Се полни прилепското езеро за наводнување, ќе се обновува испустот на бараната

До април водостопанското претпријатие „Прилепско поле" очекува да се наполни прилепското вештачко езеро за наводнување на површините, главно, со тутун.

Според Ѕвонко Талески, раководител на водостопанското претпријатие „Прилепско поле" во моментов интензивно се полни акумулацијата. Од максималниот капацитет од шест милиони кубни метри вода, има 550 000.

– Моментално, во вештачкото прилепското езеро има акумулирани окмолу 550 000 метри кубни вода и секојдневно интензивно се зголемува. Анализите и искуствата досега покажуват дека во февруари, март и април се зголемува дотокот на вода. Се надеваме дека ќе имаме успешна сезона за наводнување. Од искуство, прелевањето во акумулацијата е во април. Нашиот интерес е да акумулираме што повеќе вода, да има задоволни корисници и да имаме ефективна наплата на услугите за користењето вода за наводнување. Максималниот капацитет на езерото е шест милиони метри кубни вода. Доколку хидролошките услови се како лани, очекуваме во април, објаснува Талески.

На браната и претстои проект за осовременување на испустот на вода. Проектот, грант од девет милиони денари од УНДП во 2018 година се одложува за наесен, во октомври, откако ќе заврши сезоната на наводнување за да не им биде пречка на корисниците.

– Испустот е горлив, повеќегодишен проблем од круцијално значење за градот. Требало да се реши од поодамна, уште кога хидросистемот бил во рамки на Тутунскиот комбинат. Со години се подготвувал проектот кој се ревидирал 2017 година, зашто проблем било финансирањето. Сега, за ова, средствата од девет милиони денари се обезбедени како грант преку УНДП. Монтажата на хидромеханичката опрема требаше да заврши во јануари. Изведувач на проектот е фирмата „Жикол"", а надзор има Градежниот институт на Македонија. Ќе се врши промена на темелниот испуст, ќе се поставуваат два вентила: еден конусен, еден пеперутка-вентил и активностите ќе продолжат по сезоната за наводнување, во октомври годинава, со цел да не бидат оштетени водокорисниците и да има успешна сезона за наводнување. Се надеваме дека нема да има проблем кој датира од поодамна, објаснува Талески.

Инаку, лани се потпишани 2.800 договори за наводнување, наплатата е околу 85 насто.Бидејќи главна култура за наводнување е тутунот, корисниците плаќаат кога ќе ги земат субвенциите од тутунот. /МИА

ВМРО- ДПМНЕ: Јанева е само една алка од синџирот на организиран криминал и корупција

Денеска и официјално завршува обвинителската и политичката кариера на првиот соработник на Зоран Заев, тоа е Катица Јанева, рече портпаролот на ВМРО – ДПМНЕ , Димче Арсовски .

Завршува обвинителската кариера на Јанева за која премиерот Заев тврдеше дека е човек со кредибилитет позади кој самиот тој Зоран Заев седи и ја поддржува. Неговата одлука беше Катица Јанева да биде и унапредена во државен јавен обвинител.

Приведувањето на Катица Јанева е чекор кој требаше да се случи уште првиот ден кога излезе скандалот „Рекет“. Овој временски простор кој го имаше од излегувањето на скандалот „Рекет“ до денес поминаа повеќе од 40 дена, и тоа е простор во кој Катица Јанева имаше време да брише докази, да крие докази, да влијае врз сведоци, и да работи се останато во нејзина корист.

Според она што до сега беше видено, Јанева е само една алка од синџирот на организиран криминал и корупција кој што во моментов го гледаме во Република Македонија преку случајот „Рекет“.

Скандалозно, па дури и смешно е тврдењето на Јавното обвинителство дека двајцата осомничени барале 8 милиони евра, а Катица Јанева која ја завршила практично главната работа за која што биле барани парите, земала само предмети во вредност од 4.500 евра. Скандалозно, смешно и потценувачки за интелегенцијата на граѓаните кои и што самите видоа како што се одвиваше целиот случај на рекетирање.

Се додека не се стигне до главните инсипиратори и нарачатели, да се дознае улогата на политичарите, на Кики, на Фрики, и на Шеки, на главата на Октподот Зоки Поки, нема да има правда во Република Македонија.

Уште од првиот почеток предупредувавме доколку Зоран Заев процени дека тој е самиот загрозен ќе се откаже од сите свои луѓе само за да се спаси себе си и својата кожа.

Апсењето на Катица Јанева не смее да се претвори во акција за спас на кариерата на Зоран Заев кој е целосно компромитиран и разнишан.

Американското министерство ја одобри продажбата на воени авиони на Тајван

Американскиот Стејт департмент ја одобри потенцијалната, вредна 8 милијарди долари, продажба на борбени авиони Ф-16 на Тајван, се вели во соопштението на американската агенција за сигурна соработка во известувањето за конгресот.

Се смета дека продажбата би опфатила 66 авиони, 75 мотори Џенерал електрик, како и други системи.

Агенцијата додаде дека продажбата им служи на американските национални, економски и безбедносни интереси и дека ќе му помогне на Тајван да изгради свои одбранбени капацитети.

Кина ја осуди продажбата, која, доколку се реализира, ќе биде една од најголемата продажба на американски авиони на Тајван.

Пекинг предупреди дека ќе примени „контрамерки“ без да открие за што станува збор.

Влада: Ќе се залагаме борбата против криминалот во сите облици да продолжи

Владиниот портпаролм,Муамед Хоџа на прес конференција во Владата рече дека ја поддржуват равботата на СЈО , како и на сите други институции во борба против криминалот.

Хоџа на прес конференција рече дека Владата ќе продолжи да се залага за борба пшротив секаков вид криминал и корупција , а правдата мора да биде еднаква за сите.

притисни ентер