17- годишник живее две години во возови, родителите го поддржуваат (ВИДЕО)

Ласе Столи, 17-годишен Германец, живее во возови од август 2022 година, кога го напуштил удобниот живот на својот семеен дом за минималистички живот на шините.

За помалку од две години, тој поминал 650.000 километри низ Германија, што е повеќе од 15 патувања низ светот. „Да можам да одлучувам секој ден каде сакам да одам е едноставно прекрасно, тоа е слобода“, изјави Столи за АФП во кафуле на железничката станица во Франкфурт.

Патува со ранец од 30 литри и не му треба многу за да живее. Најголем трошок од 5.888 евра бил билетот за германската железница од прва класа што го добил со попуст. Благодарение на оваа претплата, тој има пристап до првокласните салони на станиците каде што може бесплатно да јаде и да си ги пере алиштата во мијалниците, кои потоа ги суши во воз навечер. Се мие во овие салони. Се тушира на базен во близина на станицата.

Тој е навикнат да спие на седиштата од прва класа кои му станале толку удобни што му е тешко да заспие во нормален кревет. „Ми недостасува нишањето на возот“, рече тој. По завршувањето на училиштето, тој нашол работа со скратено работно време како хонорарен програмер за мал стартап, што му овозможувало да работи во воз.

„Сакам да можам само да гледам низ прозорецот, да гледам како минува пејзажот... и да го истражувам секој агол на Германија“, рече тој. Сепак, ништо не сугерира дека може да живее таков номадски живот. Како дете, тој немал никаков интерес за железницата, никогаш не поседувал електричен воз и само двапати патувал со брз воз пред да одлучи постојано да живее на шините.

По завршувањето на гимназијата планирал да направи пракса како програмер. Тоа не успеало, но потоа случајно наишол на документарен филм за човек кој живеел во возови. „Мислев дека можеби и јас можам“, рече тој. Отпрвин, неговите родители се обиделе да го одвратат од тоа. Но, сфаќајќи дека тој решил да го направи тоа по секоја цена, конечно решиле да го поддржат.

На почетокот не му било лесно. Нему му било тешко да спие во воз и често се враќал кај родителите. Во меѓувреме се навикнал. Тој дури нашол девојка во салонот за прва класа на станицата во Келн. Животот на германските железници, кои често се критикувани дека се во жална состојба поради долгогодишното недоволно инвестирање, не е секогаш лесен. „Одложувањата и другите проблеми се секојдневие“, рече тој.

Дојче бан не сакале да го коментираат необичниот патник. Во добар дел од 2023 година и почетокот на 2024 година, вработените во железницата често штрајкувале за подобри плати и услови за работа. Поради ова морал да спие на аеродроми. Но, тој не се изморил. На прашањето уште колку планира да живее вака, тој одговорил: „Можеби една година, можеби пет. Засега добро се забавувам и секој ден откривам нови работи“.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер