ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев функцијата ја користи за стекнување огромни профити

Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Заев и Анѓушев се однесуваат како државата да е нивна приватна сопственост, а буџетот, кој се полни со парите на граѓаните, како нивна приватна сметка.
Анѓушев својата работа како вицепремиер за првите сто дена си ја наплати со тендер во висина од 2.6 милиони евра, кои преку државното претпријатие ЕЛЕМ кое си го додели на сопствената компанија „Фероинвест“.
Почитувани граѓани,

2.6 милиони евра, сите нас не чинеше ангажманот на мултимилионерот Кочо Анѓушев како вицепремиер во владата на Зоран Заев, за само 100 дена.
Доколку за само 100 дена работа во владата го плативме Анѓушев со 2.6 милиони евра, тогаш колку ќе не чини неговиот ангажман до крајот на мандатот на оваа влада? Дали тоа ќе бидат 50 милиони, 100 милиони или можеби 200 милиони евра?

ВМРО-ДПМНЕ предупреди уште претходно за ваквите „бонбона бизнис” намери на оваа влада, дека нивната цел е само личниот интерес и личното богатење со парите на граѓаните, а тоа се потврди во изминатите 100 дена.

ВМРО-ДПМНЕ исто така предупредува и за реалната опасност која ни претстои со претстојната либерализација на пазарот на електрична енергија, со што водени по европската пракса во повеќе земји од ЕУ, се очекува струјата да поскапи и до 60%. Односно доколку сега плаќате 2.000 денари, по либерализацијата ќе плаќате 3.200 денари.

Од ваквите „бонбона бизниси“ профит ќе имаат само фирмите на Анѓушев и врхушката на власта, кои со по два-тројца вработени ќе книжат милионски профити на дневна основа.
Доделувањето на тендерот од страна на државата, чиј репрезент е Анѓушев, на „Фероинвест“, чиј сопственик е исто така Анѓушев е класичен пример за судир за интереси. Во конкретниов случај Анѓушев е заинтересирана странка и во двете страни од договорот. Ова е скандал и класичен пример за богатење со парите на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ го повикува надлежното Јавно обвинителство да отпочне постапка за утврдување на кривична одговорност за тоа како се влијаело и под кои услови тендерот паднал во рацете на фирмата „Фероинвест“ која е во сопственост на вицепремиерот Кочо Анѓушев.

Анѓушев со стапувањето на функција всушност им ги замачкуваше очите на граѓаните дека тој сепак ќе се откаже од неговата плата во висина од 1.000 евра, но затоа неговата плата од 1.000 евра ја замени со суми од 2.6 милиони евра.

Приведени 12 странски државјанки во локал во Желино

При контрола во угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово - Скопје, во село Желино ноќеска полицијата привела 12 странски државјанки.

Како што е наведено во полицискиот билтен, ноќеска во периодот од 23:00 до 02:30 часот полициски службеници од СВР Тетово извршиле контрола во Угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово - Скопје, поточно во село Желино, сопственост на З.С. од село Желино.

Во објектот биле затекнати 12 лица-странски државјанки, од кои 11 лица од Албанија и едно од Косово кои биле приведени во Полициска станица Тетово за понатамошна постапка. /МИА

ИК на ВМРО-ДПМНЕ бара техничка влада по пржинскиот модел пред секои избори

Реализирање на веќе договорените концепти за финансирање на партиите и формирање техничка влада по пржинскиот модел пред секои избори се ставовите на кои останува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Ова беше потврдено на синоќешниот состанок на Извршен комитет на партијата, на кој се анализираше актуелната политичка ситуација и прашањата што се дел од меѓупартиските разговори со власта на претседателско ниво.

„Само на овој начин избирачите ќе имаат гаранција дека власта нема да го злоупотреби нивниот глас, односно дека опозицијата ќе има можност соодветно да дејствува при сите обиди за можен фалсификат и нема да се дозволи повторување на локалните избори. Обидите на Зоран Заев да ја манипулира јавноста со измислени образложенија дека некој бара амнестија за некаков криминал беа оценети како несериозни“, се вели во соопштението на партијата.

Во врска со формулацијата на референдумското прашање ИК на ВМРО-ДПМНЕ смета дека за да се согледа јасно волјата на граѓаните мора да се почитува законот што предвидува недвосмислени прашања.

ИК му даде целосна и недвосмислена поддршка на партискиот лидер Христијан Мицкоски да ги застапува ставовите на партијата во натамошниот тек на лидерската средба.

„Македонските граѓани заслужуваат власт која вистински ќе се води по европските принципи за почитување на Уставот и законите, особено за важни прашања поврзани со носење на одлуки за иднината на државата како што се македонските интеграции во Европската унија и НАТО“, се наведува во соопштението. /МИА

Потешко повредено шестгодишно дете по удар од автомобил

Шестгодишно дете е потешко повредено на регионалниот пат Хиподром-Јурумлери откако автомобил удрил во него.

Во незгодата детето се здобило со тешки телесни повреди и било пренесено и задржано во комплекс клиники „Мајка Тереза“.

Извршен бил увид на местото на настанот и се работи на целосно расчистување на случајот.

Како што информира МВР, вчера околу 15:30 часот во СВР Скопје било пријавено дека патничко моторно возило „Сеат“ со скопски регистерски таблици управувано од Ј.И. (58) од Скопје удрило во дете на возраст од шест години на регионалниот пат Хиподром - Јурумлери, кај место викано „Дунек“. /МИА

притисни ентер