Алармантно: Секое четврто прваче има проблем со изговорот

Секое четврто дете од предучилишна возраст има проблеми со говорот, покажува искуството на логопедите. 

Логопедот Ирена Наумовска вели дека пандемијата е една од причините не социјализацијата на децата, потоа слабата комуникација, електронските уреди како и начинот на говорење во домот се причините за зголемената потреба од логопед. Еден од најголемите проблеми е „бебешкото говорење“ од страна на возрасните кон децата.

Децата до својата трета година до три и пол годишна треба да имаат развој во говорот и да ги изговорат сите гласови и да ги изговара правилно. Доколку, родителот примети дека детето има отстапување треба веднаш да се обратат на логопед. Многу често родителите оставаат на времето што е сосема погрешно, бидејќи децата во училиште се соочуваат со дополнителни проблеми.

Во време на електронска комуникаца може да се користат електронски уреди, но со скратено време и може да ги користат потребните програми како што се програми за правилно изговарање, но на својот мајчин јазик, вели Наумовска.

Но, според неа не е оправдано децата до наполнувањето на втората година да употребуваат електронски уреди. За најдобар развој на оваа возраст е да се користи правилно изговарање на зборовите и да ги учи и имитира звуците од својата средина, советува Наумовска.

Драма на ЕУРО: Германската полиција застрела маж со секира во близина на фан зоната во Хамбург

Германската полиција денеска застрела маж со секира во близина на фан зоната за време на поворкта од холандските навивачи пред дуелот со Полска. 

Нема информации дали некој е уапсен при оваа акција на германската полиција.

Четири истрели одекнаа во близина на Рипербан во Хамбург, каде се собраа навивачи од Холандија и Полска пред денешниот меч на нивните селекции на ЕУРО 2024.

Според медиумите, напаѓачот имал и молотов коктел.

Тешка сообраќајна несреќа во Грција, четворица загинати, тројца повредени

Според првичните информации, во судирот што се случил нешто по 08:00 часот, едно возило загубило контрола и „закачило“ автобус што минувал.

Во сударот меѓу автобус и автомобил, што се случи денес наутро пред Токсотес Ксанти, на стариот национален пат Ксанти-Кавала во Грција, загинале четири лица, а три лица се повредени.

Според првичните информации, во судирот што се случил нешто по 08:00 часот, едно возило загубило контрола и „закачило“ автобус што минувал.

Од силината на ударот возилото буквално се распаднало и патниците загинале на лице место.

Декларацијата на самитот за Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

 Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка.

Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер на маргините на самитот за Украина во Швајцарија, јави ДПА.

Сепак, како што рече, основниот заеднички став нема да биде засегнат.

-Затоа не сум толку загрижен ако не потпишат сите сега, рече канцеларот.

Тој додаде дека пред Русија да седне на преговарачката маса, може да се замисли уште една конференција во различен формат

-Навистина мора да го гледате како процес, рече тој.

Дводневната конференција на 92 држави и осум меѓународни организации треба да заврши попладне, кога треба да биде објавена и конечната декларација.

Целта на настанот е да се иницира мировен процес во кој долгорочно ќе биде вклучена и Русија. Официјални лица од Москва во оваа прилика не беа поканети и не изразија желба да присуствуваат.

притисни ентер