,,Се пензионира” телескопот Аресибо, заслужен за големи научни откритија

Познатиот телескоп Аресибо во Порто Рико, за кој што се поврзани  многу откритија, се повлекува по 57 години служба на научниците, објави Националната научна фондација на САД.

Два потпорни кабли за инструменти со тежина од 900 тони над радио плочата со дијаметар од 305 метри се расипале на 10 август, а потоа и на 6 ноември.

Инженерите се загрижени дека другите кабли може да се скинат во секој момент, со што обидот за поправка на веќе оштетените кабли е крајно опасна постапка.

Телескопот е еден од најголемите во светот и бил заслужен за многу астрономски откритија.

„Фондацијата објави дека на прво место ја става безбедноста на работниците, вработените и посетителите на Опсерваторијата Аресибо, поради што оваа одлука беше неопходна, иако несреќна“, рече директорот на фондацијата Сетјураман Панчанатан.

„Скоро шест децении, Опсерваторијата Аресибо служеше како светилник на новите научни сознанија и индикатор за тоа како може да изгледа партнерството со заедницата.

Ширењето на веста за отписот на телескопот со наслов „WhatAreciboMeansToMe“ (#whatAreciboMeansToMe) шири пораки на жалост на Твитер од многу професионални и аматерски астрономи кои го користеле за да го набљудуваат универзумот во изминатите децении.

Телескопот имал и ѕвездени моменти на филмското платно - во филмот ,,Златно око” за најпознатиот британски шпион Џејмс Бонд, тој беше во сцената на борба на главниот јунак со непријателот, и во филмот Контакт, во кој улогата на астроном ја играше Џоди Фостер во потрага по сигнали од вонземјани.

Компанијата што го прегледала телескопот заклучила дека каблите може да бидат послаби отколку што изгледаат и препорачале негово контролирано уривање, што фондацијата го прифатила.

Историски ден за Лигата на шампионите- за прв пат ќе суди жена

Лигата на шампионите ја пишува историјата.Французинката Стефани Фрапар в среда ќе влезе во историјата на Лигата на шампионите како прва судијка во тоа натпреварување.

Таа ќе биде првиот судија на натпреварот од петтото коло во групната фаза од Лигата на шампионите помеѓу Јувентус и Динамо Киев, кој во среда ќе се игра во Торино.

Фрапар (36) е судија во машкиот фудбал веќе подолго време. Таа била главен судија на Суперкупот во 2019 година, кога се сретнаа Ливерпул и Челси.

Во 2014 година, таа стана првата жена што суди во втор ранг на француското фудбалско натпреварување, а една година подоцна и во Лига еден.

Судела во Лигата на Европа, каде беше судија на натпреварот помеѓу Лестер и Зорја.

Првата жена што судела на европските натпревари беше Никол Петиња од Швајцарија. Помеѓу 2004 и 2009 година, таа судела на три квалификациски натпревари за тогашниот Куп на УЕФА.

Глумела дека умира од рак,за да собере пари и да си направи свадба од соништата (ФОТО)

Жена од Велика Британија „лажирала терминална дијагноза за рак“ за да ги натера нејзините пријатели да платат за „совршената венчавка“, пишува Метро.

Пријателите на Тони Стенден (29) собрале 8.500 фунти за да може со нејзиниот партнер Џејмс да имаат „ден што го заслужуваат“.

Заради измамата, Стенден дури и ја избричила главата, а во емотивната молба за помош напишала дека би сакала отец Дерек, кој умирал од рак, да ја одведе до олтарот.

57-годишниот Дерек починал пред венчавката во Чешир, но снимил видео порака за гостите на свадбата. Локалниот фудбалски клуб снимил и видео за поддршка на младенците кои го поминале медениот месец во Турција, а потоа отпатувале во Германија, Чешка, Австрија, Унгарија и Италија, додека Статен била ,,болна" цело време.

На почетокот на оваа година, таа исто така тврдела дека се разболела од коронавирус, но тоа предизвикало сомнеж кај нејзините пријатели кои конечно се соочиле со неа.

На Стенден сега и се заканува потенцијална затворска казна откако минатата недела се изјаснила за виновна за измама со лажно тврдење помеѓу февруари 2019 година и април 2020 година во Прекршочниот суд во Честер.

Шерил Астон (33), нејзина пријателка од колеџ, која донирала 525 фунти, за Мирор изјавила дека Стенден заработила Оскар за нејзината глума. "Таа не измами сите нас. Ми рече дека умира и јас паднав на тоа. Бев скршена - сите бевме".

Во февруари годинава, Тони Стенден објавила на Фејсбук дека починала. За тоа ги обвинила хакерите, но еден нејзин познаник рекол дека тоа го сторила само за да привлече внимание и да види како луѓето ќе реагираат доколку помислат дека починала.

Renault Twizy во впечатлива британска верзија (ФОТО)

За многумина, малиот Твизи е само пречка на патот, но сега доаѓа во пакет што дефинитивно ќе биде забележан.

Создаден е по идеја на оригиналот, прототипот Twizy F1 од 2013 година, со кој француската компанија се обиде да ја покаже поатрактивната страна на електричниот автомобил. Оваа копија е создадена во Британија и е потпишана од Oakley Design.

На сите им е јасно дека Формула 1 е инспирација и тука. Не се штедело, така што некои делови се направени од карбон. Тркалата доаѓаат и од мотоспортот, како и задното крило со дифузер одзади. Нема врати, а инсталирани се и специјални електрични ретровизори.

И, конечно, едно разочарување. И додека оригиналниот прототип има комплексен систем KERS со скоро 100 КС, тука погонот е стандарден. Во превод, има простор само за електрична енергија, а максимумот е 17 КС.

Цената е позната и првично е утврдена на 19,995 фунти.

притисни ентер