Александра Пешевска, лауреат на ФКТ „Ристо Шишков":Наградата ја посветувам на татко ми, актерот Живко

Актерката на кумановскиот театар Александра Пешевска  ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 28-то издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков". 

Таа е наградена за улогата на Кејт во претставата „Телефонот на мртовецот" од Сара Рул, во продукција на театарот од Куманово во режија на Александар Ивановски.

По врачувањето на наградата истакна дека се надевала оти ќе ја добие престижната награда.

-Без лажна скромност се надевав, затоа што кој ја следеше претствата можеше да забележи дека имав габаритна улога, тешка претстава и тоа не само за мене, туку за сите актери. Морам да кажам дека наградата е и на театарот и на цела наша екипа. Сите се заслужни. Меѓутоа, понесена од различни искуства од порано не сакав премногу да се надевам. Многу пријатно сум изненадена, посебно што во такви услови се случи фестивалот, вели Пешевска.

Што значи наградата за вас?

-Таа значи многу за мене. Јас за Шишков имам слушано откако почнав да зборувам, од дете, од двегодишна возраст. Верувам дека оваа награда е најзначајна за секој актер од сите други што се доделуваат во нашата скромна земја, бидејќи е единствена и е само една и гласи за актерско остварување.

Фестивалот се одржа во услови на пандемија. Што правевте во овие шест-седум месеци откако е прогласена епидемијата?

-Прво не ја сфативме пандемијата премногу сериозно и дека толку многу ќе трае и некако не најде сите како затечени. За актерите е многу тешко, бидејќи проби, адреналин нема и кога сфативме дека работата е сериозна повеќе отколку што очекувавме, единствено добро нешто беше што големите европски и светски театри одлучија да почнат со онлајн претстави. Два и пол месеци тоа работевме. Бркавме ликови, гледавме се што може да изгледаме од големи и важни режисери, кои реално немаме прилика вака да ги видиме. И тоа колку-толку ја ублажи работата. Сакам да го спомнам татко ми. Прво што помислив, кога рекоа толку долго време ќе биде „локдаунот" и кога беше затворен нашиот, кумановски, театар и се отвори 1992 година, и тогаш кога беше затворен сите актери беа во театарот и чуваа стража, не сакаа да си заминат дома. Ние, тогаш деца, им носевме леб, вода и кога го прашав татко ми зошто си толку тажен, тој ми објасни:да му земеш на актер да не дојде на претстава, да не игра, е исто како на фудбалер да му ја земеш топката. И сега разбрав што значи тоа. Го истуркавме овие 6-7 месеци и ќе видиме што понатаму.

Што понатаму?

-Ништо, ќе измислиме некој начин, некој протокол за да биде побезболно и ќе одржуваме проби. Ќе одржуваме некои проби, се надевам ако не послужи времето ќе можеме да го искористиме отворениот простор, дворот, како што игравме сега детска претстава.

Дали наградата ќе му ја посветите на Живко Пешевски?

-Да, секако, му ја посветувам на Живко Пешевски.

На Косово уапсени 10 полицајци,рации во илегалните коцкарници

Најмалку 10 полицајци се уапсени во голема акција против нелегалните казина, пренесува Би-Би-Си.

Стотици полицајци учествувале во рација во селото Карачево на границата со Србија. Полицијата соопшти дека станува збор за најголемата акција од ваков вид на Косово, спроведена по едногодишна истрага.

Косово минатата година забрани коцкање во борба против криминалот, според Би-Би-Си.

Јетиш Малоку, главен обвинител во покраината Гњилане, им изјави на новинарите дека полицијата уапсила најмалку 35 лица осомничени за нелегално коцкање, проституција, трговија со луѓе и поседување дрога и оружје.

Најмалку 10 лица се уапсени од редовите на граничните полицајци, кои наводно помагале во незаконските активности што се одвивале преку границата меѓу Косово и Србија.

Во акцијата биле демолирани 12 нелегални казина, а полицијата запленила голем број машини за коцкање, соопшти полицијата.

