„Тиквеш“ продолжува со откупот на грозје според објавените критериуми и цени

Винарницата и понатаму останува на својата определба дека нема да прави никаков компромис со квалитетот на грозјето што го откупува.

По отстранувањето на синоќешните блокади предизвикани од насилници кои очигледно сакаа да предизвикаат хаос, „Тиквеш“ денеска продолжи со откуп на грозје од оние кооперанти кои согласно утврдената динамика беше планирано и беа повикани да го предадат грозјето во текот на вчерашниот ден.

Уште еднаш нагласуваме дека „Тиквеш“ е единствената винарница во земјава која и оваа година дефинираше највисока цена, ја почитуваше договорената цена за откуп на вранецот од 13 денари за килограм и од 11 денари за смедеревката и се обврза да откупи најголема количина грозје досега.

Истовремено, „Тиквеш“ беше и првата винарница која на најтранспарентен начин ги објави цените и условите по кои ќе го откупува грозјето, при што точно го наведе и нивото на квалитет на грозјето што ќе го откупува.

Винарницата и понатаму останува на својата определба дека нема да прави никаков компромис со квалитетот на грозјето што го откупува, затоа што на тој начин се штити и интересот на оние над 2100 лозари со кои Тиквеш веќе има потпишано договори, а кои со макотрпна работа ги исполниле стандардите за квалитет на грозјето што им гарантира и многу повисока цена.

На незадоволните пет до шест поединци кои синоќа го блокираа влезот во винарницата и со тоа го попречија откупот, а чие грозје не ги задоволуваше минималните критериуми за квалитет неопходен за произвдство на вино, од страна на раководството на „Тиквеш“ им беше понудено да им биде преземено за преработка во вински дестилат, при што им беше понудена соодветна цена од осум денари по килограм која ќе им ги покриеше нивните основни трошоци. Но, и покрај тоа, ваквата понуда беше одбиена од нивна страна. Претходно токму тие поединци се обидоа да манипулираат со квалитетот на грозјето кое го донесоа на откуп, кое беше со многу понизок квалитет и шеќерност отколку примероците, кои согласно утврдената практика, претходно ги донеле за проверка.

Сметаме дека целта на ваквите манипулации со стандардите и правилата е исполнувањето на одредени лични и политички интереси. За жал, во оваа игра најголеми жртви се токму вистинските лозари, оние кои ги почитуваат сите стандарди и договори, посветено работат и произведуваат квалитетно грозје и кои, од страна на поединци и луѓе кои немаат никаква врска со вистинското лозарство и на кои тоа им претставува само хоби и средство за остварување на други цели, им беше оневозможено да го предадат своето грозје и за него да ја добијат вистинската вредност.

Но, и покрај сите опструкции од поединци и политички мотивирани групи, „Тиквеш“ ќе остане доследен во исполнување на својата долгорочна развојна стратегија која се темели на партнерство со вистинските лозари, преку почитување на светските стандарди за квалитет и на пазарните правила и механизми, стои во соопштението од винарската визба „Тиквеш“.

Трудо на на ден пред вонредните избори е свесен за опасноста пред подемот на конзервативците

Канадскиот премиер Џастин Трудо ги повика граѓаните „стратешки да гласаат“ за да избегне пораз поради инвазија на конзервативците.

Неколку дена пред предвремените парламентарни избори во Канада и неизвесноста што ги придружува, либералниот канадски премиер ги повика граѓаните „стратешки да гласаат“ со цел да избегне пораз од инвазивните конзервативци предводени од Ерин О’Тул.

Двете водечки партии кои беа на власт во Канада век и половина, во анкетите се еднакви, секоја со 32 проценти од поддршката на електоратот, додека левичарската Нова демократска партија (НДП) заостанува.

Според тоа, резултатите од изборите во понеделник може да бидат копија на изборите во 2019 година, по што партијата на Трудо, претходно моќна и незапирлива партија, беше принудена да ја предводи малцинската влада, бидејќи му недостасуваа 13 места за мнозинство.

„Борбата меѓу двете политички партии ескалира“, изјави истражувачот на јавното мислење, Жан-Марк Легер, за АФП, додавајќи дека „ниту еден лидер не остави впечаток кај гласачите“, поради што се чини дека изборите ќе се сведат на гласање против “.

Кога одлучи да распише предвремени избори на почетокот на август, две години пред предвиденото, Трудо во тоа време имаше силна јавна поддршка.

О’Тул тогаш веднаш го обвини за „распишување избори со ставање на неговите политички интереси пред благосостојбата на илјадници луѓе“.

„Да се ​​води значи да се мисли за другите, а не за себе“, рече О’Тул, а лидерот на НДП, Јагмет Синг, се согласи.

Трудо сметаше дека Канаѓаните го поддржуваат неговиот одговор на пандемијата, кампањата за вакцинација, и покрај првичните грешки, помина добро, а владата издвои стотици милијарди долари за да им помогне на работниците и компаниите.

Изгледаше како добро време за Трудо да се обиде да го врати мнозинството во парламентот на третите избори.

