Јужна Кореја ја затвори најголемата кланица за кучиња

Властите во Јужна Кореја денеска почнаа со уривање на комплексот кланици на кучиња Тепјеонг-донг , поради реакциите на активистите за заштита на кучињата.

По иницијатива на активистите кои се борат за забрана на користење кучешко месо во исхраната , почна демонтажата на комлексот кланици. Кучешкото месо има посебно место во јужнокорејската кујна , каде годишно се јадат над милион кучиња.

Последните години потрошувачката на кучешко месо е во опаѓање , поради тоа што помладите генерации сметаат дека кучињата се домашни миленичиња , а не храна.

Комплексот кланици е сместен во близина на Сеул , главниот град на Јужна Кореја , наречен Сеонгнам.

Во него се преработувале наеднаш повеќе стотици кучиња , чие месо потоа им било испорачувано на специјализираните ресторани низ целата земја.

За два дена треба да заврши демонтажата на комплексот кланици и на тоа место да биде направен јавен парк.

Русите се приближуваат до бројот од 750.000 ресгитрирани случаи на Ковид-19

Бројот на случаи со коронавирус во изминатите 24 часа во Русија порасна за 6.422 на вкупно 746.369, соопшти денес Центарот за борба против коронавирусот.

Според податоците од кризниот центар, во изминатите девет дена, дневниот раст на заразени не надминал 0,9%, пренесе „Тасс“.

Во Москва се забележани 628 нови случаи на Ковид-19, додека во Санкт Петербург 264.

Според наводите на кризниот центар, до сега се излекувале вкупно 532.249 луѓе.

Во текот на изминатите 24 часа починале 156 лица, што е помалку во однос на вчера, кога тој број изнесува 175.

Вкупниот број на починале во Русија изнесува 11.770.

Чиле со кучиња ќе трага по заболени со коронавирус

Полицијата од Чиле започна да дресира кучиња за пронаоѓање на заболени со корона, кучињата  го откриваат присуството на вирусот преку потта на пациентите.

Обуката на кучињата започнала пред еден месец на примероци од пот земени од пациенти заболени со корона кои се на болничко лекување.

Три златни ретривери и еден лабрадор, стари меѓу 4 и 5 години кои досега се користеле за пронаоѓање на дрога, експлозив и исчезнати лица се првите кучиња на оваа обука.

Овој програм на обука настанал во соработка на чилеанската полиција со карабинерите и универзитетските стручњаци. Слични иницијативи неодамна започнале во Франција и Велика Британија.

Кучињата имаат 330 милиони сензори за мирис и нивната способност за откривање е 50 пати поголема од способноста на луѓето.

МВР: Едно лице приведено, случаи на агитирање, графити на избирачки места...

Лицето е лишево од слобода, известен е јавен обвинител за добивање понатамошни насоки.

По отворањето на гласачките места досега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир во Скопје на избирачкото место во ОУ „Петар Поп Арсов", кога лицето В.Ш. (47) го нарушил јавниот ред и мир со тоа што започнал расправија со претставници од избирачкиот одбор, а во еден момент ја потегнал за чантата претставничката во ИО, а потоа со мобилен телефон ја фотографирал просторијата, информираше денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

Лицето е лишено од слобода, известен е јавен обвинител за добивање понатамошни насоки.

Ангеловски истакна дека гласањето на другите избирачки места се одвива мирно, со почитување на протоколите за гласање, а од неправилности што се пријавени во МВР, има неколку случаи на агитирање, носење гласачи на гласање, испишани графити на избирачки места, како и неколку пријави за наводно нудење пари за глас.

– Ова се добиени пријави по кои постапува МВР и откако ќе се утврдат фактите, соодветно ќе ја информираме јавноста, нагласи портпаролот на МВР.

Ангеловски информира дека во 7.30 минути во ПС Бит пазар било пријавено дека пред избирачки места во ОУ „Цветан Димов" и „Даме Груев" биле испишани графити со содржина поврзана со изборите, а графити биле испишани на ОУ на улиците „Коста Абрашевиќ", „Браќа Реџепагиќ" и „Петре Георгиев" на подрачјето на ПС во Чаир.

Во СВР Велес, посочи портпаролот на МВР, било пријавено дека во близина на избирачко место во кавадаречкото село Сирково биле испишани графити поврзани со изборите.

– Во ПС Крива Паланка пријавени се два случаја на организиран превоз на гласачи до гласачките места, како и четири пријави за агитирање кон гласачи и тоа на ул. „8 Октомври", ул. „Јоаким Осоговски„, и селата Узен и Нерор, рече на прес-конференцијата Ангеловски.

Агитирање е пријавено и во СВР Струмица во село Пиперово и Нов Дојран, додека во село Самоилово едно лице упатувало закани кон друго за да гласа за одредена политичка партија.

Во Полициското одделение Ново Село, подвлече портпаролот на МВР, граѓанин пријавил дека едно лице одзело лична карта на друго лице и гласало во негово име.

Во ПС во Радовиш, информира тој, Ф.В. од Радовиш пријавил дека П.И, исто од Радовиш му нудел пари за глас, додека во СВР Битола Е.Е. пријавила дека непознати лица и нуделе пари за глас.

– Во СВР Битола било пријавено и дека полициски службеник кој обезбедувал избирачко место во училиштето во село Дебрешта им кажувал на граѓаните кој број да го заокружат на гласачкото ливче. Веднаш е известен одделот за внатрешна контрола и се постапува за да се расчисти овој случај, рече Ангеловски.

Во СВР Тетово било пријавено дека во ОУ „Коста Рацин" во село Брвеница имало неколку непознати лица кои ги запишувале граѓаните.

За сите овие настани, нагласи портпаролот на МВР, се преземаат соодветни мерки за расчистување и отакако ќе бидат расчистени соодветно јавноста ќе биде информирана.

притисни ентер