Хорор во туристичкиот рај

Туристите беа шокирани кога забележаа безживотно тело на песочниот брег на преполната плажа во ексклузивното летувалиште Канкун.
Морето исфрли тело на маж на преполната плажа во ексклузивното Мексиканско летувалиште Канкун. Во пресметки меѓу нарко бандите само во последните 36 часа биле убиени 14 лица , а едното од нив водата го донела до плажата. Канкун е едно од најпознатите ексклузивни летувалишта на светот , каде за време на Велигденските празници имало над 112 000 туристи од целиот свет. Во регионот околу Канкун од почетокот на годинава биле убиени 100 лица во пресметки меѓу нарко картелите.
Според медиумите во Мексико , ова е најкрвава година по 2004 . Поради ваквата состојба . Министерствата за надворешни работи на повеќе земји од светот ги предупредуваат своите туристи да го избегнуваат Канкун и Акапулко како дестинација за годишен одмор .

Американскиот Стејт Департмент во март издаде вакво соопштение со кое ги предупредува туристите особено да внимаваат на областа Плаја Дел Кармен , што се наоѓа меѓу Канкун и Тулум.

Дали МВР ќе врши претрес и во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ?

МВР и натаму трага по Груевски 

Полицијата вечерва ја продолжи  потрагата по Никола Груевски откако по распишаната потерница не го најде во неговиот дом во два наврати. Последна дестинација каде полицијата вршеше претрес беше околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и подземната гаража каде беа претресувани возилата кои си заминуваа од палатата Христо Татарчев.

Канал 5 има екипа пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, таму е колегата Михајло Видимлиски.

Столтенберг: Целосно бесмислено е НАТО и ЕУ да бидат противници

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска по повод расправата за формирање на “европска војска“ предупреди дека европската одбрана не смее да се зајакнува на штета на Северноатлантскиот сојуз.

„Задоволни сме поради засилените напори на ЕУ на полето на одбраната....добра работа е доколку европските сојузници имаат поголеми капацитети, доколку подобро соработуваат. Она со што не сме задоволни е тоа дека ЕУ почнува да воспоставува двојни структури“ – изјавил Столтенберг на “Форумот НАТО-индустрија“ во Берлин.

Тој оценил дека НАТО и ЕУ “всушност им е потребен еден силен и стручен команден систем“, пренесуваат хрватските медиуми.

„Не можеме да ги делиме ресурсите на половина...за земја како што е Германија би било целосно бесмислено да допушти НАТО и ЕУ да бидат противници, бидејќи Германија, како и повеќето членки на НАТО е воедно и членка на ЕУ“ – порачал Столтенберг.

Заев: Очекувам дека Груевски нема да си дозволи да бега

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека не очекува поранешниот премиер Никола Груевски, кој се бара со потерница, да си дозволи да бега.

– Јас очекувам дека нема да си дозволи да се трага по него. Tој велеше дека нема да си дозволи такво нешто, барем такви се моите сознанија од кажаното од Никола Груевски, рече Заев на вечерашното гостување на МТВ.

Тој рече дека за акцијата нема сознанија, и за повеќе информации упати на МВР.

притисни ентер