Ако победи Украина, се пријави држава за да го организира Евросонг 2023.

За оние кои ги следат обложувалниците, Украина веќе победи на Евровизија.

Букмејкерите му даваат на оркестарот Калуш неверојатни 60% шанси за победа, а коефициентот за украинските претставници моментално е 1,33. За споредба, коефициентот на вториот фаворит, Обединетото Кралство е 7, а за, да речеме, Србија, коефициентот е 67.

Атмосферата околу војната во Украина навистина може да му помогне на оркестарот Калуш да победи на Евровизија, а многумина се прашуваат што ќе се случи со натпреварот следната година со оглед на тоа што Киев, според обичаите на Евровизија, треба да биде домаќин. Со оваа проблематика утрово се занимаваат и многу медиуми.

Ако Украина победи на Евровизија вечерва, тешко дека земјата ќе биде во позиција да биде домаќин следната година, со оглед на прашањата за финансиите, безбедноста и расположливата инфраструктура по актуелниот конфликт.

Доколку земјата победник не може да го организира Изборот за песна на Евровизија од финансиски или други причини, услугата домаќин обично се доделува на една од поголемите европски земји.

Ова се случи и во 1980 година, кога Израел одби да биде домаќин по втор пат по ред. Израел победи во 1978 година и беше домаќин на Евровизија следната година, но државата немаше средства за второто издание. Натпреварот се одржа во 1980 година во Холандија.

Организаторот на Евровизија, Европската радиодифузна унија, не коментира што би можело да се случи следната година доколку Украина победи. Сепак, Швеѓаните понудија да бидат домаќини на Евровизија во 2023 година, доколку Украина победи оваа година.

„Секако дека се надеваме дека Шведска ќе победи во сабота, но забележавме и дека Украина е фаворит и дека постои голема веројатност да победи“, изјави министерката за финансии во Стокхолм, Ана Кениг Јерлмир.

Таа рече дека веќе стапиле во контакт со украинскиот амбасадор и понудиле да го организираат изборот за песна на Евровизија доколку Украина победи.

Инаку, оваа задача би можела да ѝ се допадне на една од „големите пет“ земји: Обединетото Кралство, Италија, Франција, Шпанија и Германија, кои секоја година автоматски се квалификуваат во финалето.

Фото: Финска пивара направи НАТО пиво

Во екот на одлуката на Финска да стави крај на децениската неутралност и да бара членство во НАТО, една пивара одлучила да продава пиво со ознака на НАТО.

Сепак, дел од финската јавност не го поздрави потегот на пиварата и колку и да се за влез на нивната земја во Алијансата, сметаат дека во случајот со пивото се работи за промоција на алкохолизам, што не треба да биде случај.

Од друга страна, од пиварницата „Олаф Брувинг“ објаснуваат дека досега не се мешале во политиката, а сега повеќето Финци се за влез во НАТО, изјавил за медиумите извршниот директор на компанијата.

„Затоа се решивме на овој чекор, иако всушност не требаше толку многу „одлучување“, едноставно само го направивме“, рече тој.

Лименката „НАТО пиво“ е сина, а на неа има витез, кој на градите го има симболот на НАТО. Пивото се вика ОТАН, што е француски изговор на зборот НАТО

Од пиварата велат дека веќе добиле голем број нарачки за „НАТО пиво“.

Ковачевски:Апел за брзо прифаќање на историското зголемување од 15% на платите во образованиетo

​Вечерва на својот Фејсбук профил, претседателот на Владата Димитар Ковачевски упати апел до СОНК за итно, брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност.

Во продолжение ви го испраќаме статусот во целост.

„Успеавме да постигнеме значаен договор за вработените во образованието и покачување на платите од дури 15%, почнувајќи од септемвриската плата.

Ова зголемување на платите е најголемото досега и заедно со досегашните 21% зголемување е историски најголемата поддршка на вработените во образованието.

До пред само 5 години, максималното зголемување на платите беше 4%, без глобални кризи.

Сега, во услови на најголема економска и енергетска криза, покрај огромното процентуално зголемување, на вработените во образованието, преку колективните договори ќе им се овозможи и усогласување со минималната плата како и други придобивки. Воедно, ќе се дефинира методологија за континуиран раст на платите со што ќе се заштити стандардот на наставниците и ќе се овозможи континуирано зголемување на плата без потреба од дополнителна владина, институционална или политичка интервенција.

Апелирам до СОНК за брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност. Да може институциите да продолжат со конкретни активности за спроведување на овој историски раст на платите во образованието."

Бајден им оддаде почит на жртвите на расистичкиот масакр во Бафало

Американскиот претседател Џо Бајден денеска остро го осуди „отровот" на белиот супрематизам и сите оние кои го шират, по расистичкиот масакр од саботата во кој беа убиени десет луѓе во Бафало.

Во овој град во американската сојузна држава Њујорк, каде што еден млад човек, застапник на теориите на заговор, како онаа за „големата замена на населението", во саботата изврши масакр со автоматска пушка, американскиот претседател денеска зборуваше за „терористички акт".

Спомнувајќи ја оваа расистичка теза за „големата замена" на населението, Бајден, видливо потресен, кажа : „Ги повикувам сите Американци да ја отфрлат оваа лага и да ги осудат сите оние кои ја шират за да освојат власт, гласови, пари".

-Оние кои велат дека ја сакаат Америка, поттикнуваат омраза и страв, додаде 79-годишниот демократски претседател, без да открие имиња или партиска припадност.

„Тој отров, тоа насилство не смее да биде историјата на нашето време", посочи тој, бидејќи во последните години се случија серија масакри во САД, во кои жртви беа црнци, Евреи и луѓе со шпанско потекло.

Претседателот денеска од Бафало уште еднаш повика на регулирање на носењето огнено оружје.

-Не сум наивен. Знам дека трагедијата ќе се повтори (…) Но, има некои работи што можеме да ги направиме. Можеме да го забраниме автоматското оружје на нашите улици, рече тој.

Тој долго време го повикува Конгресот да го забрани автоматското оружје, како она што беше употребено во неделата. Но, овој негов став отсекогаш наидувал на противење од републиканците кои одбиваат каква било регулатива за ова прашање. /МИА

притисни ентер