Антиќ за сајтот на федерацијата: „Се трудиме да обезбедиме што повеќе клубови да излезат на меѓународна сцена“

Пандемијата со COVID-19 го парализира планетарниот спорт, па и кошаркарската активност во Македонија не беше исклучок.

По скоро цели три месеци пауза, сè уште нема јасен датум на кој властите ќе дозволат продолжување на кошаркарските активности, тренинзи и играње на натпревари, па раководството на КФСМ беше принудено да донесе една од најтешките одлуки во историјата на нејзиното постоење.

Управниот одбор изгласа, а Федерацијата прифати крај на шампионатот во Првата лига, без да се прогласи првак, што е прв таков случај од осамостојувањето на Македонија.

Најмногу на удар по ваквата одлука беше претседателот Перо Антиќ кој првпат по нејзиното донесување, во едно одвоено интервју, ги изнесува своите, и ставовите на раководниот стожер на КФСМ.

Неодамна заврши и првата година од мандатот на новото раководство кое седна на ’жешкото столче’ ланскиот мај. Како Перо Антиќ ги коментира последните 366 дена?

„Има многу позитивни работи кои ги направивме во оваа година и покрај тоа што немавме среќа, па последните три месеци, како и сите, речиси не функционираме поради кризата со корона вирусот. Знаевме дека ќе биде тешко иако, да бидам искрен, не до толку.Федерацијата ја преземавме во многу лоша состојба, но тоа беше уште поголем предизвик и за мене и за соработниците. Повеќе од 80% од планираната програма е завршена, останаа уште некои работи кои моравме да ги запреме или блокираме поради пандемијата со корона вирусот.Уште, што се вели, практично и не почнавме со работа, нè снајде проблемот со АВ Охрид кој го откажа своето учество во лигата. Сето тоа на само една недела пред почетокот на сезоната. Моравме да бараме други решенија, да одлучиме колку екипи ќе играат во Првата лига, имавме притисоци од сите страни, но останавме доследни на себе и на своите ставови.

Успеавме во Македонија да донесеме голем број врвни тренерски имиња, од Октај Махмути, Душан Ивковиќ, се договараме и со Жељко Обрадовиќ, ќе дојде и директорот на Јуниор НБА, Џеремаја Босвел, планираме индивидуални тренинзи со посредство на нашиот стручњак Ефтим Богоев кој работи во САД.

Тие што се во кошарката добро знаат што сме направиле и дали е тоа лошо или не. Секогаш ќе има опозиција, секогаш ќе има негативни коментари, тоа е составен дел од ова општество. Ние знаеме со што и против кого се бориме, но си ја гледаме својата работа и засега сме задоволни.

Се што имаме ќе презентираме на годишното Собрание кога ќе имаме можност да го организираме. Сега тоа не е можно, забранети се собири во затворен простор, па ќе почекаме некои подобри времиња за да дадеме отчет за сработеното во првата година од мандатот“ – вели првиот човек на федерацијата.

Се донесе одлука да се прекине првенството во Првата лига мажи, без испаѓање во понизок ранг. Одлуката наиде на остри критики од страна на ланскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром.

„МЗТ Скопје треба да сфати дека ова е тимски спорт и дека не е сам во лигата. Тој е клуб со најдобри услови за работа и најдобри резултати последните години, тоа јас не можам да го негирам. Со години е единствен што нè претставува во меѓународните натпреварувања, а учеството во АБА лигата го сметам за многу важен елемент, во период кога Евролигата или ФИБА се недостижни за нас.Но, мора да се знае дека во лигата постојат и Вардар и Академија ФМП и Пелистер и други, и кон сите треба да имаме ист однос. Сите да имаат исти обврски и исти привилегии. Федерацијата без клубови не може, клубовите без федерација не можат. Тоа е јасно, и го кажав тоа уште кога ја презедов функцијата.

МЗТ Скопје ги има сите бенефиции како да ја освоил титулата, иако првенството не е ни 50% одиграно, ни според натпреварите, ни според периодот на играње. Не се поминати седум, туку речиси четири месеци и 17 кола. Прво сакаа да се добие шампион надвор од терен, па кога не добија поддршка, предложија да се доигра остатокот од сезоната. Тоа не е возможно бидејќи странските кошаркари не се во земјава и не постојат услови да се вратат. Побараа да се воведе дополнителен преоден рок, но тоа не беше возможно, токму бидејќи сите сме еднакви и не може правилата да се менуваат на кого како ќе му текне.

Купот не се одигра, за да и се даде приоритет на репрезентацијата. Тогаш не претпоставувавме дека ќе излезе овој сериозне проблем со пандемихата на корона вирусот. Но му излеговме во пресрет и на МЗТ Скопје кој во тој период имаше важни натпревари во АБА 2. Дури дозволивме тренери од МЗТ да не отпатуваат со националниот тим во Перм на дуелот со Русија, за да се подготват за дуелите во АБА 2.Но, тоа е начинот на кој треба да се работи, да си помагаме едни на други за да излеземе посилни, а од тоа ќе има корист македонската кошарка. Ние така во 2011 година го освоивме четвртото место на Европското првенство во Литванија. Немавме голем буџет, немавме ѕвезди, но функциониравме како еден-тимски“.

