Кралицата Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум

Британската кралица Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум, затоа што монархот во Велика Британија е над политиката, соопшти Бакингамската палата во Лондон.
Реакцијата на службената резиденција на британскиот суверен доаѓа по неколкуте информации во лондонските медиуми за тоа дека  кралицата Елизабета „била загрижена од можноста за независност на Шкотска“.

Соопштението на Бакингамската палата претставува реакција и на изјавата на шкотскиот прв министер и лидер на сепаратистичката Шкотска национална партија (СНП) Алекс Салмонд за тоа дека „кралицата ќе биде горда“ да биде монарх и на „независна“ Шкотска.

Според Бакингамската палата, референдумот за независност на 18 септември е работа на луѓето од Шкотска, а портпаролот на палатата изјави дека „непартијноста и поставеноста над политиката (на монархот) е темелен принцип“ на британската демократија.

- Нејзиното височество, кралицата, се придржува на овој принцип во сите изминати години откако е на престолот, истакна портпаролот на Бакингамската палата.

Во јули годинава, кралицата во Единбург се сретна со лидерот на СНП. Тој сега откри дека бил примен во аудиенција кај кралицата Елизабета и пред две недели, но не соопшти ништо за тоа што се зборувало.

Ова е вторпат Бакингамската палата да соопштува дека кралицата нема да се вклучи во случувањата и дебатите околу претстојниот референдум во Шкотска.

Салмонд, пак, по подолго време повторно објави дека кралицата ќе биде суверен и на „независна Шкотска“.

Дел од лондонските медиуми соопштението на Бакингамската палата го проследија со потсетувањето дека кралицата Елизабета во своите 62 години откако е  на престолот, сепак има направено исклучок и се вклучила во политиката.

Во 1977 година за време на одбележувањето на нејзнииот „сребрен јубилеј“ за 25-годишнината откако е британски монарх, таа во говорот пред пратениците и лордовите во Парламентот во Лондон има речено дека „не може да заборави оти е крунисна како кралица на Обединетото кралство на Велика Бритаиија и Северна Ирска“.

Англија и Шкотска се во унија веќе 307 години, колку што постои и Обединетото кралство./МИА


Црногорците вложуваат 700 милиони евра во обновливи извори на енергија

Електростопанството на Црна Гора планира до 2020 да вложи 700 милиони евра во изградба на постројки за обновливи извори на енергија со вкупен капацитет од 500 мегавати.

„Фотоволтаичната централа Бриска Гора, ветерната фарма Гвозд и хидроцентралата Комарница ќе имаат вкупен капацитет од околу 500 мегавати“, рече директорот за развој и инженеринг Иван Мрваљевиќ.

Минатиот месец, акционерите на ЕПЦГ одобрија инвестиција од 58 милиони евра за изградба на ветерна фарма од 50 мегавати Гвозд, во соработка со австриската компанија Ивица Холдинг.

Во декември 2018 година, беше потпишан договор за изградба на фотоволтаичната  централа Бриска Гора вредна 178 милиони евра од околу 200 мегавати со  конзорциумот на  финскиот Фортум.

Пукотници во Амстердам во пресметка на црногорското подземје (ВИДЕО)

Еден Црногорец е убиен , а уште еден е повреден во престрелката во пицерија во центарот на Амстердам.

Во пукањето попладнево во пицерија во Амстердам, едно лице загина, а едно е повредено. Според српските медиуми, повреден е Јован Ѓуровиќ, брат на Лука Ѓуровиќ, еден од некогашните водачи на најсилниот црногорски клан кој загина во сообраќајна несреќа во 2013 година.

Во пресметка во Амстердам беше убиен Горан Савиќ, пријател на Ѓуровиќ, кој кога ги видел вооружените напаѓачи, скокнал пред Ѓуровиќ и со телото го заштитил од рафалот куршуми.

Савиќ е сопственик на пицеријата каде се случило пукањето.

„Тој скокна пред него како човечки штит“, рече еден очевидец.

Иако службите за итни случаи се обиделе да го реанимираат Савиќ, тој починал на местото на настанот. Ѓуровиќ се здобил со сериозни повреди и бил пренесен во болница.

Напаѓачите по пукањето избегале во сив Фолксваген со белгиски  регистарски таблички. Холандските медиуми објавија дека возилото подоцна било пресретнато од полициски службеници и по драматична акција среде улица,  уапсиле еден осомничен.

Ранетиот Ѓуровиќ е брат на Лука Ѓуровиќ кој би бил водач на најсилниот криминален клан во Бар. Тесно соработувал со Лука Бојовиќ , кој беше познат како прв човек на Земунскиот клан во Црна Гора.

По неуспехот на Нетанјаху, Бени Ганц ќе ја составува израелската влада

Поранешниот генерал Бени Ганц доби мандат за состав на новата влада на Израел , од што вчера се откажа досегашниот премиер Бенјамин Нетанјаху.

По нерешени изборни резултати во април и во септември, ова е првпат од 2008 година на некој друг освен на 70-годишниот Нетанјаху да му се даде задача да се обиде да состави влада.

Лидерот на партијата „Сино-бело" , Ганц сега има 28 дена да ја заврши задачата што му е доверена од претседателот Реувен Ривлин.

Отпрвин, Ривлин му го довери мандатот на Нетанјаху, лидерот на централно-десничарската партија Ликуд, кој беше премиер на Израел уште од 2009 година. Но, Нетанјаху го врати мандатот во понеделникот затоа што не успеа да собере мнозинство и рече дека сторил се за да го вклучи Бени Ганц и да формира влада за национално единство за да се избегнат трети избори годинава.  

Нетанјаху се соочува со бројни обвиненија за корупција, поради што 60-годишниот Ганц рече дека нема да учествува во владата, чиј премиер е обвинет за корупција.

Иако бил началник на Генералштабот на израелската армија од 2011 до 2015 година, Ганц , нема лесно да обезбеди мнозинство и доколку тој не успее да го стори тоа, најверојатни се нови парламентарни избори, трети годинава.

Ганц има поддршка од 54 пратеници, седум помалку од парламентарното мнозинство.

Ликуд освои 32 места на изборите во септември, од вкупно 120, а партијата на Ганц 33.

притисни ентер