„Одисеј е жив и функционален“- први информации за американското летало (ВИДЕО)

„Одисеј е жив и функционален“, објави Intuitive Machines на Твитер.

Вселенското летало именувано по кралот на Итака успешно слета на Месечината 23 минути по полноќ, но се уште се чекаат деталите за потфатот кој ќе остане во историјата од најмалку две причини - ова беше прв пат приватна сонда да слета на лунарната површина, а нејзиниот триумф го претставува враќањето на САД по 52 години.

Со овој успех Америка го спаси образот кога се во прашање лунарните експедиции, во кои во 21 век досега Кина, Индија и Јапонија ја претекнаа, но и се врати посилна во новата вселенска трка. Дополнително, слетувањето на сонда на Месечината е само првиот чекор кон нови човечки експедиции, планирани за 2026 година.

- Прв ден на површината на Месечината, најнови информации. Одисеј е жив и здрав. Контролорите на летот комуницираат со него и му наредуваат на леталото да преземе научни податоци. Сондата има добра телеметрија и соларно полнење. Продолжуваме да дознаваме повеќе за конкретни информации како географска широчина и надморска височина, општата состојба и ориентација - е наведено во твитот Intuitive Machine, каде беше најавена и прес-конференција со агенцијата НАСА.

Ова е прва информација за американското летало откако е потврдено слетувањето, но сè уште не се објавени фотографии од Одисеј на површината на Месечината.

- Америка се врати на Месечината, за прв пат по половина век. На осмиот ден од нивното патување од четвртина милион милји, Intuitive Machines успешно направија историско слетување. Тоа е голем успех за Intuitive Machines, SpaceX и NASA. Каков триумф е ова за човештвото. „Одисеј ја стигна Месечината“, изјави Бил Нелсон, администратор на НАСА, веднаш штом беше потврдено дека леталото успешно слетало.

По дебаклот со вселенското летало „Перегрин“ пред околу еден месец и децении без обид за лунарна мисија, Америка го загуби водството во истражувањето на Месечината, а ја презеде Кина. Иако СССР (чиј наследник е Русија) и САД ја освоија површината на Месечината во 20 век, тие заостанаа зад Кина, Индија и Јапонија во 21 век.

– За прв пат од 1972 година НАСА слета вселенско летало на површината на Месечината. Но, агенцијата тоа не го направи сама, туку во партнерство со приватни компании. Благодарение на новите технологии и ова јавно-приватно партнерство, научните проекти на Месечината и идните мисии ќе отворат нов свет на научни можности. Како дел од проектите започнати оваа година, тимови од научници, вклучувајќи ме и мене, ќе можат да вршат радиоастрономски истражувања од јужниот пол и од далечната страна на Месечината. Има многу потенцијал во овие мисии - изјави за The Conversation Џек Барнс, професор по астрофизика и планетарни науки на Универзитетот во Колорадо во Болдер.

Снимен е моментот пред трагичната смрт на убавата инфлуенсерка Инеса (Вознемирувачко видео)

Девојка од Русија паднала од карпа и починала додека се обидувала да фотографира маж на платформа со поглед на Црното Море.

Сега се појави вознемирувачко видео од смртта.

Инеса Поленко (39) која работела како козметичарка, паднала од висина од 50 метри на плажата подолу.

Претходно беше објавено дека Инеса починала додека правела селфи. Сепак, на видеото се гледа дека Инеса паднала додека фотографирала човек со спектакуларен морски пејзаж зад себе, пренесува Daily Mail.

На видеото се гледа како таа прави чекор назад и ја губи рамнотежата, поради што паѓа преку работ. Немало ограда за да ја спаси.

Шокираниот маж, кој не е именуван, истрчал кон неа, но веќе било доцна.

Таа била пренесена во болница во Абхазија, каде се случила трагедијата.

Медиумите јавуваат дека лекарите се бореле за нејзиниот живот, но за жал таа починала на одделението за интензивна нега истиот ден.

Била погребана во вторникот.

Поленко имала повеќе од 9.000 следбеници на Инстаграм. Таа често објавувала на социјалните мрежи од нејзините неодамнешни патувања низ светот - од Дубаи, Египет и Крим.

Истрагата за точните околности на смртта на 39-годишната козметичарка, која имала неколку клиенти и во Москва и во руското одморалиште Сочи, каде што живеела, е во тек.

Младоженец направи шокантен потег среде свадба: Невесто, барај документи за развод (ВИДЕО)

На многу свадби, невестата и младоженецот се хранат меѓусебно со свадбена торта, а додека некои тоа го прават на традиционален и пристоен начин, некои овој обичај го претвораат во шега - и претеруваат.

На видеото кое невеста го објави на социјалните мрежи може да се види како таа го мачка со парчиња торта лицето на нејзиниот нов сопруг, а тој по неколку секунди го прави истото – но на многу погруб начин што згрози многумина, објави Мирор.

Тој агресивно зел огромно парче торта и ѝ го фрлил во лицето на невестата.

@kelsboyd3 #cakesmash #nobodygotcake #smash #cakesmashchallenge #hedidntgetany #kingston #tennessee #barnofmaplecreek #johndeeergreen #ohno #rusticwedding ♬ Oh No - Kreepa

Во коментарите повеќето пишувале дека ова е првиот аларм дека во него се крие агресивна личност и дека треба да побара документи за развод.

Меѓутоа, по еден куп вакви коментари и предупредувања, невестата се вратила со образложение дека тоа се едноставно „тие двајца“ и дека тоа е нивна шега. „Извинете, но ова е друг вид на хумор, нашиот вид“, порачала таа.

Артета по шокантниот пораз на Арсенал: Сега е моментот

Каков викенд за Манчестер Сити.

Вчера Граѓаните го декласираа Лутон со 5:1 и, се чинеше, барем привремено го зазедоа првото место во Премиер лигата. Но, денеска се случија две мали чуда. Прво Ливерпул загуби дома од Палас со 1:0, а потоа и Арсенал со 2:0 на домашен терен од Астон Вила. Двата гола во Лондон дојдоа во самата завршница. Бејли прв погоди во 84-та, а Воткинс три минути подоцна.

Уште два пати гостинските играчи ја погодија рамката од противничкиот гол. Во 39. минута Воткинс ја погоди стативата, додека во 62. Јури Тилеманс ја погоди гредата. Голем број на шанси имаа и домашните, но не беа прецизни Каи Хаверц, Габриел Жесус, Леандро Тросард и Букајо Сака.

Сити сега е на врвот со 73 бода, додека Арсенал и Ливерпул имаат два бода помалку. Секоја екипа има шест натпревари до крајот.

„Две сосема различни полувремиња. Прво врвот, едно од најдобрите полувремиња што ги одигравме против врвен тим. Требаше да постигнеме три или четири гола. Можеби повеќе. Не успеавме и тоа се одрази во второто полувреме. Ни недостасуваше моментум, немавме проток како во првите 45 минути, а потоа примивме два наивни гола“, изјави тренерот на Арсенал, Микел Артета по натпреварот, а потоа испрати порака до своите играчи да се вратат во играта за титулата и да ја спасат сезоната.

„Не можеме да контролираме што ќе прави Сити. Она што можеме да го направиме е да победуваме. Продолжете да победувате. Сега е моментот. По овој пораз мораме да реагираме. Првата можност да реагираме веќе во среда против Баерн во Лигата на шампионите. Тимот треба да се покаже таму. Ако сакаме да победиме, мора да ги надминеме овие ситуации.“

притисни ентер