„Сакам да имам твои деца” - непристоен предлог за Таско!

Во „G Carpet”  откривме каков тип на девојки сака Таско и како неговата популарност влијае врз него.

Минатата сабота (31.07.2021) гостин во нашата емисија „G Carpet” беше нашиот познат рапер, Христијан Тасковски или попознат како Таско. Таско е македонски изведувач на хип – хоп музика и текстописец. Тој започнал да се занимава со музика во 2011 година. кога ја снимил својата прва песна, набргу потоа се запознава со „Tracker” и започнува соработка со „Urban Records”.

„Пред да направиме бум со „Моет” јас работев во МВР и сакав да бидам припадник на специјалната единица ама се случи некој склоп на околности и не успеав да влезам во единицата. Тука беше крајот на мојата работа таму. Од „Моет” започнува целата приказна со „Urban Records”, Таско и „Два бона”, која се’ уште трае. Музиката ми е пасија и хоби, и работа, се’ во едно.”

„Каква публика имаш повеќе, машка или женска”

„Инстаграмот вели дека е 50:50. Во мојата кариера имам добиено многу непристојни предлози. Јас многу ги почитувам жените, во секој поглед, според мене тие се многу помоќни од мажите. Еден од таквите предлози беше на пример: „Сакам да имам твои деца”. Не знам дали тука спаѓаат посвоени деца или треба да ги направам? Важно е дека сака да има мои деца не е важен начинот.”

„Кога спортувам си пуштам „Два бона” и „Пајак” знам да го пуштам, мојата музика во ваквите моменти не ја слушам. Доволно ја слушам додека ја правам, па ја преслушувам, па после тоа на снимање на спот ја преслушувам уште едно 300 пати, па на настапи ја слушам, и мислам дека е доволно. Јас во слободно време знам да си пустам рок, хеви метал, транс и т.н. Јас сум многу голем конзумент на музика, сакам различни жанрови на музика и давам шанса на секоја песна. Си имам една специјална „Play” листа за во теретана.”

За својата популарност во Србија и песните на Српски јазик, Таско вели дека тоа е исто како уметник кој цел живот цртал со темперни бои, да започне да црта со мрсни бои, и тоа на луѓето да им пречи. „Уметноста и музиката не треба да имаат јазични бариери и да има граници. Музиката не треба никако да се ограничи поради јазиците.”

„Во слободно време спортувам многу. Знаев да играм игри но избришав се’. Знам да седнам со другаите да се забавуваме, одам во теретана и тоа е. А за девојките има посебно место.”

„Од македонските јавни личности, најголем печат во детството ми има оставено Тони Зен. Беше многу голем „мангуп” на времето, висок, тетовиран, секогаш добро дотеран, добра музика, добри манири, добра публика. Како дете му се восхитував и сакав да бидам како него. Мене не ме послужи баш висината ама другото е добро. Многу би сакал да направам дует со него еден ден. Но, сега некако ни се разидуваат жанровите. Но, јас се надевам дека во некоја блиска иднина ќе успееме да направиме дует. Склаткар исто така ми има оставено печат на детството. Ги знам сите негови песни.”

За заедничкиот хит со Слаткар, песната „Марадона”, Таско вели дека делот од текстот кој го пее Слаткар, тој сам си го напипал, а делот кој го пее Таско, Таско си го напишал. А сите текстови од неговите песни тој сам си ги пишувал.

„Дел од моите нови песни не се веќе толку дрски. Стилот го менувам поради тоа што созреав. Некао сега ме фати летната еуфорија на оној латино стел, се’ е позитвно, среќно, реге тонот е одличен. Ние кога созреваме како артисти треба и музиката да ни созрева.”

„Кој е твој тип на девојка?”

„Паметна, самостојна и педантна. Кога ќе запознаеш девојка во диско можеш веднаш по втората реченица да сфатиш дали е паметна или не. Јас секогаш прв им приоѓам на девојките, машко сум и машкото треба да го направи првиот чекор.”

За фолк музиката вели дека е наша, изворна и секако дека ја слуша.

„Ние сме првите македонци кои имаат снимано во просториите на „IDJ Videos”, тоа може да е една од причините за големата популарност. Како и концертот во Охрид со Раста. Мојата песна за лична карта е „Моет” а во моментов најпопуларна е „Неваљала”.”

„Во твоите спотови има скапи автомобили, скапи мотори, часовници и т.н. Дали родителите ви замеруваат, на вас раперите, за всадување на погрешни вредности кај децата и вртење кон материјалната страна во животот?”

„Па тоа не е неморал и погрешна вредност. Зошто да не возат скапи коли? Се’ што треба да направат е да работат за тоа. Мене тоа ми е мотив а не демотив. Ако се фокусираат да ги остварат своите соништа тогаш има начин да го направат тоа.”

Скандал: Советничка го јава градоначалникот на Бања Лука во неговиот кабинет (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео на кое се гледа како девојка во канцеларија седи на грбот на градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, додека тој ја учи како да јава коњ.

Според блогот на Слободан Васковиќ, станува збор за Олга Бабиќ, вработена во Градската управа, за која се вели дека е негова десна рака, пренесува Кликс.ба.

„Го исправаш грбот и ми ги земаш јаките, како да се узди од коњ ...“, вели Станивуковиќ, додека девојката што седи на грбот вика „иха“. Потоа и дава инструкции како да управува со коњот, која нога, каде и како да удри, симулирајќи јавање. После тоа, девојката паѓа во прегратките на градоначалникот.

„Каков коњ си ...“, вели девојката и двајцата се смеат.

Медиумите во БиХ ја објавуваат веста за снимката, нарекувајќи ја скандалозна.

Израелскиот премиер за нуклеарната програма на Иран: Ги преминаа сите црвени линии

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет изјави денеска дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја минал недозволената граница и рече дека Израел нема да дозволи Техеран да поседува нуклеарно оружје.

Во својот прв говор пред Генералното собрание на ОН, Бенет рече дека Иран се обидува да добие доминација на Блискиот Исток под „нуклеарен чадор“ и повика на посилни меѓународни напори за запирање на иранските нуклеарни активности.

"Иранската нуклеарна програма е на крстопат. Сите црвени линии се преминати, инспекциите се игнорирани. И сето тоа минува низ нив", рече Бенет, кој во јуни оваа година стави крај на 12-годишното владеење на Бенјамин Нетанјаху како премиер.

Тој, исто така, стави до знаење дека Израел исто така може да дејствува еднострано против Иран.

"Иранската нуклеарна програма е во пресвртница, како и нашето трпение. Зборовите не можат да го запрат вртењето на нуклеарните центрифуги", рече Бенет.

Особено, тој побара американскиот претседател Џо Бајден да заземе построг став кон исламскиот режим во Техеран.

Бенет се противи на напорите на новата американска администрација насочени кон враќање во рамката на меѓународниот нуклеарен договор меѓу големите сили и Иран од 2015 година.

Под раководство на Доналд Трамп, САД се повлекоа од договорот во 2018 година.

Посебното мени за храна на Роналдо ги разбесни соиграчите од Јунајтед

Кристијано Роналдо вовел ново мени во тренинг центарот на Јунајтед, Карингтон, пишува The Sun. На него нема повеќе јаглехидрати, сокови и слатки.

Роналдо го прилагодил менито по своја желба, и тоа не им се допаднало на некои играчи на Манчестер Јунајтед. Португалецот обожава бакалар со салата, традиционално португалско јадење. Тука се појавил проблемот, бидејќи тоа не им се допаѓало на останатите соиграчи.

Наводно, играчите мрчат и му велат на Роналдо дека не е нутриционист, туку фудбалер.

"Роналдо обожува октопод, но остатокот од тимот не. Тој е зависник од протеини и авокадо, па готвачите често го среќаваат на општо разочарување на другите играчи во соблекувалната на Јунајтед. Тој побара од своите соиграчи да се откажат од пудингот што традиционално го јадат после ручек во петоците “, откри неименуван извор за британски Сан.

Роналдо ова лето се врати во Манчестер Јунајтед од Јувентус.

притисни ентер