Во март минатата година, косовската влада ги забрани сите облици на коцкање во период од 10 години, поради поврзаноста со организираниот криминал.

Законот е донесен откако за само неколку дена беа убиени двајца вработени во казино на различни локации, а за едно од овие убиства беше уапсен полицаец.

Тогашниот косовски премиер Рамуш Харадинај рече дека забраната за коцкање е донесена со цел „зајакнување на јавната безбедност“.

Пред забраната за коцкање, полицијата затвори скоро 500 казина на Косово. Обложувалниците, особено за спортски настани, станаа многу популарни во Косово во последните неколку години.

Џенифер и Бред,предмет на анализа, утврдено е какви им се односите(ВИДЕО)

Поранешните сопружници Бред Пит и Џенифер Анистон се најдоа во центарот на вниманието по учеството во заеднички проект по 15 години.

Имено, Бред и Џенифер онлајн го читаа романот Fast Times at Ridgemont High, а сите беа воодушевени од ситуацијата во која Џенифер му кажува на Бред дека е симпатичен и секси. Се разбира, тоа беше напишано во сценариото, но беше доволно да предизвика лавина реакции.

Експертот за говор на тело Џуди Џејмс го коментираше однесувањето на поранешната двојка за време на оваа „незгодна“ сцена.

"Додека другите актери вклучени во овој проект се смееја и беа малку засрамени, Бред се однесуваше со израз на лицето како непослушно дете. Џенифер, од друга страна, остави впечаток на чувство на збунетост додека флертуваше со нејзиниот поранешен сопруг", рече Џејмс за порталот Метро.

"Отпрвин изгледаше како обичен флерт. Џен зеде прамен од сопствената коса и си играше со него како заљубена ученичка додека лесно се лулаше на столот. После тоа ја крена раката високо и се исправи покажувајќи доза на доверба и моќ. Потоа повторно ги грицкаше ноктите, покажувајќи дека таа сè уште се чувствува малку несигурна. Џенифер испраќаше доста збунувачки сигнали “, додаде Џуди.

"Како што се приближуваше секси сцената, Бред се појавува со комична капа од пират на главата, веројатно за да ја прекине напнатоста. Тој се однесуваше како мало дете, што само по себе испраќа порака за неодговорност кон Џенифер", рече таа.

"Шапката сепак исчезнува кога ќе започне сцената, а наместо тоа, Бред ја спушта брадата и со молбен израз на лицето и збрчкано чело изгледа како да моли за помош. Додека Бред се мрда во место, усните на Џен се тенки, а очите и се стеснуваат. "Формалниот пристап го прави Бред уште посрамен. Кога ќе се спомене бакнеж, тој ги лиже усните како навистина тоа да се случува, додека Џенифер ги стиснува усните и ги покрива целосно со раката, што значи дека воопшто не е расположена за акција", објасни експертот.

„Но, веројатно, Џулија Робертс имаше најдобар говор на телото, која смета дека целата работа е смешна и се смее со нејзината препознатлива широка насмевка“, додаде таа.

„Иако на моменти и Џенифер и Бред беа засрамени од сцената што требаше да ја прочитаат, поранешните сопружници очигледно се во одлична врска, што се гледа кога ќе се поздрават на почетокот“, заклучи Џуди.

Албанската полиција уапси косовска пејачка поради шверц на оружје

Албанската полиција ја уапси пејачката Фиола Морина на граничниот премин Морина, под сомнение дека сакала да прошверцува огнено оружје преку границата.

Според агенцијата Миа Ора, пиштолот е пронајден во чантата на пејачката, а по претресот на нејзиното возило, полицијата пронашла и пиштол кој изгледал како запалка.

„При контролата, во торбата на Ф.М. (34), која била пријавена во Приштина, Косово, граничната полиција открила и како доказ запленила огнено оружје од типот„Зораки “ со 23 куршуми. Пиштол кој изгледаше како запалка е пронајден во багажникот на возилото “, соопшти албанската гранична полиција.

Притворени се и придружниците на пејачката, Ф. М. (29), исто така од Косово и Ф., С. (29) од Белгија.

притисни ентер