Нови обвиненија: “Ме силуваше два пати, тој е како свиња..“

Њујоршката полиција потврди дека ги испитува обвиненијата на актерката Паз де ла Уерта која наведе дека продуцентот Харви Вајнстин ја силувал два пати во текот на 2010 година.
Актерката која Вајнстин го обвини за сексуално злоставување се појави во неколку HBO серии, а една од нив беше и “Царството на пороците“. Таа за Венити фер изјави дека двата инцидентите се случиле кон крајот на 2010 година.

Првиот напад, според нејзините зборови, се случил во ноември во стан, откако Вајнстин и понудил да ја пренесе со автомобил и ја повикал на пијалак.

„Кога влеговме внатре, веднаш почна да ме бакнува, но некако го оттурнав. Ме фрли на кревет, ги спушти своите панталони и ми го подигна фустанот. Бев многу уплашена. Се се случи многу брзо. Кога заврши рече дека ќе ме повика. Лежев во кревет во шок“ – објаснила актерката.

Таа тврди дека вториот напад се случил месец дена подоцна откако Вајнстин ненајавено се појавил во нејзиниот стан. Според нејзините зборови, тој ја повикал неколку пати, па таа се уплашила.

„Бев уплашена и реков “не“, кога беше над мене, реков дека не го сакам тоа. Продолжи да мрмори и беше одвратно. Тој е како свиња, ме силуваше“ – изјавила актерката и додаде дека после вториот инцидент Вајнстин и понудил улога.

„Отиде и повеќе никогаш не слушнав од него. Знаеше дека направо лоша работа“ – додаде таа.

GettyImagesНиколас Дигардио, детектив на њујоршката полиција која води истрага против Вајнстин, потврди дека разговарал со актерката.

„Верувам дека на основа на моите разговори со актерката, имаме доволно докази да го уапсиме“ – објасни детективот, а пренесе „Гардијан“.

Полицијата о Њујорк и Лос Анѓелес ги истражува наводите против Вајнстин, кој е обвинет за сексуално вознемирување и злоставување на повеќе од 90 жени. Вајнстил доби отказ во својата компанија, а исто така е отпуштен и од Академијата за филмски уметности.

Портпаролот на продуцентот изјави дека Вајнстин “недвосмислено ги негира“ сите обвиненија за секс без согласност за кои го обвинуваат.

Фото: Српскиот џет сет на свадбата кај синот на Боба и Брена !!

Многу познати личности од јавниот живот беа присутни на свадбата на синот на Боба и Брена, Филип Живојиновиќ и пејачката од Гранд Александра Пријовиќ.

Кумови на Филип и Александра се кошаркарот Милош Теодосиќ и пејачот Аца Пејовиќ.

Меѓу 850 гости присутни на  џет сет свадбата одржана во „Белекспо центарот“ на Нов Белград  беа  браќата на Филип, Стефан и Виктор, мама Брена директорите на Гранд Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ.

На елитната свадба   продефилираа и атрактивните пејачки на Гранд , Милица Тодоровиќ, Катерина Грујиќ  и  Милица Павловиќ.  Од младата гарда на Гранд  беа присутни и Николина и Саша Капор.

Свадбата на синот на Брена и Боба не можеше да мине и без Кебе, Маринко и  Никола Роквиќ, Саша и Дејан Матиќ  секако во друштво на своите сопруги.

Во ексклузивниот Белекспо центарот“  се појавија Јована и Жељко Јоксимовиќ, политичарот Млаѓен Динкиќ,  легендарниот Кики Лесандриќ.

Меѓу присутните беа и спортистите нашиот Перо Антиќ и српските тенисери Виктор Троицки и Илија Бозољац.

По една деценија повторно авто-трки во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната авто-трка во Кочани. 

На патеката Пониква, близу Кочани, следните два дена ќе се одржи втората трка од домашниот Шампионат на ридско-брзински патеки.

На патеката долга 6,4 километри учество ќе земат 25 домашни натпреварувачи, а се очекува и присуство на странски возачи. 

Официјалното отворање е закажано за в недела од 12:30 часот, а стартот на натпреварот е предвиден во 13:00 часот.

По успешниот старт на Водно, организаторот се надева дека ќе го врати сјајот на најатрактивниот спортски настан и во градот Кочани.

До крајот на натпреварувачката сезона во домашниот шампионат остануваат уште две ридско –брзински трки, во Крушево и на Водно. 

Гостите во шок: Љубовницата во венчаница влетала во црква (видео)

Млад пар организирал свое интимна венчавка во Бенонија, град во Јужна Африка, а никој не можел ни да се замисли дека веста за нивната свадба ќе стигне до светските медиуми.

Имено, свадбата течела според добро осмислениот план, а младенците уживале се додека одеднаш не се појавила љубовницата на младоженецот. Тоа што ги запрепастило многумина од гостите е фактот што таа се појавила во црквата облечена во бела венчаница.

Моментот кога анонимната жена влегла во црквата бил забележан од камерата, и на снимката се гледа како младоженецот се обидува да ја смири тензијата за церемонијата да се заврши докрај.

Сепак, присутните гости многу се вознемириле, некои врескале, што може да се слушне на снимката која на твитер ја објавил музичкиот продуцент од Јоханесбург, ди-џеј Нкокхи.

  

притисни ентер