Американците го избраа дрим-тимот за Олимписките игри, ги предводи Дурент

Кевин Дурент, сопственик на два олимписки златни медали, ќе ја предводи кошаркарската репрезентација на САД на Олимписките игри во Токио.

Заедно со sвездата на Бруклин Нетс на американската листа се Бам Адебајо (Мајами Хит), Бредли Бил (Вашингтон Визардс), Девин Букер (Феникс Санс), Џерами Грант (Детроит Пистонс), Дрејмонд Грин (Голден Стејт Вориорс), Џру Холидеј ( Милвоки Бакс), Зак Лавин (Чикаго Булс), Демијан Лилард (Портланд Трејл Блејзерс), Кевин Лав (Кливленд Кавалирс), Крис Мидлтон (Милвоки Бакс) и Џејсон Тејтум (Бостон Селтикс).

Американскиот дрим-тим ќе го води тренерот на Сан Антонио Спарс, Грег Попович, а ќе му помагаат Стив Кер (Голден Стејт), Џеј Рајт (Виланова) и Лојд Пирс.

Џери Коланџело е менаџер на националниот тим.

Кошаркарската репрезентација на САД досега освоила 15 златни медали на Олимписките игри, славејќи на последните шест Олимписки игри.

Вархеји в среда доаѓа во Скопје

Eврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, во среда ќе отпатува за Скопје, јави дописничката на МИА од Брисел.

Информацијата ја потврдија службите на Европската Комисија.

Програмата на посетата сѐ уште се финализира но извесно е дека тој ќе се сретне со премиерот Зоран Заев.

Вархеји минатата недела беше во Бугарија каде разговараше за надминување на бугарската блокада за почеток на преговорите со Македонија во ЕУ.

Ден пред Вархеји во Скопје ќе биде и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, таа исто така ќе разговара за спорот со Бугарија и негово надминување.

Фото: Нивес во провокативно издание на кров од зграда

Инфлуенсерката Нивес Целзиус на Инстаграм сподели фотографија на која позира во краток син фустан со реси.

-Важна е перспективата, напиша Целзиус во описот на фотографијата.

За фотографијата да има што е можно подобра позадина, Нивес се качи на на кров од зграда во Загрев.

За помалку од 24 часа Нивес на објавата собра повеќе од 10.000 лајкови и многубројни коментари од фановите.

-Згодна; Презгодна си од секоја перспективна; Браво убавице; Кој живее на работ има и добар поглед, се дел од коментарите.

Четврти член на бразилската делегација во ОН позитивен на коронавирус

Педро Гимареш, член на делегацијата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во Обединетите нации, е позитивен на коронавирусот, напиша извршниот директор на банката „Каиша економика федерал" на социјалните мрежи.

Гимареш, кој рече дека е комплетно вакциниран, е четвртиот член на делегацијата кој е позитивен на Ковид, а кој беше со Болсонаро во Њујорк на неговото обраќање во ОН.

Тој рече дека бил асимптоматски, но бил во изолација од средата, кога се вратил во Бразил од Њујорк.

Бразилскиот министер за здравство Марсело Квирога, синот на Болсонаро, Едуардо и еден дипломат, исто така, беа позитивни.

Квирога, на кој коронавирусот му беше дијагностициран за време на посетата на Њујорк, се уште е во изолација во хотел во Њујорк.

Болсорано во неделата рече дека има негативен резултат на тестот за Ковид-19. Откако пристигнаа во Бразил, сите членови на делегацијата на Болсонаро беа во изолација и направија тестови поради контакт со министерот за здравство.

притисни ентер