Маркез: Дали ќе се смириме зависи од Роси

Нетрпеливоста меѓу возачите Марк Маркез и Валентино Роси датира уште од 2015 година, кога двајцата имаа сериозна кавга во Австралија и Малезија, но оваа година во Аргентина тие повторно го разгореа судирот.

Иако навидум делува дека по инцидентот во Аргентина страстите се смируваат, сепак Маркез во интервју за  италијанскиот весник „Кориере дела сера" ја префрла топката во дворот на Роси и наведува дека од неговата страна е се простено.

-Помирувањето не зависи од мене. Што се однесува до мене се е решено уште во 2015 година. Во Аргентина се случи проблемот во трката и барав простување. Казнет сум со одземање на бодовите и што уште треба да направам, истакна Маркез.

Двајцата возачи имаа судир во Малезија во 2015 година, при што Роси го турна од моторот својот Маркез, кој иако не беше кандидат за титулата возеше многу агресивно.

- Не знам како на Роси му успева и понатаму да се трка. Можете да тренирате и да бидете физички подготвени, Но мотивацијата да возите трки, да се носите со медиумите, притисокот, сето тоа не се тренира. Тоа е лудо и му се восхитувам поради тоа, наведе Маркез.

Возачот на Репсол Хонда воедно нагласи дека е тажен бидејќи неговиот колега Дани Педроса заминува во пензија.

Фото: Карлеуша како леопард!!

Секспалилната српска пејачка Јелена Карлеуша како вистинска „жена мачка“  се појави во јавноста.

На снимањето на една шоу  популарната Џеј Кеј пристигна  облечена во „жешки“ секси панталончиња во принт на леопард , кошула леопард и хулахопки со принт исто така на леопард.

Доаѓаат празниците, внимавајте на килограмите и здравјето

Доаѓа периодот од годината кога поради празниците и ладното време, сакаме поголем дел од времето да го поминуваме дома и на трпеза со разна храна.

Сето тоа може да го наруши балансот на телото, доколку во текот на изминатите месеци сте биле физички активни или да ни го влоши здравјето, доколку немаме никаква физичка активност.

Важно, токму во ладните и празнични денови, е да не заборавите дека фитнесот овозможува фантастична можност за одржување на здравјето на телото, но и духот, вели Александра Наумовска, персонален фитнес тренер, кој долги години одлично ја разбира оваа работа и преку разни совети на социјалните мрежи, каде е доста активна и актуелна, секогаш ги мотивира сите да вежбаат, барем неколку часа во текот на неделата.

-Не смееме да заборавиме дека првобитна цел на фитнесот е здрава положба на телото и одлично здравје. Ова го истакнувам, бидејќи во последно време се создаде впечаток дека ако вежбаш, прво тоа го правиш за добар изглед и мускули, па потоа за се друго. Секогаш на прво место е здравјето, бидејќи со редовно вежбање, свесни сме за сите здравствени придобивки, посебно сега кога владеат и многу вируси. За да се развие мускулатура,човекот тренира со тежина, за да се запази здрава работоспособност, во планот за тренирање се вметнуваат дополнителни активности, како што е крос трчање и возење велосипед, а вежбите за растегнување, со цел за да се запази подвижноста и еластичноста на телото, се дополнуваат во секоја добро осмислена  програма. Имено, многубројните различни физички активности, го означуваат планот, и здравата тренирачка шема. Ова само ни докажува дека на нас е оставен изборот. Да вежбаме она што сакаме и ни одговара според времето и потребите, вели Александра.

Храната е секако најважна. Многупати е зборувано и советувано, што треба да се јаде,а што не. Овој пат само сакам да ги потсетам вашите читатели, посебно тие што не се физички активни, доколку за време на празнициве повеќе уживаат во сарми, торти, баклави, навистина е важно да спортуваат, во најмала рака да пешачат. Ние како персонални тренери сме тука за сите совети, вели Наумовска.

Значи да резимираме. тренирањето би довело до најдобри можни резултати само кога се надополнува со потребната количина на здрава храна. Затоа внимавајте што јадете за време на празниците.

Музичарите и оваа година со своја манифестација ги сумираа успесите од 2018

Традицонално, шеста година по ред, во Гостивар се одржа една од најдобрите и најкоментираните меѓу нашите музичари, музичка вечер.

Целта на оваа музичка вечер е на едно место, во иста вечер да се соберат, дружат, пеат многу музичари, пеачи, бендови...

Гостивар, кај музичката јавност, веќе стана познат по оваа музичка вечер, која на едно место ги собира многуте љубители на убавата македонска песна. Годинава се помина одлично. Продолжуваме да ја развиваме оваа наша традиција, бидејќи сакаме на овој начин да одбележиме крај на една плодна и успешно завршена година на професионален план, кај сите нас, велат организаторите Драган, Анде и Дарко, инаку дел од одлично познат бенд од овој крај, кој веќе ја промовираше и својата прва авторска песна.

Станува збор за гостиварците „Фантастик бенд“, кој од неодамна во својот состав како пејач, го имаат и момчето кое нашата јавност го запозна уште од првата сезона во „Ѕвездите на Гранд“, Дарко Ангеловски.

„Дари ми љубов“, е нивното првенче. Музиката е на Душко Наумоски, текст на Драган Матески и аранжманот на Јован Василевски.

притисни ентер