Деканатот на ФЕИТ задоволен од интересот на кандидатите за упис во прва година

Голем интерес за запишување во прва година во 2015/2016 има на Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје (ФЕИТ) каде што аплицирањето е електронско и во тек.
За оваа година на ФЕИТ се предвидени вкупно 600 слободни места, 460 за редовни студенти во државната квота и 140 за редовни студии со кофинансирање.

Деканот на ФЕИТ Миле Станковски очекува во првиот рок да бидат запишани повеќе од 360 студенти, колку што беше квотата во минатите години. Квотата годинава е зголемена токму поради се поголемиот интерес на матурантите да студираат технички науки. Интерес за ФЕИТ секоја година има и од по 10-15 студенти од странство.

- Квотите кои ги баравме ни се одобрени од Владата и очекуваме дека оваа година ќе го надминеме бројот од минатата година.  Можеби нема да го достигнеме бројот 600, но се надеваме дека  државната квота во целост ќе ја исполниме.  Според она што досега го имаме на онлајн-пријавувањето, интересот е исклучително голем. И покрај тоа што добар дел од средношколците ги немаат добиено дипломите, бројот на пријавени по интернет е поголем од изминатите години. Особено не радува што квалитетот на пријавените кандидати е доста висок, над 80 отсто се со над 90 поени. Тоа за нас е многу битно зашто инсистираме на тоа, а досега и го постигавме - да примиме добри кандидати со што не е проблем да го одржиме квалитетот на образованието кое го нудиме, изјави Станкоски.

Според деканот на ФЕИТ, Македонија го следи светскиот тренд за зголемување на бројот на студенти на техничките факултети. Со тоа, рече тој, прилично е поголема и можноста за вработување особено сега, кога во земјава доаѓаат странски компании на кои им требаат инженери.

- Добар дел од менаџерите на компаниите бараат инженери и имаат проблем да најдат инженери кои се без работа. Па, добар дел од нашите инженери и пред да дипломираат одат на работа, додаде Станкоски.

Студентите на ФЕИТ се оспособуваат со пракса која мора да трае барем еден месец во годината. За таа цел ФЕИТ има склучено договори за соработка со повеќе од 100 компании каде тие може да одат на практична работа.

ФЕИТ има и богата меѓународна соработка. Продеканот Александар Ристески изјави дека во последните 15 години факултетот има реализирано над 200 проекти. - Поголем дел од нив се меѓународни, и во рамки на тие проекти, остварена е соработка со повеќе од 300 универзитети, компании, истражувачки центри, главно од Европа, но и од Америка, изјави Ристески. 

Електронското пријавување на ФЕИТ ќе трае и во деновите на упис во првиот рок (на 13-ти и 14 август), кога покрај онлајн-пријавувањето кандидатите треба и лично да ги донесат документите на факултетот. /МИА

Вработените во Клиничкиот центар со блокади и неплаќање против одлуката за зголемена цена на паркирањето

Вработените во Клиничкиот центар денеска на протест го изразија своето незадоволство поради одлуката на Советот на Град Скопје, според која, цената за месечно паркирање за вработените во Клиничкиот центар се зголемува на 800 денари.

Досега тие плаќаа по 350 денари месечно и очекуваат одлуката да биде повлечена. Истакнаа дека нема да отстапат од барањата и ќе протестираат додека одлуката не биде повлечена.

– Револтот ќе го изразиме со блокирање на наплатата за излез од Клиничкиот центар и тоа секој ден од 10 до 10:30 часот. Да знаат сите дека во тој период ние ќе ја блокираме наплатата, а во знак на револт нема да ги плаќаме ни досегашните 350 денари за паркинг, рече д-р Горан Беговиќ, претседател на Синдикатот на Клиничкиот центар на денешниот протест на вработените на скопските клиники, што се одржа во кругот на центарот.

Тој посочи дека се изненадени од изјавата на скопскиот градоначалник Петре Шилегов дека тие се одговорни за хаосот во кругот на Клиничкиот центар и што пациентите не можат да се паркираат во Клиничкиот центар, што, според нив, е неприфатливо и дека  биле привилегирани со тоа што се издале од Градски паркинзи 1.500 паркинг картички, а не 670 колку што следувале и дека тоа била популистичка метода на претходната власт.

