Трескавична борба за два животи: Умрела на породување, родила бебе, а потоа оживеала!

Ерика Нигерли добила срцев напад во училницата каде предавала додека била во 9от месец од бременоста. Нејзиното срце престанало да работи!

- Господе, бремена е лежи на пдот со пена на устата, не реагира на ништо - снимен е очајничкот повик до лекарите на нејзиниот сопруг кој бил во истото училиште во моментот кога неговата сопруга се борела со смртта.

Уште во училиштето со дефибрилатор е направен обид жената да се врати во живот. Таа веќе била во клиничка смрт кога дошле лекарите. Обидите за нејзино оживување морале да бидат запрени за да се спаси бебето. Бргу била пренесена во болница. Со царски рез тоа е извадено од мајката, здраво и живо, а потоа лекарите не чекале ни момент - ја отвориле Ерика и и вградиле пејсмејкер. Ерика преживеала.

- Се оженив со жена борец а сега имам и ќерка борец - вели Нејтан Нигерли пресреен што со него се сега веќе неговата 3 месечна ќерќа Елејна и сопругата.

Тројца колеги од средното училиште кои укажале клучна помош уште во училницата се одликувани од надлежните во Мисури Сити, Тексас./извор WCVB News center 5

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер