Законот за укинување на поддршката за музичката продукција помина во прво читање

Предлог-законот со кој се бара прекинување на важноста на Законот за поддршка на домашната музичка продукација го помина првото читање во Собранието на Република Македонија.
Предложеното законско решение беше поддржано на денешната пленарна седница со 61 глас „за“.

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски, образложувајќи го укинувањето на овој закон, појасни дека тој не ги дал очекуваните резултати и оти е неоправдано неговото понатамошно спроведување.

-  Повеќето од композициите, за жал, воопшто не наидоа на прием, ниту пак беа слушнати од пошироката јавност, ниту пак беа промовирани или често емитувани на македонските радио и телевизии. Бидејќи избраните композиции или не се емитуваат воопшто или се емитуваат во мал обем, се поставува прашањето за нивниот квалитет и за оправданоста од ваквиот начин на финансирање на создавање на нови композиции од областа на забавната и народната музика, како и оправданоста за трошење на средства од Буџетот на Република Македонија за ваква намена, нагласи Алаѓозовски.

Законот за поддршка на домашната музичка продукција беше донесен во 2013 година и во него беше утврдено тој да важи 10 години. За спроведување на законот на годишно ниво беа обезбедувани средства во висина од 31 милиони 768 илјади денари од Буџетот на Република Македонија.
- За конкурсите во 2017 година се донесени законски одлуки само во првиот квартал на кои се избрани вкупно 34 композиции. За овие композиции останува обврската за плаќање во 2018 година во вкупен износ од 4 милиони 793 илјади и 200 денари, како и обврската за исплата на средства во висина од 70 илјади денари за работа на комисијата за избор на композиции, истакна министерот Алаѓозовски. 

Во прво читање беа прифатени и измените на Законот за јавните претпријатија со кои тие се задолжуваат на својата веб страница да ги објавуваат тримесечните извештаи за финансиското работење, годишната сметка и извештајот за работењето на претпријатието, како и доколку остварат вишок средства, да ги уплатат во Буџетот на Република Македонија. Се допрецизираат и критериумите за именување на директори на јавните претпријатија.
Во прво читање беа прифатени и измените на Законот за превоз во патниот сообраќај со кои се предлага укинување на обврската за познавање на англиски јазик од страна на авто такси превозниците. 

Пратениците ги усвоија во прво читање и измените на Законот за основање на Агенција за поддршка на претприемништвото и на Законот за метрологија. 

Во претпладневниот дел од денешната седница беа донесени и повеќе одлуки меѓу кои одлуката за разрешување и избор на претседател на Советот за научно-културните средби „Десет дена Крушевска Република“ и одлуката за разрешување и именување на претседател и членови на Одборот за доделување на државнмата награда „Мито Хаџи Василев - Јасмин“. 

Сијарто: Комесарот на ОН и објави војна на унгарската влада

Високиот комесар на ОН за човекови права, Зеид Раад ал-Хусеин и објави војна на унгарската влада затоа што сака да ги заштити граѓаните на Унгарија од илегалната миграција.

Тоа го изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

Ал-Хусеин денеска на отворањето на 38. Седница на Светскиот совет за човекови права ја критикуваше имиграционата политика на Америка, Кина, Мјанмар и Унгарија.

Комесарот на ОН ја критикуваше Унгарија поради законот против активностите на милијардерот Џорџ Сорос со кои се наметнуваат рестрикции на организациите кои им помагаат на бегалците и ги казнуваат групите за заштита на човековите права на границите.

Шефот на унгарската дипломатија изјавил дека илегалната миграција е прашање на национална безбедност и навел дека во последните три години загинале повеќе од 330 луѓе, а повеќе од 1.300 се повредени во Европа “во нападите на терористите со мигрантско потекло“.

Фотографијата со која “Русите“ го шокираа светот не е од Русија (фото)

Фотографијата која го обиколи светот, а на која се наоѓаат десетици мртви кучиња, била направена во Пакистан, а не во Русија, како што тврделе многумина.

Шокантната фотографија направена е во Карачи во 2016 година, а кучињата биле убиени за да се намали бројот на животните на улиците, пишува „Раша тудеј“.

Сепак, пред почетокот на Светското првенство во фудбал многумина беа загрижени за кучињата скитници во Русија, тврдејќи дека Русите ги убиваат.

 

Корисниците на социјалните мрежи ја споделувале фотографијата мислејќи дека е направена во Русија.

Меѓутоа, фотографијата на која има повеќе од 50 мртви кучиња е направена пред две години во Пакистан.

Заменик премиер Витали Мутко навел дека животните биле уловени и сместени во прифатилиште, а некои од корисниците на твитер го споделиле го споделиле текстот на Ројтерс во кој се наведува дека во Карачи во 2016 година се убиени повеќе од 700 кучиња. Фотографијата со кучињата исто така се наоѓа во овој текст.

„Фотографијата која сте ја искористиле според моето мислење е злочин, но не од Русија“ – напишал еден корисник на оваа социјална мрежа.

 

Украина: Време е за “деокупација“ на Крим

Киев, после продолжувањето на санкциите на ЕУ спрема Русија, треба да премине на “деокупација“ на Крим, изјави министерот за внатрешни работи на Украина, Павел Климкин.

„Им благодарам на нашите пријатели во ЕУ за продолжувањето на “кримските“ санкции на уште една година. Важно е во списокот да се внесат и одговорните за масовните кршења на човековите права на окупираниот полуостров и за изградбата на мостот преку Керчкиот проток. Треба да се премине од политика на “непризнавање“ на “деокупација“.

Претходно е соопштено дека рестриктивните мерки на Европската унија за Крим се продолжени на уште една година.

 

притисни ентер