Албанија прогласи вонредна состојба поради коронавирусот со казни од 6000 евра

Албанија денеска прогласи вонредна состојба поради епидемијата со коронавирус и им даде на властите 30 дена вонредни овластувања да пребаруваат домови и да забранат движење и штрајкови за спречување на епидемијата во која починаа пет лица.

Албанија ги забрани сите патувања во земјата и им нареди на луѓето да останат во своите домови откако беше дијагностицирана првата зараза со коронавирус на почетокот на март кај маж кој се вратил од Италија.

„Владата одлучи да прогласи вонредна состојба во Република Албанија заради епидемијата на „ Ковид-19 ““, се вели во соопштението.

Веќе се најавени строги мерки, вклучително и полициски час од 16 часа и наредба луѓето да не шетаат, дури ни парови.

Лицата кои не ја почитуваа одредбата да останат во објект за изолација од четиринаесет дена, веќе добија казни од 700.000 лекови (околу 6.000 евра).

Новите мерки за итни случаи вклучуваат проширување на карантинот за потенцијално заразени лица.

Специјални овластувања се дадени на Комисијата за вонредни состојби, која беше формирана пред четири месеци кога Албанија беше погодена од земјотрес во ноември и кога загинаа 51 лице и 17.000 останаа без своите домови.

Од дијагностицирањето на првото заразено лице пред 16 дена, Албанија тестирала 1.041 лица и потврдиле 146 заразени.

Во болница има 72 лица, но само тројца се на респиратор. Десет лица се опоравиле.

притисни ентер