За Втората лига рековте дека постои опција да се доиграат натпреварите по скратен систем како би се одлучиле најдобрите. Што се случува во тој поглед?

„Планот беше до крајот на јуни да се доигра Втората лига во изменет формат кој требаше да го дефинираме заедно со претставниците на клубовите и претседателот на Здружението. За жал, последните денови е драстично влошена состојбата со корона вирусот во земјава поради што сметам дека ќе биде многу тешко да се добие епилог на теренот.

Ќе треба да се најде друго решение, евентуално двете првопласирани екипи од лигите да влезат во Прва лига, но ништо во моментов не е сигурно. Дополнително ќе разговараме на таа тема“ – објаснува Антиќ и додава:

„Сличен е случајот и со младинските лиги, сакавме да играат преку летото за да не се почувствува долгата пауза кај младите кошаркари во оваа фаза од нивните кариери. Таму настапуваат само домашни играчи и ваквата ситуација може да биде хендикеп на долг рок. Федерацијата имаше план како работно да го поминеме летото, но сега сето тоа паѓа во вода затоа што постојано ги следиме препораките на здравствените работници. Требаше да се играат турнири. Требаше ’децата’ да работат индивидуално, салата во СРЦ Кале е наша, но и таа е затворена за групни тренинзи. Ќе се обидеме да им обезбедиме барем по двајца да работат во еден термин. Ако треба и 24 часа салата нека биде зафатена, само репрезентативците да немаат пауза, секако и другите кошаркари.

Истото важи и за сениорската репрезентација. Националниот тим требаше да се собере затоа што ноемврискиот прозорец на ФИБА најверојатно ќе биде поместен и практично, сениорите ќе бидат без собир една година“.

Ова лето нема да ги видиме најдобрите машки репрезентации од Европа до 16 години со оглед на тоа дека пандемијата ги откажа Европските младински првенства. Каков хендикеп ќе биде тоа за федерацијата?

„Многу се боревме за тоа Европско првенство, за среќа, имаме големи пријатели во ФИБА кои добро нè познаваат и нас, а и Македонија како организатор на вакви настани. Жалам за генерацијата 2004, таму има многу големи таленти кои требаше да излезат на површина на ова првенство. Не ми е криво за финансиите што ќе ги загубиме со неодржувањето на тоа првенство, туку многу повеќе што нашите млади кошаркари ќе останат незабележани од скаути и тренери бидејќи тоа беше добра можност да бидат видени на врвно европско натпреварување. Резултатот од првенството кај мене е во втор план. Поважно ми е македонските кошаркари да созреат, да стекнат самодоверба, а тоа се прави само со играње против квалитетни ривали. Не сакам никого да потценам, но важно е да се игра со репрезентации како Шпанија, Србија, Израел... Додека не излезат со нив на мегдан, нема да бидат свесни за своите квалитети и можности“ – вели Антиќ.

Каков е вашиот став за меѓународните клупски натпреварувања? Првпат по осамостојувањето на Македонија, постои можност осум или девет екипи да играат на меѓународна сцена. Четири места ни обезбеди ФИБА преку Лигата на шампионите и по две АБА 2 и БИБЛ. Останува шансата МЗТ Скопје да заигра во АБА 1, но и преговорите за формирање заедничка лига со Бугарија, Србија и Грција.

„Сите во Федерацијата напорно работиме за да се оствари ова и би сакале да се искористи шансата. И не е само тоа, туку се обидуваме да избуткаме уште една екипа во АБА 2 со специјална покана. Од општ интерес на македонската кошарка е да имаме колку е можно повеќе претставници на меѓународна сцена, затоа правиме напори да бидеме инволвирани и да излеземе во пресрет на сите што им треба помош.

Добро е да се вклучи и државата затоа што знаеме дека на сите им се потребни пари за да егзистираат и бележат успеси. Им помагаме на клубовите и во врска со ваучерите, бидејќи некои не успеваат во целост да ги искористат средствата кои ги нуди овој систем. А јасно е колку се тие потребни, особено ако сакаат да играат надвор од земјава“.

Не е работа на Федерацијата, но реално ли е да се очекува толку голем број на учесници во меѓународни натпреварувања и како ќе се склопи распоредот за новата сезона?

„Секојдневно сум во контакт со претседателот на Кошаркарската федерација на Бугарија, Георгиј Глушков во врска со формирањето регионална лига во која ќе учествуваат македонски и бугарски, а можеби и грчки и српски клубови. Засега сè е во почетна фаза, се спомнуваат ПАОК и Арис, од Бугарија се Левски Лукоил, Берое... интенцијата е сите што ќе учествуваат да бидат во некое ’растојание’ од најмногу 400 километри од Солун. Можеби ќе биде тешко да се вклопи распоредот ако поголем број македонски екипи учествуваат на македонска сцена, но повеќе работи на оваа тема ќе се знаат по 15 јули“ – открива Претседателот на КФСМ.

Реална ли е можноста повторно да имаме екипа во елитната дивизија на АБА, преку МЗТ Скопје Аеродром кој би влегол на местото на Приморска?

„Многу се големи шансите за тоа. И ние навистина правиме се што е во наша моќ да помогнеме. Постојано комуницирам со Небојша Човиќ, првиот човек на Црвена Ѕвезда, со директорот на Игокеа, Вук Радивојевиќ. Од секоја страна се обидувам да извршам ’притисок’ и да помогнам колку што можам, без разлика на личните односи во моментов со раководството на клубот од Аеродром. Тврдам и секогаш ќе кажувам дека МЗТ Скопје го заслужува тоа, а го заслужува и Македонија поради целата кошаркарска традиција што ја има“ – рече меѓудругото првиот човек на македонската кошарка Перо Антиќ во интервјуто за официјалниот сајт на федерацијата..

МЗ: Денеска се регистрирани 78 нови случаи на ковид 19, починати 5 лица, 172 оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 .

Во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-3, Виница-1, Свети Николе-5.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од: Скопје-72, Куманово-53, Штип-20, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-1, Гостивар-5, Пробиштип-2, Ресен-4, Неготино-1.

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 70 и 80 години.

Во ГОБ „8 септември“ починати се пациенти на возраст 77 и 63 години, кај едниот пациент вирусот е докажан постмортем. Во ОБ Струга е починат пациент на 86 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7124, бројката на оздравени пациенти е 3199, на починати е 346, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3579. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3422, активни 1960

• Куманово 801, активни 194

• Дебар 110, активни 58

• Штип 390, активни 157

• Прилеп 281, активни 51

• Тетово 775, активни 391

• Струга 268, активни 169

• Велес 196, активни 42

• Битола 62, активни 23

• Охрид 205, активни 176

• Кавадарци 21, активни 15

• Гостивар 161, активни 93

• Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

• Струмица 17, активни 9

• Крива Паланка 17, активни 11

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 7, активни 3

• Кочани 75, активни 22

• Пробиштип 29, активни 18

• Демир Хисар 2, активни 1

• Македонски Брод 6, активни 4

• Пехчево 6, активни 3

• Берово 3, активни 0

• Валандово 6, активни 2

• Виница 4, активни 1

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 5, активни 2

• Свети Николе 47, активни 42

• Кичево 48, активни 39

• Ресен 122, активни 85

• Неготино 21, активни 5 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 894 теста се преку: ИЈЗ –544, МАНУ -96, Жан Митрев (Филип Втори) -71 и Систина со PCR метода -183. Досега во земјата се направени вкупно 68.059 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 29 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 122 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 94 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 402

• Аеродром - 155

• Бутел - 170

• Гази Баба - 201

• Центар – 149

• Карпош – 166

• Сарај – 150

• Кисела Вода – 110

• Ѓорче Петров – 115

• Студеничани – 107

• Шуто Оризари – 95

• Арачиново – 51

• Илинден – 35

• Петровец – 17

• Чучер Сандево – 18

• Сопиште – 9

• Зелениково-8

• Странец – 2

• Нераспределен- 0

Заев му заблагодари на шпанскиот премиер Санчез за изразената поддршка

Лидерот на СДСМ денеска во објава на Фејсбук му се заблагодари на шпанскиот премиер Педро Санчез за изразената поддршка за коалицијата Можеме на претстојните предвремени парламентарни избори во земјава.

– Ти благодарам Педро Санчез за поддршката. И како сојузници во НАТО и како идни партнери во ЕУ, продолжуваме да придонесуваме за подобра, проевропска иднина на сите граѓани. Можеме, наведува Заев во објавата на македонски и на шпански јазик.

Санчез во видео обраќање испрати порака за поддршка на предизборната коалиција „Можеме", што, како што вели, „ја предводи мојот драг пријател Зоран Заев од СДСМ".

– Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со проевропска Влада, Влада која ќе остане посветена на прогресивните вредности, Влада што ќе овозможи државата да продолжува да напредува со овој забрзан ритам, како внатрешно, така и на меѓународен план. Драг Зоран, ти благодарам многу и ти посакувам многу успех, наведува Санчез во пораката.

Намален бројот на запишани студенти минатата академска година во однос на 2018/2019

Во минатата академска 2019/2020 година, на прв циклус (додипломски студии) на факултетите и на високите стручни школи во земјава се запишале вкупно  51 734 студенти, што е помалку за 3,6 отсто во однос на академската 2018/2019 година.

Државниот завод за статистика врз основа на податоци добиени од пристигнатите извештаи, денеска објави дека според полот, поголем е процентот на запишани студентки, 57,1 отсто односно 29 515.

Најголем број студенти (85,3 проценти) минатата академска година се запишани на државните високообразовни установи, додека 14 отсто се запишани на приватните.

-Прва година на студии во академската 2019/2020 година запишале 13 701 студент или 26,5 проценти. Тука се опфатени и студентите што втор, трет и повеќепати запишуваат прва година, соопшти ДЗС.

притисни ентер