Анализа : Преносот на коронавирус во бременоста е редок , но е можен

Преносот на новиот коронавирус од мајка на дете за време на бременоста е можен, иако ретко се случува, според денеска објавената студија на кинеските научници.

Група кинески научници, кои ги објавија своите откритија во списанието на американското здружение за педијатри, проследија 33 бремени жени во Вухан, каде за прв пат беше идентификуван вирусот, и откриле дека само три новороденчиња се заразени, што е стапка од 9 проценти.

„Бидејќи за време на породувањето биле преземени строги мерки за контрола на инфекција и превенција, можно е дека видовите САРС-КоВ-2 во горниот респираторен тракт и анусот на новороденчињата биле од мајката“, додаваат кинеските истражувачи.

САРС-КоВ-2 е научно име на вирусот што ја предизвикува болеста позната како Ковид-19.

Сите три заразени новороденчиња биле момчиња родени со царски рез затоа што мајките страдале од пневмонија како резултат на коронавирус.

Едно од нив е родено предвреме, во 31-та недела од бременоста и било пренесено во единицата за интензивна нега.

Другите две новороденчиња имале треска и биле летаргични, а едното имало пневмонија. И двете биле ставени на интензивна нега и по шест дена од раѓањето тестовите покажале дека се  негативни.

Бебето беше во најлоша состојба, со пневмонија, респираторен дистрес и општа инфекција било излечено благодарение на третманот во интензивна нега, каде што било на респиратор, антибиотици и кофеин. На седмиот ден по раѓањето тој бил негативен на коронавирус.

Сите три бебиња преживеале.

Кинеските експерти претходно објавија случај на таканаречен вертикален пренос од мајка на дете кога бебето било позитивно на вирусот 30 часа по раѓањето.

Вирусот може да се пренесе преку плацентата или за време на породувањето.

„Затоа е многу важно да се тестираат сите бремени жени и да се применат строги мерки за контрола на инфекцијата, да се стават заразените мајки во карантин и да се следат новороденчињата одблизу“, се заклучува во кинеската студија.

притисни ентер