преспа, за Канал 5 вели дека на редовната владина седница ќе се решаваат сите детали за новите имиња на институциите.

За сега прва институција која го примени името е НБРМ. Таа сега е НБРСМ.

Народната банка засега е меѓу првите институција која го промени името, на сајтот на банката стои Народна банка на Република Северна Македонија.

Кога станува збор за промена на називите на институциите кои во себе го содржат името Република Македонија, договорот е јасен, пред нив мора да има придавка Северна. Во овој дел најсензитивно е прашањето за АРМ, кое е кратенка од Армија на Република Македонија.. Како ќе биде нејзиното именување во иднина, одговор засега нема..

Директорот на Сениќ: Струјата во домот е пуштена вчера

Директорот на Домот „Томе Стефановски Сениќ" Лулзим Џемаили, денеска преку соопштение ги демантира обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека во објектот се уште не е приклучено снабдувањето со електрична енергија.

-Сакам само транспарентно да се информира јавноста дека на Домот „Томе Стефановски Сениќ" на 22.05.2019 во 14 часот му беше прекинато снабдувањето со електрична енергија заради неплатен долг. Приклучени бевме вчера на ден 25.05.2019  во 19 часот. Демантирам информации дека во Домот уште не е приклучено снабдувањето со електрична енергија, стои во реакцијата од Џамаили.

За сите дополнителни прашања тој најавува средба со медиумите утре во просториите на Домот во 11 часот.

Седница на Централниот Одбор на СДСМ: Кого ќе фати метлата?

Во седиштето на Бихаќка денеска попладне се очекува седница на Централниот одбор на СДСМ на која главна тема ќе биде опрацијата метла.

Кадровските промени главна тема на седницата на Централниот одбор на СДСМ. Премиерот и претседател на социјалдемократите, Зоран Заев со највисокото партиско раководство ќе расправа кој и зошто треба да си замине од досегашната функција.

Седницата следи неколку дена откако Заев ги разреши речиси сите претседатели на општинските одбори на СДСМ и во пресрет на најавената владина реконструкција.

Аналитичарите очекуваат Заев да ја искористи меѓународната и домашната поддршка за операцијата „Метла“ и да ја реализира најавената владина реконструкција и смените во директорските фотелји.

Рамадани очекува, по речиси реализираните амбиции на меѓународен план, Заев да избере кадри чиј фокус сега ќе бидат секојдневните проблеми на граѓаните.

Заев најави дека списокот со имиња на функционерите кои ќе си заминат како и причините ќе ги објави во првата половина од јуни. Се најавува дека ќе направи смени на осум министерски позиции. Дел од неофицијалните информации говорат дека на коалициониот партнер, Али Ахмети на последната средба минатата недела му предложил СДСМ со реконструкцијата да го преземе ресорот животна средина, а за возврат ДУИ да го добие министерското место во транспорт и врски.

притисни ентер