Крвава семејна драма во Црниче – син до смрт прободе татко/Обновен

Семејната расправа се претвори во убиство. Син смртно го избодел татка си во скопско Црниче.
Телото на 68 годишниот Љупчо Трајчев било на прагот од дневната соба со убодни рани од нож, инфомираат од полицијата. Неговата сопруга изјавила дела додека седеле во дневната соба, синот на Трајчев откорнувајќи ја влезната врата, влегол во домот. Ја избркал сопругата на татка си и почнала драмата. Синот на Трајчев сам се пријавил во Ургентниот центар, бидејќи имал расекотина на десната рака, се наведува во полицискиот билтен.

Капијата од домот каде што вчера беше убиен Љупчо Трајчев остана отворена. Неговиот син, смртно го избодел на горниот спрат од куќата. Околното население не сакаше да зборува во камера, но раскажуваат дека ова е мирно соседството. Велат дека синот боледувал од шизофренија и дека постојано правел проблеми во соседството.

Соседите раскажуваат дека синот на Љупчо Трајчев стасал дома околу 20.00 часот и оттогаш почнала семејната драма. Во дворот и околу него сведочат, влечки, столица, искршени стаклени предмети. Околу 22.00 часот сосед од улицата „Чедомир Кантарџиев“ ја пријавил семејната драма. Телото на убиениот е предадено на обдукција, по наредба на јавен обвинител. СВР Скопје извршило увид во домот, додека синот, И.Т., е задржан во полициската станица во Кисела Вода.

Инаку, Љупчо Трајчев во претходната локална власт, бил втор човек на општината Кисела Вода, објаснуваат соседите. Трајчев имаше висока функција во општинскиот Комитет на Кисела Вода, претседател на Унија на ветерани.

Утре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер