HRW: Постојат докази, во Турција ги мачат притворените лица

Организацијата „Human Right Watch” соопшти дека има се повеќе докази за злоставување на притворените лица во Турција каде се пораспространети мачењата и малтретирањата.
„Сега кога се множат доказите дека во Турција се враќа мачењето во полициските простории, владата треба итно да нареди да се прекине“ – изјави Хју Вилијамсон, директор на одделениот на „HRW” за Европа и централна Азија.

Лицата кои се гонат за “тероризам“ или поврзуваат со неуспешниот пуч во јули 2016 година “мачени се додека биле во полицискиот притвор“, навела организацијата во извештајот под името “Во притвор- полициски мачења и киднапирања во Турција“.

„HRW” се повикува на “веродостојни докази“ за 11 случаи на злоставување и наведува дека полицајците ги претепувале или им се заканувале на затворениците, ги соблекувале голи и во некои случаи и сексуално ги злоставувале или се заканувале дека тоа ќе го направат.

„Мачењето и малтретирањето во полициските притвори во Турција станаа се пораспространет проблем“, наведе „HRW”.

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер