Сарачини во Сарај ја презентираше владината програма за развој на општините

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска на градоначалникот на општина Сарај Беким Мурати му ја презентираше владината програма за развој на општините, јави МИА.

Со програмата на Владата за економски развој на општините, Сарачини појасни дека може да се реализираат многу проекти кои ќе го подобрат стандардот на живеење за жителите на Сарај и ќе отворат нови работни места.

- Сарај има многу добри услови за развој на земјоделството, енергетиката и туризмот и е идеално место за инвестиции. Се договоривме, градоначалникот на општина Сарај наскоро да покрене иницијатива за формирање на првата индустриска зона, која ќе донесе многу нови инвеститори, а со тоа и нови работни места и поголем економски развој, изјави Сарачини.

По средбата со градоначалникот, Сарачини ја посети месната индустрија „Ука комерц“, која е прва фабрика во земјава што има имплементирано Халал стандард.

- Веднаш по спроведување на стандардот Халал, „Ука Комерц“ го зголеми производството за 20 проценти, извозот до 15, додека бројот на работници за дури 20 отсто. Халал стандардот им отвори нови пазари за извоз, рече Сарачини.

Градоначалникот Мурати посочи дека општината има доволно земјиште, кое може да се отстапи во служба на домашни и странски инвеститори, а условите за бизнис се идеални.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер