Ангелов и Јакимовски во „Само Вистина“

Ангелов: Треба да се гласа на референдумот за Договорот за името. Јакимовски: ГРОМ нема да гласа на референдумот за Договорот со Грција.

Во вечерашното издание на „Само Вистина“ гостуваа претседателот во оставка на Достоинство, генерал Стојанче Ангелов и претседателот на ГРОМ Стевче Јакимовски. Јакимовски рече дека ГРОМ е против договорот кој од македонските граѓани направил како да се продаваат за нешто и како „проститутки“ но, факт е вели Јакимовски дека во овие 27 години ние сме го добивале стапот и никогаш морковот. Ангелов жестоко возврати на наводите на Јакимовски дека во синоќешните протести имало уфрлени лица кои намерно употребувале сила и агресивност, со што и овозможиле на полицијата да реагира како што реагираше за да се исплашат луѓето и да не одат веќе на протести. Ангелов апелира сите што протестираат да не ја напаѓаат полицијата и дека и вчера имало повредени полицајци врз кои било фрлано и со бекатон плочки. Јакимовски излезе со став дека и со овој договор со Грција не завршува се, и дека во некоја далечна перспектива ќе сме се нарекувале Централно Балканска Република. Јакимовски смета дека ако требало на спомениците да се ставаат натписи дека припаѓаат на хеленската култура, тогаш булдожерот па да им ги однесеме на граница, вели Јакимовски. Ангелов посочи дека ова е, била и ќе си биде Македонија и дека ние ќе си бидеме Македонци со македонски јазик, химна, знаме. Ангелов зборуваше за придобивките од договорот иако вели во целост дека не се согласува со него и дека со него се отвораат вратите кон ЕУ и НАТО. Дел од вечерашната емисија погледајте подолу во видеото.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер