Анѓеловски: „Дуизацијата“ е најопасен процес на испумпување средства од буџетот

„Ниту некој ќе се определува меѓу Русија и ЕУ, ниту некој ќе се определува меѓу изолација и ЕУ“

И пред кампањата започна реториката на безалтернативност на СДСМ и онаа на „зелените“ дека имаме избор меѓу Русија и ЕУ. Ниту некој ќе се определува меѓу Русија и ЕУ, ниту некој ќе се определува меѓу изолација и ЕУ, тоа се големите лаги пред јавноста. Ние ќе се определуваме меѓу иднина за Македонија и македонските граѓани, внатре во државата без разлика како тој пат ќе се вика. И најубавата куќа ако внатре е нечиста, децата ќе сакаат да ја напуштат. Прво да си го средиме сопствениот двор.

Повикот за обединување на Мицкоски е за јасно и недвосмислено обединување на сите кои чувствуваат дека Македонија е доведена до ѕид, дека нема правда за никого, тоа е повик до сите што се чувстввуваат така за да се прекине поцесот на „заевизација“ и „дуизација“ на Макеоднија. Дуизацијата е најопасниот процес на испумпување на средства од буџетот на лица блиски до ДУИ, за да се создадат монструми што подоцна ќе владеат со економските, политичките и општествените процеси во државата, рече Страшо Ангеловски во Само Вистина.

Ѓорческа не го мина првото квалификациско коло на Вимблдон

 Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да ја мине првата пречка на квалификациите на Вимблдон. 

Таа денеска загуби со 2:0 (7:6 и 7:6) од Американката Саша Викери, која ги освои двата тај брејка во мечот што траеше еден час и 44 минути.

Со овој пораз Ѓорческа го заврши настапот на третиот Грен слем турнир годинава.

Причина за поразот според статистиката се големиот број неизнудени грешки 50 за Ѓорческа, наспроти 16 на Викери, како и двојните сервис грешки 10 за Лина, а две за американската тенисерка.

По настапот на Вимблдон, Ѓорческа е пријавена за настап следната недела на ИТФ фјучрс турнир во Рим.

Муцунски:Во сложениот геополитички контекст во Европа мораме да бидеме одговорна членка на НАТО

Дводневната работна посета на Брисел, Муцунски ја продолжува и со средби со претставници на Европската унија.

Како членка на НАТО мораме да бидеме одговорна земја посебно во период на навистина сложен геополитички контекст на континентот на којшто ние живееме, изјави дека во Брисел министерот за надворешни работи Тимчо Муцунски по средбата со генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг во седиштето на НАТО.

Дводневната работна посета на Брисел, Муцунски ја продолжува и со средби со претставници на Европската унија.

Роналдо и Георгин купиле земјиште на остров во форма на морски коњ во Дубаи за 25 милиони евра

Роналдо и Георгина купиле земјиште на остров во форма на морски коњ во Дубаи за 25 милиони евра, двојката таму ќе изгради замок

Кристијано Роналдо купил земјиште на остров во Дубаи за 25 милиони евра.

Португалскиот напаѓач заедно со партнерката Георгина Родригез станаа сопственици на дел од „Џумеира Беј“ во Дубаи. Ова е вештачки остров во форма на морски коњ, поврзан со Дубаи со мост од 300 метри.

Парот планира таму да изгради замок за себе и за своите пет деца. Работата треба да заврши до крајот на годинава.

Сега 39-годишниот напаѓач на Ал-Наср, Роналдо игра за Португалија на Евро 2024 година.

притисни ентер