Прва награда за студенти на ФЕИТ на натпреварот ICAMES во Истанбул

 Петмина студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) освоија прво место на натпреварот ICAMES 2018 (International cultural and Academic Meeting of Engineering Students),  во Истанбул.

ICAMES претставува меѓународен натпревар за инженерство и култура на кој учествуваат студенти од речиси сите континенти во светот и 23 години, традиционално, го организира Универзитетот Богазичи во Истанбул. Годинава се одржуваше од 4 до 10 мај.

Ангела Попова, Ангела Најдовска, Илија Ивановски, Ведран Симовски и Виктор Рудан, под менторство на доц. д-р Живко Коколански, изработија проект, симулација од областа на енергетска ефикасност за зградата на ФЕИТ која ги интегрира конвенционалните и обновливите извори за енергија.

- Симулацијата е изработена во графичкиот програмски јазик LabVIEW и користи реални податоци од консумацијата на енергија на зградата на ФЕИТ за формирање неколку сценарија за заштеда на енергија и зголемување на енергетската ефикасност, објаснува доц. д-р Живко Коколански.

Проектната задача на наградените студенти се однесува на анализа на енергетската ефикасност на зградата на ФЕИТ според неколку релевантни критериуми: интеграција на обновливи извори за енергија, енергетски ефикасна фасада, намалување на врвна ангажирана моќност, енергетски ефикасно осветлување и друго. Овие критериуми се имплементирани во симулација која користи реални податоци и работи во реално време. Податоците се добиени од системот за менаџирање на енергија на ФЕИТ, кој непрекинато собира информации веќе две години. Во зависност од соодветниот критериум симулацијата предвидува намалување на расходите по основ на електрична енергија, и претставува добра основа за понатамошни истражувања кои дипломците и магистрантите на ФЕИТ може да ги искористат.

Натпреварот, каде вообичаено учествуваат околу 100 студенти од 20 различни земји, се реализира во три категории, односно конкретен проект, симулација и концепт, но се доделува и една тематска награда, која годинава беше „Зелена енергија“. Покрај официјалниот натпревар, се организираат и голем број социјални настани за интеркултурално зближување.

Според деканот на ФЕИТ проф. д-р Димитар Ташковски наградата е доказ за одличните услови за практична и теоретска работа на Факултетот за елекротехнички и информациски технологии.

Годинава на ICAMES 2018 партиципираа околу 70 учесници од 18 земји од светот, меѓу кои и Канада, Колумбија, Египет, Италија, Бангладеш, Украина, Индија, Македонија и други. 

Расте притисокот за предвремени избори во случај на неуспех во Брисел

Постои ли реална закана за владата на премиерот Заев доколку нема датум за преговори или предупредувањата за пад на актуелната власта се само заплашувања кон европските лидери?

Недобивањето датум веројатно ќе ја урне Владата, предупреди вчера премиерот од Брисел. Ваквата изјава на премиерот се чини ги засили и онака гласните барања за оставка и организирање избори веднаш по самитот.

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на  Алијанса за Албанците, Зијадин Села и на првиот човек на БЕСА, Билал Касами синхорнизирани во ставовите дека неуспехот во евроинтеграциите ја делегитимира власта и мандатот мора да се врати кај граѓаните .

Политичките аналитичари велат под услов и на овој самит Македонија да остане без посакуваниот исход, ќе биде потребно Заев со останатите лидери и да договори по кој пат ќе се движи државата во наредниот пат.

За Александар Кржаловски од МЦМС немањето датум ќе значи избори најдоцна во мај.

Универзитетскиот професор и поранешниот потпретседател на СДСМ, Гордан Георгиев вели притисокот нема да биде само меѓупартиски, туку и во целокупното општество. Според него, изборите не се решение, туку неопходен е договор како понатаму.

Редовните избори би требало да се одржат во декември следната година, а за премиерот Заев терминот за избори редовни или предвремени би бил крајот на октомври.

Пендаровски: Лобираме до последен момент, евроинтеграцијата нема алтернатива

Државниот врв лобира до последен момент Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ вели шефот на државата Стево Пендаровски.

 Очекува конечната одлука од Брисел да се знае до утре на пладне, но и во случај на негативна одлука Пендаровски смета дека евроинтеграцијата останува единствена опција за земјава.

Одговарајќи на новинарско прашање околу можноста да се разниша владејачката коалиција и да падне Владата ако земјава не добие датум за преговори, министерката за одбрана Радмила Шеќеринска тврди дека коалициските партнери имаат консензус по двете стратешки прашања – членството во НАТО и ЕУ.

Во случај на негативен исход од Брисел и прашањето како тоа ќе се одрази на безбедносен план претседателот Пендаровски не очекува како што рече драматични промени со оглед на како што кажа членството во НАТО Алијансата кое наскоро треба да се случи со забрзаната динамика на ратификацијата на Протоколот.

СДСМ: Државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата

Од СДСМ велат дека на светскиот ден на борба против сиромаштијата, можат да кажеме дека државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата.

Денеска, на Светскиот ден на борба против сиромаштијата, со гордост може да кажеме дека државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата.

Како одговорна партија, во изминатите две години презедовме низа мерки и политики кои обезбедуваат зголемување на животниот стандард, намалени трошоци и намалување на стапката на сиромаштија.

Минималната плата се зголемува на 14.500 денари, што е за 2.000 денари повеќе од сегашниот минимум, односно дури за 5.500 денари повеќе од минимумот во текстилната, кожарската и чевларската индустрија во 2016 година.

Ваквото покачување ќе значи подобрување на животниот стандард на работниците кои земаат минимална плата.

Воведовме социјална реформа која го подобрува животот на околу 300.00 граѓани. Социјалната помош се зголеми и до 300 отсто. За три пати е зголемен опфатот на деца кои добиваат детски и образовен додаток. Тоа е многу важно а извлекување од детска сиромаштија. За оние граѓани кои не ги исполнуваат условите за добивање пензија, воведовме социјална државна пензија.

Трајно го решивме проблемот со стечајните работници. Со последните измени на Законот за стечајци, за 12.000 наши сограѓани е обезбеден месечен надоместок од над 8.000 денари кој ќе го добиваат до нивно пензионирање.

Паралелно со ова, ги намалуваме и трошоците во домаќинствата што е во насока на политиките за извлекување од сиромаштија.

Ја укинавме радиодифузната такса, воведовме евтина дневна тарифа на струјата, намалени се сметките за парно, а во неколку општини, намалена е и цената на водата за пиење.

Ова се само дел од мерките што имаат за цел да ја зајакнат борбата против сиромаштијата. Целосно сме посветени на трајно извлекување од сиромаштија на што е можно поголем број граѓани и семејства.

Борбата против сиромаштија е правиот пат. Како партија продолжуваме со мерките што обезбедуваат повеќе пари и повисок животен стандард за сите граѓани.

Прес-конференција на Татијана Лалчевска, пратеничка на СДСМ

притисни ентер