– Таа изјава е понижувачка и во делот што некои, а се мисли на нас вработените во Клиничкиот центар, ги оставале своите возила по неколку дена во рамки комплексот клиники. Не знаеме чија сопственост се тие возила. Вработените си доаѓаат на работа и по завршување на работното време си одат со своите возила. Паркинот на Клиничкиот центар е сопственост на Република Македонија, а не на Градски паркинзи Скопје. Очекуваме одлуката да се повлече, а Шилегов своите изјави да ги дава крајно внимателно. Бараме да ни се врати во сопственост паркингот, додаде д-р Беговиќ.

Ивица Апостолов, медицински техничар рече дека од нивните 350 денари месечно се инкасираат 110.000 евра годишно, а со зголемувањето на сумата ќе се зголеми на 280.000 евра годишно, а ништо не е инвестирано.  – Треба добра инфраструктура и за сумата што ја плаќаат, вработените да добијат пристојно паркинг-место, а не непристапен терен секој ден, додаде Апостолов.

Советот на Град Скопје вчера усвои одлука со која цената за месечно паркирање за вработените во Клиничкиот центар се зголемува на 800 денари, додека цената за паркирање за пациентите останува иста. Според градоначалникот Петре Шилегов, со ова се врши усогласување со цените што ги плаќаат граѓаните за услугите на ЈП „Градски паркинг", а се очекува да се регулира сообраќајниот хаос во рамки на Клиничкиот центар.

– На Клиничкиот центар заради евтин популизам се издадени 1.500 месечни карти за кои вработените плаќаат повластени 300 денари во услови кога на паркингот има 670 места. За пациентите или корисниците на услугите на ЈП „Градски паркинг" на Клиничкиот центар цената останува иста, истакна Шилегов. /МИА

Надзор над АКМИС системот и во 2019 година

Надзор над АКМИС системот ќе биде вршен и следната година и ќе бидат опфатени нови судови, но и дел од оние каде беа утврдени неправилности. 

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека надзорот над АКМИСот останува стратешка определба на Владата.

– Овој месец донесов решение за надзор над АКМИСот во 16 судови кој ќе се спроведува во текот на 2019 година. Комисијата која во изминатиот период направи увид, најверојатнио сега ќе врши надзор со тоа што сега опфатени се и нови судови, како и дел од судовите кај кои беше извршен надзор, а кај кои беа забележани недостатоци. Се врши повторен надзор за да видиме дали имаме усогласување. Континуираниот надзор над АКМИСот е стратешка определба која е влезена во програмата на Владата и Министерството за правда и ќе почнеме да го реализираме веќе од јануари, изјави Дескоска. /МИА

Вечерва „Само Вистина“ интервју со Тито Петковски

Почитувани гледачи, сонувачи за подобро утре и реалисти... На жешкиот икс вечерва послендото  интервју во оваа сезона со претседателот на НСДП, Тито Петковски.

Беше оптимист за ратификација на Преспанскиот договор, помина еуфоријата, но политиканството не го отстапи пиедесталот, може ли од оваа перспектива да ни каже „каде оди Македонија“?

Кога ќе се оствари 27-годишниот сон за евро-интеграициите, кому повеќе а кому помалку ќе му прости македонскиот народ за политичките манипулации, а ќе може ли мачката да го пушти глушецот на слобода?

Што е со меѓусебните разединувања на политичка основа, кога ќе се помират левите и десните?

Амнестија или владеење на правото, што е лекот за помирна иднина?

Како претседател на Собранието и политичар со најголем стаж, може ли да ни каже што мисли, кој и како можеше да ги мобилизира „заведените“ граѓани за 27-априлското сецарио?

Кој не читаше меѓу редови, а кому му одговараше да замижи со „отворени“ очи?

До кога двојните политички аршини ќе играат со реалните потреби, а гладните стомаци на граѓаните ќе „бистрат“ политика на празно?

Македонија или Унгарија, кој доби „шамар“ со бегството на премиерот и како политичкиот азил стана алиби за криминални дејствија...

За македонските црнила и светла иднина, за патриотизмот и визионерството, вечерва во Само Вистина, со Тито Петковски, ексклузивно на Канал 5 Телевизија?

притисни ентер