Арсовска: Со ревизија откриени 250 незаконски договори во МКЦ

Градоначалничката Данела Арсовска обвини за низа законски нерегуларноси во МКЦ за што ќе бара и институционална одговорност. 

Тврди дека од културниот центар се испумпувале пари, а како потврда за тоа, покажа дел од како што вели, 250 незаконски склучени договори за работа.

Шанкери од бифето земале и по 750 евра плата, а се подигнале, како што кажа, и над 100.000 евра од благајната на МКЦ без соодветно образложение.

Од доскорешниот директор Ванчо Богоев, за кого таа тврди дека не бил разрешен, туку му завршил договорт, Арсовска побара во рок од 48 часа да се извини за според нејзе лажните наводи дека му бил вршен притисок. Во спротивно, додаде, истото ќе треба да го докажува на суд.

Исплаќани се илјадници евра на овие лица, за кои што морам да потенцирам дека се ангажирани без почитување на ниту една постапка или закон за нивно ангажирање. Меѓу овие лица, најголемиот дел се непознати за јавноста како истакнати членови или функционери на ВМРО-ДПМНЕ. Има и над 90 договори за времено ангажирање на шанкери на кои им биле исплаќани од 350 до 750 евра месечно.

Канал 5 дојде до дел од договорите кои се од јавен карактер, а на кои може да се види, дека одредено лице, за работа на шанк земало 750 евра. Друг случај покажува дека на една македонска пејачка и била дадена плата од 500 евра за да работи на промоција на кино, на социјалните мрежи и веб страната. (договори)

Додека Арсовска ја одржуваше прес-конференцијата, пред Град Скопје се одржа и протест од група млади уметници, кои се дел од дивжењето „Сите за МКЦ“. Се пожалија дека буџетот бил намален за 92%, а не се согласуваат ниту со одлуката директор да биде лице кое не било вработено во МКЦ, со што се прекршувал статутот на институцијата.

-Кога се назначува директор без конкурс треба да е еден од вработените, сегашниот директор кој е назначен преку агенција за вработување, го прекршува статутот на МКЦ, против тоа се бунат од програмскиот колегиум. Програмскиот буџет на МКЦ е скратен ги има документите ги гледавме од Град Скопје, 2 милиони е оваа година буџетот, што не било претходни години. Против тоа се залагаме, што е против статутот сменет директорот и што толку скратен буџетот.- Мартин Џорлев – „Сите за МКЦ“.

Арсовска од друга страна вели дека буџетот лани бил околу 10, а оваа година ќе изнесува приближно 9 милиони денари. Дотациите ќе останат како и лани - 34 милиони денари. Во однос на изборот за директор, посочи дека не е против да се избира на јавен конкурс.

Електричните тротинети во Скопје и натаму се мета на вандализам

Околу два часот по полноќ фирмата за електрични тротинети Бин Бин добила видеа и фотографии каде се гледа дека група на млади луѓе ги демолираат тротинетите во градскиот парк.

Од фирмата велат дека случајот е пријавен во полиција и очекува полицијата со приложените фотографии да ги најде сторителите.

Дурак за Канал 5 објаснува дека досега целосно се уништени 30 електрични тротнинети голем дел завришиле и во реката Вардар.

Минута возење со тротинет чини 9 денари. Од компанијата со апел и по користњето на тротинетот да се остави на место каде нема да биде проблем. Многу често се паркираат и на улица или пешачка патека.

Изгасен и последниот активен пожар во државата

Никогаш не се исклучува можноста за пожари, никогаш не можеме да ги очекуваме или да бидат најавени пожарите на било која територија.

Најавите за конечно воспоставување на соодветен систем за справување со кризи се добри, но само ако истите итно почнат да се спроведуваат и не се заборават со згаснувањето на пожарите, ова се првичните реакции на упатените кои сугерираат на потребата од национална стратегија наспроти досегашната пракса на ад хок решенија. Еден од горливите проблами кај нас е и недостигот на пожарникари.

-Во делот на пожарството и во делот на пожарникарстовото се знае, недостатокот на луѓе, недостатокот на персонал кои што оперативно делуваат на секој потег, бројот на единиците кој што треба да се зголеми, сега согласно законот за пожарникарство што го имаме, актуелен, треба да се променат и бројките согласно новиот попис кој што е 2021 година, уште се дејствува по стариот попис од 2002 година така што во сите градови имаме зголемување на бројот пожарникари, а кај нас доаѓа недостатокот на пожарникари и на кадар кои што оперативно дејствуваат,- – Владимир Симоновски – заменик командант на БППЗ – Скопје.

Од друга страна оние кои се бореа со огнот половина месец можат да здивнат, бидејќи го изгасија и последниот активен пожар во земјава. Сепак летото е пред нас, а со тоа и високите температури, па Симоновски смета дека е неопходна претпазливост, бидејќи состојбата може да се повтори...

-Никогаш не се исклучува можноста за пожари, никогаш не можеме да ги очекуваме или да бидат најавени пожарите на било која територија, така да и август месец е критичен во делот на шумски пожари и дел од септември, некаде до 15ти септември, се додека деновите се поголеми и се додека ноќта е потопла има шанси,- – Владимир Симоновски – заменик командант на БППЗ – Скопје.

Управувачкиот комитет вчера донесе одлука владата да отпочне процес за целосна реформа на системот за управување со кризи..дел од предлозите се ЦУК и ДЗС со законски измени да бидат под една команда, но и да се формира специјална единица од 120 лица која прва ќе интевенира во време на кризи, а како приоритет е и закрепнувањето на Национални шуми кои се клучни во превенцијата на пожарите.

Министрите Тошковски и Дачиќ во посета на ГП Табановце, во рамки на кампањата „вози одморен“

Возачите да внимаваат на себе да одмараат, да консумираат вода и течности да се заштитат себеси и останатите учесници во сообраќајот, порачаа денеска надлежните од републичкиот совет за безбедност во сообраќајот.

Според податоците на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, најголем број сообраќајни несреќи се случуваат во летниот период, поради уморот како последица од повеќе часовното возење. За да ја зголемат свеста кај возачите од опаснсота да се вози изморен, денеска на граничниот премин Табановце беше промовирана кампањата „Вози одморен“.

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски повика најави воведување на олесните мерки за побрз проток на возилата на граничните премини, но не сакаше да прецизира од кога ќе стапат на сила.

Министерот за внатрешни работи на Србија, Ивица Дачиќ напомена дека заложбите на Србија е да се олесни протокот на возила на граничниот премин со Македонија, но секогаш има оправдани стравувања дека истите олеснувања можат да се злоупотребат за шверц и миграција.

Граѓаните кои ги затекнавме на Табановце не се жалеа на метежот. Рекоа дека за влез во Македонија се чека околу 15 минути.

По промоцијата на кампањата, министерот Тошковски замина во дводневна официјална посета на Република Србија каде што ќе оствари билатерална средба со српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ и премиерот Милош Вучевиќ.

притисни ентер