„КТМ“прослави јубилеј: 1.000.000

„Pierer Mobility“ објави дека е произведен милионитиот мотоцикл „KTM“!

Јубилејниот примерок на австриската марка е произведен во Индија, што укажува на важноста на нејзиниот однос со компанијата „Bajaj Auto“, кој трае повеќе од 15 години, пишува „Moto-berza“.

Разбирливо е дека 1.000.000-тиот мотоцикл со ознака„ KTM“ не беше модел со високи перформанси, туку „KTM 390 Adventure“. Се произведува во фабриката „Bajaj Auto“ во Пуне, Индија. Во оваа фабрика се произведуваат модели на „KTM“ од 125 до 390 кубни центиметри, како и еквивалентни модели на „Huskvarna“, а работи од 2011 година. Пуна се смета за еден од индустриските и образовните центри на оваа земја

„Производството традиционално е една од нашите силни страни, а милионитиот „KTM“ е доказ за тоа“, рече Раџив Баџаџ, извршен директор на „Bajaj“.

„Кога го започнавме нашето партнерство во 2007 година, си поставивме цел да му помогнеме на „КТМ“ да стане познат низ целиот свет преку развивање иновации. Ја достигнавме границата од милион, а има уште многу да се направи“.

„Ова е навистина важна можност и за „Pierer Mobility“ и за „Bajaj Auto“. Нашиот успех се заснова на четири столба: глобализација, постојана иновација, мотивирани вработени и воспоставени брендови. Како водечки европски производител на две тркала, го имаме вистинскиот партнер во „Bajaj“. Ова ни дава доверба за иднината“, изјави Штефан Пиерер, извршен директор на матичната компанија на „КТМ“.

Ова е второ големо достигнување за „КТМ“ во 2023 година, откако Кевин Бенавидес ја освои својата втора победа на релито Дакар, вкупно 19-та за познатиот бренд. Тоби Прајс заврши на второто место и му даде на „КТМ“ уште еден пласман на подиумот.

ПМФЛ: Вардар го зачува прволигашкиот статус

Фудбалерите на Вардар и следната сезона ќе играат во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево го совладаа третопласираниот тим во второлигашката конкуренција Детонит Плачковица со  2-0 (2-0) во баражот во Струмица.

Победата која му донесе прволигашки опстанок на најтрофејниот македонски клуб ја навести Дејан Ѓуриќ во 42 минута, а само три минути подоцна предноста ја удвои Лука Шушњара.

Нови членови на ПМФЛ во сезоната 2024/25 ќе бидат дебитантот Беса и повратникот во прволигашката конкуренција Пелистер.

Во Втората лига се преселија Македонија Ѓорче Петров и Брегалница.

Пристигнува модифициран „Brabus Mercedes E class“

Германскиот тјунер „Brabus“ сега ја нуди својата палета на модификации за новиот караван „Mercedes-Benz E“-класа.

Според најавите, достапни се пакети за красење на надворешните делови од автомобилот, како и комплет за зголемување на силата на верзијата „E 220d“.

Тоа се преден спојлер, 21-инчни „Brabus Monoblock Z“ бандажи и гуми „Continental SportContact 7 (255/35 21 и 285/30 ZR 21)“, црни хромирани издувни цевки (по 90 mm) и изменета суспензија (автомобилот е 15 mm пониско).

Палетата на производи вклучува и елементи за уредување на ентериерот (прагови на Brabus, алуминиумски педали, патосници со ознаки Brabus, осветлување...)

Што се однесува до пакетот за засилување на моторот, верзијата E 220d е засилена од 197 КС и 440 Nm на 230 КС и 480 Nm. Ова му овозможува на автомобилот да забрза до 100 km/h за 7,4 секунди и да достигне максимална брзина од 243 km/h, пренесува „AutoBlog“.

Видео: 61-годишната Деми Мур гола на филм

Холивудската убавица Деми Мур и на 61- годишна возраст немала проблем да се соблече гола за потребите на новиот филм.

Ѕвездата на „Стриптиз“ Деми Мур се соблече во филмот „The Substance“.

Деми Мур е ѕвездата на филмот „The Substance“ во кој целосно се соблече. Филмот беше премиерно прикажан во Кан, а актерката проговори за новото искуство во снимањето.

- Тоа беше многу ранливо искуство и бараше многу чувствителност и многу разговор за тоа што се обидувавме да постигнеме - коментира Деми Мур, која во филмот глуми позната дама во пад.

Улогата на зависничка која користи дрога е приказна за самоприфаќање.

Споредувајќи го своето тело со новата верзија на себе, Мур го доживеала

снимањето како емотивно искуство кое нема да биде толку добро доколку не се поврзеше толку добро со актерката Маргарет Квали.

- Имав некој кој беше одличен партнер со кој се чувствував многу безбедно. Очигледно бевме прилично блиски и голи и исто така многу се разбравме во тие моменти за тоа колку беа апсурдни тие одредени ситуации. „На крајот на краиштата, се работи само за навистина канализирање на вашата комуникација и меѓусебна доверба“, рече Мур.

притисни ентер