(ВИДЕО)Иван Мирчевски: Отворен став до Рамадани и политичарите во Македонија!

Господо од Влада, СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Алијанса,Алтернатива, г-дине Ковачевски, г-дине Пендаровски, г-дине Прв Заменик Премиер Груби - зарем нема да ги осудите заканите на Рамадани?  

Ова вечер што вие Рамадани го направивте е класичен напад врз новинар/медиум што според последните законски измени е НАПАД ВРЗ СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ чл.382 од КЗ на Македонија, па ќе се обидeме на пластичен начин да ви го објаснам вам, но и на останатите политичари:
- 1. ДОСТА Е! Ако мислите дека сте поканети во нашата емисија, и дека ќе ширите лаги, клевети и сериозна сегрегација, а јас дека ќе ви молчам - сте ја утнале земјата, градот, телевизијата , но и мене и моите колеги. Сегрегација и етничка дискриминација не живее во Канал 5 ТВ.
- 2. Доколку до утре, до 12.00 часот не добиеме јавно извинување како што побаравме, а не го направивте веднаш во студиото, ќе започнеме со сите правни лекови кои ни стојат на располагање а се поврзани со ширење на омраза и ЗАКАНА од ваша страна...не знам дали сте свесен дека ни се заканивте нам, на целиот тим на Канал 5 во кој работат чесни Македонци од сите етникуми ( мене верата не ме интересира ) со вашите зборови но и на сите Македонци?
„ Престанете да ги потценувате Албанците понатаму, ви кажува човек кој е умерен Албанец во сите свои ставови“.
Оваа ваша латентна закана која за нас е и можеби сериозна ми потврдува само едно - Вие сте умерениот, но значи постојат и „неумерени“ кои се радикални и милитантни Албанци, кои ете вие ги знаете, и на кои не им се допаѓа Канал 5 ТВ и Македонците? Зошто ширите ваква непотребна паника?
Овој ваш истап ќе го ценат многумина во Македонија, верувајте ми.
- 3. Како не ви е срам безочно да лажете дека Канал 5 ТВ шири етничка дискриминација? Како не се срамите од позицијата која ја имате а која НИЕ СИТЕ ви ја плаќаме? Вие сте ПРЕТСЕДАТЕЛ на ЕВРО АТЛАНТСКИ СОВЕТ? Не господине, вие со овој говор на омраза покажавте дека вашиот mind set можеби нема никаква конекција ниту со ЕУ ниту со НАТО?Но немајте грижи, на двете институции ќе им го пратиме вашиот „перформанс“ со англиски превод, а преводот ќе ви го пратам да видите дали ми е коректен. Вие гарант зборувате англиски далеку подобро од мене.
- 4. Дали вие Рамадани сте свесен дека со вашите клевети а во конекција со прашањата што ги поставува нашиот новинар во дебатните емисии, всушност директно се мешате во правото и слободата на новинарите за професионална работа, загарантирана со Устав? Знаете што значи кршење на Уставот нели? Какви консеквенции повлекува?
- 5. Знаете зошто замолив да излезете од студиото и тука да заврши емисијата? Прво не се извинивте како што побарав, а НАЈВАЖНО - да спречам продолжување на кривично-правниот акт , односно ширење на дискриминација и сериозен говор на омраза од ваша страна. Тоа што три портали на Џабир Дерала ве бранат, со класично извртување на тези за наводна ваша неслобода на говор во вечерашната САМО ВИСТИНА, покажува дека има лица кои не го виделе тоа што го виде и слушна цела македонска јавност, вашиот обид за наше замолчување збогатено со сериозни клевети и ксенофобија.
6. НАЈВАЖНО - Ги повикуваме сите политички чинители во Македонија но и меѓународната заедница, да се оградат од оваа еклатантна ксенофобија, но внимавајте - и сериозна ЗАКАНА во латентна форма, кога Рамадани не „потсети' дека тој бил умерениот Албанец. Мислам дека тој треба да одговори на неколку сериозни прашања.
За крај - пријатели и познаници од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Алијанса, Алтернатива, и други политички партии, г-дине Ковачевски, г-дине Пендаровски, г-дине Прв Заменик Премиер Груби - очекуваме од вас уште вечерва реакција на овој срамен чин на Рамадани.
Се надеваме дека нема да молчите за да помислам дека дел од вас се согласувате со неговиот притисок врз слобода на медиумите, но и латентните закани.

Иван С. Мирчевски

„Гответе со Дракче“ - Палачинки

Во понеделник (17.06.2024) во емисијата гостин ни беше Милена Антовска Станковска.

Состојки за денешниот рецепт:

1 филџан брашно

1 лажица шеќер

2 лажички пециво

малку сол

1 филџан млеко

1 јајце

малку растопен путер

Погледнете како се подготвува овој рецепт:

Мбапе се пошегува по повредата на носот

 Францускиот фудбалер Килијан Мбапе се огласи по повредата добиена синоќа на натпреварот против Австрија на Евро 2024 (1:0).

- Идеи за маска? – напиша Мбапе на социјалната мрежа Икс.

Дваесет и петгодишниот Французин се судри со австрискиот дефанзивец Кевин Дансо во 86. минута од натпреварот, по што заврши на тревникот.

Првично се претпоставуваше дека ќе му треба операција, но по прегледот во болницата во Дизелдорф беше одлучено повредата да се санира без оперативен зафат.

Во вториот натпревар на ЕП 2024 Франција ќе игра против Холандија на 21 јуни, истиот ден Австрија ќе се сретне со Полска. /МИА

Изгореа складишта за нафта во Ростовската област по напад со дронови

Складишта за нафта горат по напад со дронови рано утринава во градот Азов, што се наоѓа во руската Рорстовска област, соопштија руските власти.

-Според прелиминарните податоци, нема жртви, напиша гувернерот на Ростовската област, што граничи со Украина, Василиј Голубев на Телеграм.

Руското Министерство за вонредни ситуации објави на Телеграм дека десетици пожарникари се вклучени во гаснење на пожарот.

Засега западни медиуми не можат да ја потврдат информацијата и дека од Украина нема информации. Киев често вели дека ударните локации на руската енергетска, воена и транспортна инфраструктура негативно влијаат на воените способности на Москва.

Градот Азов се наоѓа на реката Дон, на околу 16 километри од Азовското Море./МИА

притисни ентер