Иако харизматичниот лидер на либералите се уште е главниот избор на Канаѓаните, скандалите и некои етички неуспеси го нарушија неговиот имиџ на „златно момче“, успешен млад и популарен политичар.

Покрај тоа, по шест години владеење, неговата администрација покажува знаци на замор.

Исто така, свикувањето на избори две години порано, дури и кога пандемијата не стивнува, налути многумкна гласачи.

Опозицијата веднаш го искористи за да го оцрни. Критичарите го обвинуваат дека непотребно ги донел луѓето на гласање среде пандемиската криза само за да се обиде повторно да освои мнозинство во парламентот.

„Денес има многу луѓе кои имаат полошо мислење за Џастин Трудо отколку што имаа пред изборната кампања“, рече Легер.

Со цел да се добие предност пред Конзервативците, Трудо ги повика гласачите да дадат поддршка на НДП, да претпочитаат да гласаат за Либералната партија, за да не се распрснат прогресивните гласови.

„Ние сме единствените способни да ги спречиме Ерин О’Тул и конзервативците повторно да ја преземат Канада“, рече Трудо на состанокот во Халифакс.

Тој ги осуди ториевците за одбивањето да воведат задолжителна вакцинација, а исто така им се спротивстави дека нивниот климатски план е неамбициозен во однос на неговиот.

Синг од НДП, пак, остро го критикуваше премиерот дека се залага за стратешко гласање, велејќи дека тоа само покажува одново и одново дека тој не е прогресивна опција.

„Не плашете се да гласате според вашата совест“, им рече Синг на Канаѓаните.

О’Тул, пак, повикува на промени. „По шест години инерција, неспособност и корупција со Трудо, Канаѓаните заслужуваат подобро“, рече тој.

Новата влада ќе ја избираат речиси 38 милиони луѓе. Поради пандемијата, овозможено е гласање по пошта, за што досега се регистрирани околу 1,2 милиони Канаѓани.

Граѓаните можеа да започнат со гласање уште во петокот, што досега го направиле 5,8 милиони гласачи.

Поради гласањето по пошта, изборните резултати тешко дека ќе бидат познати до утре навечер.

Георгиевски: Исплатени 230 милиони денари субвенции за 4.846 земјоделски субјекти

СДСМ и институциите што ги преводи во континуитет се грижат за земјоделцитe. Продолжува навремената и неселективна исплата на субвенциите, рече Гоце Георгиевски, претседател на комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ.

Изминатите денови се исплатени субвенции во вкупна висина од 380 милиони денари.

На 3.310 градинари, кои оствареното производство од пријавените површини го предале во преработувачки капацитети им се исплатени 168,9 милиони денари, односно по три денари за килограм.

Средства на сметките добија и сите земјоделци кои оствареното производство на овошни култури го предале во производни капацитети. За оваа мерка исплатени се 16,7 милиони денари на 172 овоштари, односно три денари по килограм произведено и предадено овошје во преработувачки капацитети.

Финансиска поддршка од 30,4 милиони денари примија и 708 градинари, кои имаа произведено пролетна зелка од почетокот на април до почеток на мај лани. Тие добиваат по три денари за килограм пролетна зелка предадена кај регистрирани откупувачи.

Над 14 милиони денари беа поделени на 656 мали земјоделски стопанства.

149 милиони денари субвенции се исплатени за одгледани и заклани гоеници во регистрирани капацитети.

Станува збор за финансиска поддршка од 950 денари, која ги следува сите кои имаат одгледано и заклано гоеници од 90 до 130 килограми, а сите фармери кои одгледале и заклале гоеници над 130 килограми, на сметките добија 1.950 денари.

Исплатата на преостанатите мерки ќе продолжи во наредниот период, кон сите земјоделци кои оствариле право на финансиска поддршка во земјоделството.

СДСМ во континуитет води вистинска грижа за земјоделците, со мерки и политики за сестрана поддршка за агросекторот. Развојот на земјоделството и неселективната поддршка за секој земјоделец останува наш врвен приоритет.

Арсовски: Филипче и Заев под итно да си дадат оставки, а не да апсат граѓани

На денешната прес конференција портпаролот Димче Арсовски беше запрашан за коментар во врска со оставките на Венко Филипче и Зоран Заев за горењето на модуларната болница во Тетово и сето она кое што се случи вчера на протестите.

„Наш коментар околу тоа е следниот, Венко Филипче и Зоран Заев наместо да си дадат оставки тие дефокусираат и апсат луѓе кои што мирно протестираа. Венко Филипче и Зоран Заев треба да си дадат веднаш оставка, за да може истрагата да се одвива непречено, да не влијаат. Наместо тоа, не треба да апсат граѓани кои што мирно протестираат, а со тоа и да дефокусираат од нивните оставки", истакна Арсовски.

Арсовски додаде дека ВМРО-ДПМНЕ дава поддршка до граѓаните кои протестираат, бидејќи со право протестираат поради незадоволството од досегашната истрага која што се случува, односно која ја контролираат Венко Филипче и Зоран Заев.

притисни ентер