(ВИДЕО)Иван Мирчевски: Отворен став до Рамадани и политичарите во Македонија!

Господо од Влада, СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Алијанса,Алтернатива, г-дине Ковачевски, г-дине Пендаровски, г-дине Прв Заменик Премиер Груби - зарем нема да ги осудите заканите на Рамадани?  

Ова вечер што вие Рамадани го направивте е класичен напад врз новинар/медиум што според последните законски измени е НАПАД ВРЗ СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ чл.382 од КЗ на Македонија, па ќе се обидeме на пластичен начин да ви го објаснам вам, но и на останатите политичари:
- 1. ДОСТА Е! Ако мислите дека сте поканети во нашата емисија, и дека ќе ширите лаги, клевети и сериозна сегрегација, а јас дека ќе ви молчам - сте ја утнале земјата, градот, телевизијата , но и мене и моите колеги. Сегрегација и етничка дискриминација не живее во Канал 5 ТВ.
- 2. Доколку до утре, до 12.00 часот не добиеме јавно извинување како што побаравме, а не го направивте веднаш во студиото, ќе започнеме со сите правни лекови кои ни стојат на располагање а се поврзани со ширење на омраза и ЗАКАНА од ваша страна...не знам дали сте свесен дека ни се заканивте нам, на целиот тим на Канал 5 во кој работат чесни Македонци од сите етникуми ( мене верата не ме интересира ) со вашите зборови но и на сите Македонци?
„ Престанете да ги потценувате Албанците понатаму, ви кажува човек кој е умерен Албанец во сите свои ставови“.
Оваа ваша латентна закана која за нас е и можеби сериозна ми потврдува само едно - Вие сте умерениот, но значи постојат и „неумерени“ кои се радикални и милитантни Албанци, кои ете вие ги знаете, и на кои не им се допаѓа Канал 5 ТВ и Македонците? Зошто ширите ваква непотребна паника?
Овој ваш истап ќе го ценат многумина во Македонија, верувајте ми.
- 3. Како не ви е срам безочно да лажете дека Канал 5 ТВ шири етничка дискриминација? Како не се срамите од позицијата која ја имате а која НИЕ СИТЕ ви ја плаќаме? Вие сте ПРЕТСЕДАТЕЛ на ЕВРО АТЛАНТСКИ СОВЕТ? Не господине, вие со овој говор на омраза покажавте дека вашиот mind set можеби нема никаква конекција ниту со ЕУ ниту со НАТО?Но немајте грижи, на двете институции ќе им го пратиме вашиот „перформанс“ со англиски превод, а преводот ќе ви го пратам да видите дали ми е коректен. Вие гарант зборувате англиски далеку подобро од мене.
- 4. Дали вие Рамадани сте свесен дека со вашите клевети а во конекција со прашањата што ги поставува нашиот новинар во дебатните емисии, всушност директно се мешате во правото и слободата на новинарите за професионална работа, загарантирана со Устав? Знаете што значи кршење на Уставот нели? Какви консеквенции повлекува?
- 5. Знаете зошто замолив да излезете од студиото и тука да заврши емисијата? Прво не се извинивте како што побарав, а НАЈВАЖНО - да спречам продолжување на кривично-правниот акт , односно ширење на дискриминација и сериозен говор на омраза од ваша страна. Тоа што три портали на Џабир Дерала ве бранат, со класично извртување на тези за наводна ваша неслобода на говор во вечерашната САМО ВИСТИНА, покажува дека има лица кои не го виделе тоа што го виде и слушна цела македонска јавност, вашиот обид за наше замолчување збогатено со сериозни клевети и ксенофобија.
6. НАЈВАЖНО - Ги повикуваме сите политички чинители во Македонија но и меѓународната заедница, да се оградат од оваа еклатантна ксенофобија, но внимавајте - и сериозна ЗАКАНА во латентна форма, кога Рамадани не „потсети' дека тој бил умерениот Албанец. Мислам дека тој треба да одговори на неколку сериозни прашања.
За крај - пријатели и познаници од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Алијанса, Алтернатива, и други политички партии, г-дине Ковачевски, г-дине Пендаровски, г-дине Прв Заменик Премиер Груби - очекуваме од вас уште вечерва реакција на овој срамен чин на Рамадани.
Се надеваме дека нема да молчите за да помислам дека дел од вас се согласувате со неговиот притисок врз слобода на медиумите, но и латентните закани.

Иван С. Мирчевски

Кржовска:Случајот е пријавен во надлежните институции, ученичката доби опомена пред исклучување

Доцна попладнево со став излезе директорката на гимназијата Јосип Броз Тито, Силвана Кржовска.

Таа потврдува дека во врска со вчерашни случувања било пријавено во надлежните институции кои имаат надлежност за понатамошно постапување, без да наведе повеќе детали за какво вознемирување станувало збор.. Таа посочува дека бил одржан наставнички совет, кој едногласно изрекол педагошка мерка опомена пред исклучување за ученичката, а дека не се работело за префрлување во друг клас како што е презентирано во јавноста..

Земјоделци го навредуваа и исвиркаа Макрон на Саем за земјоделство

Земјоделците денеска го исвиркаа и навредуваа францускиот претседател Емануел Макрон на Саемот за земјоделство во Париз, незадоволни од неговата политика и барајќи мерки за подобрување на состојбата во земјоделството.

Макрон го отвори Саемот со четири и пол часа задоцнување поради судирите меѓу полицијата и земјоделците кои упаднаа на Саемот.

Иако се чинело дека ситуацијата се смирила, кога Макрон ја пресекол лентата, земјоделците извикувале „Оставка!“, „Губи се!“, „Ѓубре!“, пренесе Бета.

Сепак, францускиот претседателот разговараше еден час со земјоделците од три синдикални организации чии членови учествуваа во судирот со полицијата и рече дека „преферира дијалог наместо конфликт“. /МИА

На протест за клима во Амстердам уапсени 17 активисти

Холандската полиција денеска уапси 17 учесници на климатски протест на активистичка група „Бунт против истребување“, откако со своите возила го блокираа автопатот А10 во Амстердам.

Полицијата соопшти дека предизвикале „опасност по животот на другите учесници во сообраќајот и на самите нив“.

Автомобилите што ги користеа активистите за да го блокираат сообраќајот се конфискувани, а на А10 после тоа останале меѓу 400 и 500 демонстранти.

Градскиот совет на Амстердам претходно упати „итен апел“ до климатските активисти да не протестираат на автопатот А10.

Првата блокада на овој автопат се случи на крајот на декември и траеше пет часа, по што беа уапсени над 400 активисти, а шестмина од нив беа казнети со 200 евра.

притисни ентер