,,Ми се закануваа дека ќе ме убијат , но за Божик сум слободен” – најпознатиот турски НБА играч откри зошто зборувал против Турција

,,Нема ништо за мене што повеќе би сакал да го правам отколку да играм кошарка. Тоа е мојата животна страст и моето бегство. “

,,Секојпат кога доаѓам да играм во нов град, јас сум понизен и инспириран од неверојатните фанови, кои ме охрабруваат да бидам тој што сум. Но, не можев да одам во градови надвор од САД. Мојот тим мораше да патува без мене, што е тешко да се прифати за некој како мене, некој кој го цени пријателството и тимската солидарност. Причината - зборував против турската држава, вели во интервјуто за „ The Globe And Mail “кошаркарот на Бостон Селтикс, Енес Кантер.

,,Десетици илјади невини Турци, вклучително и деца и бремени мајки, беа затворени во 2016 година по неуспешниот удар врз авторитарниот турски лидер Реџеп Таип Ердоган. Според него, тоа било „дар од Бога“ што му помогнало да ја уништи опозицијата, да ја прочисти армијата и да ја трансформира целата земја според неговата желба. И како да не беше доволно, повеќе од сто турски дисиденти кои бараат прибежиште во други земји, вклучувајќи го и Балканот, беа киднапирани и испратени во затворите во Турција. Благословен сум што сум во САД, а не во влажна затворска ќелија.

Владата на Ердоган стана толку моќна што може да ги стигне своите противници преку границите. Владата ми беше толку лута за моите постапки против злоупотребите на човековите права, што издаде црвено барање за мое апсење преку Интерпол, па дури и испрати насилници да ме малтретираат на улиците во Бостон. Еден турски министер замина за Њујорк за да ги охрабри приврзаниците на Ердоган да ги ограничат моите активности и слободата во САД. Секојпат кога ќе се сретнам со јавна личност или политичар, турските дипломати интервенираат, заканувајќи се и ги обесхрабруваат повторно да ме сретнат.

Примам смртни закани скоро секој ден. Веќе преживеав обид за киднапирање во Индонезија. Не знам што ме чека секој пат кога патувам некаде. Поради тоа, принуден сум да пропуштам некои натпревари, како оној во Лондон на почетокот од оваа година. Само затоа што тоа го сака автократ на 5000 милји далечина. Прашање е дали можам да патувам во Торонто и да играм против Рапторс на Божиќ.

Немав илузии дека мојот активизам ќе помине без последици. Но, непропорционалната одмазда на турската влада поради тоа, имаше огромна цена за мојот личен живот, моето семејство и секој што ме поддржуваше.

Постојат јавни личности кои завршуваат во затвор само за пораки со мене. Има навивачи кои, наводно, се под истрага за тоа што го имаат мојот автограм или се сликале со мене. Сестра ми, која е доктор, не може да добие работа затоа што го има истото презиме како моето. Татко ми, добро образован човек, беше отпуштен од работа и уапсен, а мајка ми со години не комуницира со мене од страв дека може да се најде во неволја. Сите ова се обиди да ме замолчат.

Сепак, западниот свет не треба да му дозволи на Ердоган да малтретира дисиденти кои избегаа и бараат засолниште.

Премиер се пофалил дека за време на состанок со Меркел си играл Candy Crush

Бодо Рамелоу, премиер на германската држава Тирингија, малку се занел во прераскажување на настаните од минатонеделниот важен состанок со канцеларката Ангела Меркел и премиерите на другите држави кога биле донесени новите мерки .

Рамелоу, член на левичарската партија (Дие Линке), на новата социјална платформа Клубхаус, напишал дека играл Кенди Креш за време на состанокот. Тој ја нарекол канцеларката „дас Меркелчен“ (мала Меркел).

На прашањето на Кевин Кунерт, потпретседател на СПД, кој играл Кенди Креш, Рамелоу веднаш проговорил и се пофалил дека можел да игра „до десетто ниво“ по еден таков состанок. Имено, Рамелоу сметал дека неговиот разговор на таа платформа ќе остане надвор од досегот на јавноста. Но , тоа не се случи.

Веднаш, имало реакција од локалната ЦДУ која го нападнала премиерот Рамелоу дека неговото однесување покажува недостаток на почит кон тешката состојба. „Или тоа е израз на ароганција на моќ или министерски замор. Во секој случај, тоа е непочитување и неодговорност! " напишале од ЦДУ.

После тоа, Рамелоу сфатил дека ситуацијата станува сериозна, зашто треба да има избори во Тирингија оваа пролет, но се поблиску до одлука за нивно одложуваљње за септември, па тој почна да се извинува. Веднаш ја контактирал германската новинска агенција (Dpa) и објаснил дека Кенди Креш бил начин да се релаксира за време на долгите преговори. „Некои играат Судоку, други играат шах на нивните телефони, а јас играм Кенди Креш”, рекол тој.

Вчера вечер тој се извини за коментарот за „малата Меркел“ на Твитер, велејќи дека промената на мислењето следело по интервјуто со „паметна жена“ во Клубхаус. „Омаловажувањето на името на германската канцеларка беше чин на машко незнаење и искрено се извинувам за тоа“, напишал Рамелоу на Твитер, пишуваат германските медиуми и Тагесхау. .

Мерцедес им се извини на купувачите на новата Ѕ класа

Новата класа S штотуку пристигна, но веќе се соочува со своите први проблеми.

И, за овој проблем не е виновен надворешниот непријател, туку внатрешниот, и веројатно станува збор за комбинација на конструкциски грешки и контрола на квалитетот. Имено, Мерцедес морал да го иницира првото отповикување на S-Class на почетокот на годината.

Како што е познато, поради пократката внатрешна врска, постои можност да не може да ги издржи динамичките оптоварувања, па затоа е можно да се изгуби контролата, што може да заврши со сообраќајна несреќа.

Сопствениците на новата S-Class ќе мора да ги посетат сервисните центри каде што уште еднаш ќе бидат прегледани елементите на шасијата. Наводно, навојот е прекраток и врската не е доволно безбедна.

„Се извинуваме за потребата од вонредна посета на сервис и се надеваме на разбирање“, соопшти Мерцедес, пренесува „Бизнис инсајдер“. Како оправдување, тие велат дека грешката не била забележана на време затоа што внатрешната врска пристигнала како дел од поголема единица која што била директно инсталирана во возилото.

Да потсетиме, S-Class се произведува во ултрамодерната фабрика 56 во Синделфинген, во која Daimler инвестирал околу 730 милиони евра,пишува Бизнис Инсајдер.

„Само Вистина" со Сашо Орданоски

Во вечерашната „Само Вистина“ гостуваше Сашо Орданоски.

- Осцилациите одат во различни крешенда, пописот е нешто што мора да се направи, ќе се попишува и присутно и отсутно население, ако се зборува за етничкиот аспект, некој ќе биде многу разочаран, рече Орданоски.

- Секогаш има политика, посебно кога треба да се бројат графите на ваква или онаква етничка припадност. Нормално е дека ќе бидат подигнати сите нивоа на нервоза и недоверба, рече Орданоски.

- Во Македонија се доаѓа на власт со два или три пратеници повеќе, ни претстојат локални избори и секој ќе биде казнет или награден според сработеното, рече Орданоски.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

притисни ентер