Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен Предлог-законот за употреба на јазиците, поради како што рече, свесно кршење на процедурите.


Најпрво, рече Димовски, процедурите се прекршени со утврдувањето на Комисијата за европски прашања за матична, иако тоа треба да биде Комисијата за политички систем, потоа на законот му е ставено европско знаменце, иако не постои европска директива или регулатива со кој тој се усогласува, со цел, како што рече, да се оневозможи дебата на собраниските тела.

Исто така, рече тој, и многу македонисти, претставници на Институтот за македонски јазик, професори од правните факултети и МАНУ бараат јавна расправа пред тој да биде донесен во Собранието. Затоа барам, истакна тој, оваа точка да се повлече од дневен ред, да се отворат јавни расправи по предложеното решение, и преку консензус да се дојде тоа заедничко решение. Го повтори ставот на партијата дека предложениот закон е неуставен, дека ќе ги наруши односите меѓу заедниците, оти ќе создаде нефункционални институции и ќе доведе до целосна двојазичност.

Барањето не беше прифатено откако за него гласаа 40 пратеници, а 60 беа против.

Пратеникот Антонио Милошовски, повикувајќи се на Одлука за формирањето на комисиите од 31 мај годинава, рече дека матична комисија за ова законско решение е Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците.
Џафери, одговарајќи им на Димовски и на Милошоски, појасни дека претседателот на Собранието е тој кој одлучува кое тело ќе биде надлежно за одреден предлог законот, што, како што рече е регулирано со Деловникот за неговата работа.
- По однос на работата и определувањето на матично работно тело претседателот на Собранието со одлука определува матично работно тело, рече Џафери.
Седницата треба да продолжи во 13 часот.
Предлог законот за употреба на јазиците, претходно денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Минатата недела зелено светло за законското решение даде и собраниската Комисија за европски прашања. 

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер