Аналитичари: Дипломатска офанзива постои, но не треба да се очекува некое големо поместување

Дипломатска офанзива несомнено постои, но не треба да се очекува некое големо поместување преку ноќ – вака дел од аналитичарите во земјава ја оценуваат серијата на посети во Софија и Скопје во обид за деблокада на македонските евроинтегративни проце

Симонида Кацарска од институтот за европски политики, смета дека иако ставовите на дел од земјите – членки како Чешка и Австрија чии шефови на дипломатии е предвидено да пристигнат во Македонија се познати, потребен е притисок и од останатите земји членки за Македонија да го започне процесот на преговори. Подобро е да бидеме позитивно изненадени од исходот отколку повторно да имаме изневерени очекувања – вели Кацарска.

Дека се прават напори за земјава да ги започне преговорите за членство во Унијата, смета и поранешниот дипломат Ѓорѓи Филипов. Според него, расположението кај голем дел од земјите-членки на Унијата, но и во САД е на страната на Македонија.

Покрај Чешка и Словачка кои во повеќе наврати ја реафирмираа поддршката за Македонија, и Австрија во неколку наврати се понуди како медијатор во обид да се крене бугарската блокада за земјава. Поддршката за македонската европска перспектива вчера ја повтори и хрватскиот претседател Милановиќ кој порача дека Македонија направила премногу жртви на патот кон членството, а Бугарија проблемот го користи за свои внатрешно – политички цели.

Принцезата Кејт за прв пат во јавноста по објавата дека боледува од рак

Британската принцеза Кејт Мидлтон е видена во јавноста за прв пат по шест месеци, откако во март објави дека боледува од рак.

Принцезата е фотографирана во автомобил како пристигнува во Бакингемската палата за да го прослави роденденот на кралот Чарлс, пишува Mirror.

Таа на прославата пристигнача заедно со синот Џорџ и нејзиниот сопруг принцот Вилијам, пренесува Танјуг.

Во Велика Британија се славеше официјалниот роденден на кралот Чарлс, а на парадата „Trooping the Color“ што по тој повод ќе се одржи во Лондон ќе учествуваат повеќе од 1.400 војници, 400 музичари и 200 коњи.

Кралското семејство беше собрано на балконот на Бакингемската палата над кој ќе прелетаат повеќе од 30 воени авиони, пишува Мирор.

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

 Германскиот производител на спортска опрема Адидас истражува огромен скандал со наводна корупција во Кина, проценет на неколку стотици милиони евра, а осомничените се локални вработени во групацијата, објави денеска британскиот весник Фајненшл

Во писмо, наводно напишано од „вработени во Адидас во Кина“, се именувани неколку кинески вработени, вклучително и извршен директор, во одделот за маркетинг буџет на компанијата.

Во документот, кој кружеше на кинеската социјална мрежа во текот на јуни, се наведува дека корупцискиот скандал „тежи“ 250 милиони евра.

Британскиот весник наведува дека документот го обвинува персоналот на Адидас за примање поткуп од даватели на услуги овластени од германската групација.

Менаџер на „Адидас“ во Кина е обвинет дека примил „милиони готовина од добавувачите, како и имот, вклучително и недвижен имот“.

Адидас, кој влезе на пазарот во Кина во 1997 година, во минатото се прошири на повеќе од 10.000 продавници. Сепак, последниве години, Адидас се соочи со подемот на локални брендови, вклучувајќи ги Анта и Ли Нинг.

Фото: Ивана Нол позираше на стадион во новото издание

Најпознатата хрватска навивачка Ивана Кнол, блесна  на Олимпискиот стадион во Берлин.

Атрактивната навивачка се појави во ново карирано издание со кое испрати порака за поддршка на нејзините„огнени“.

Кнол веднаш по појавувањето го го привлече вниманието на публиката на стадионот, и насмеано им позираше на фотографите.

Потоа Ивана се фотографирала со фановите.

притисни ентер