,,Како да сме дојдени на пазар”- Данците и Норвежаните се жалат од условите во Египет (ФОТО)

По Норвежаните, и Данците ги нападнаа организаторите на Светското ракометно првенство во Египет поради неверојатно лошите услови што ги обезбедиле за играчите.

Данската репрезентација е сместена во огромен хотел во кој слабо се почитуваат безбедносните мерки и протоколи.

Данската телевизија ТВ2 објави дека хотелот во кој се сместени актуелните светски шампиони е огромен, дека има повеќе од илјада соби, но дека таму има многу луѓе и дека скоро никој не презема мерки на претпазливост.

Данците наведуваат дека една од мерките требало да биде постојано мерење на телесната температура, но тие тврдат дека никој од нив досега не им го побарал тоа. Тие исто така тврдат дека луѓето во хотелот не држат дистанца.

Левото крило на данската репрезентација, Хенрик Мелгард изјавил дека хотелот во кој престојуваат го потсетува на голем пазар, а докторот на репрезентацијата Мортен Сторгард е исто така многу скептичен во однос на условите на овој Мундијал.

„Се сомневам дека сè што беше ветено ќе се оствари“, рече тој.

Да потсетиме, Сандер Сагосен пред неколку дена прв се огласи против организацијата на натпреварот.

„Ова е трагикомично, пародија, отворено да се каже. Сè досега се чини како голема шега. Таквите услови се неодржливи. Бевме шокирани вчера кога пристигнавме. Денес е уште полошо. Успеавме да одржиме тренинг на парче трева, игравме малку фудбал и направивме вежби за сила. Им кажав на оние кои можат да направат нешто, сакам да ја насочам целата енергија на она за што дојдов - да играм што е можно подобар ракомет “, рече Норвежанецот.

Данска својот прв натпревар на Светското првенство го игра во петок во 20:30 часот против Бахреин.

Пирло објасни зошто против Лацио го оставил Роналдо на клупа

Јувентус вчера го совлада Лацио со 3: 1, иако Кристијано Роналдо го започна натпреварот на клупата и влезе дури во 69. минута, кога веќе беше поставен конечниот резултат.

По првичното водство на Римјаните, домаќините направија пресврт со головите на Рабио и двојниот стрелец Мората.

Андреа Пирло по натпреварот објасни зошто го оставил најдобриот играч на клупата.

"Тој одигра осум или девет последователни натпревари. Се договоривме во текот на неделата да се одмори на овој натпревар", рече тренерот на Јувентус.

„Тој е додадена вредност и момците го направија она што требаше да го сторат без него“, објасни Пирло.

Роналдо постигнал 27 погодоци на 31 натпревар во сите натпреварувања оваа сезона, и 20 само во Серија А, што е доволно за да го заземе првото место на листата на стрелците.

Сервисот на Бугати, сон за колекционерите (ФОТО)

Откако ќе дадат цело богатство за Бугати, многу колекционери трошат значителни суми на сервис.

А, кога станува збор за Бугати, тоа е огромен трошок што обичните смртници тешко можат да го сфатат, а камоли да платат. Сепак, постои една група фанови кои купуваат вакви автомобили, а потоа ги чуваат во климатизирани гаражи.

На таквите им се обраќа Бугати со новата програма Passeport Tranquillité, која опфаќа одржување на автомобилите по истекот на фабричката гаранција. Особено погодени се сопствениците на „Вејрон“, чии автомобили ќе поминат проверка по 85 точки и ќе влезат во програмата за услуги.

Можете да се избере помеѓу двегодишна и четиригодишна програма за сервис со 14 и 32 работни часа. Планот Collector е наменет за колекционери кои не ги возат автомобилите повеќе од 200 км годишно, додека другите го користат Планот за активно одржување.

Истата програма се нуди и за Chiron, и вклучува годишна услуга од 14 часа и „главна“ услуга на секои четири години по 72 часа.

Сервисната програма е веќе понудена, а цената е непозната.

Масовна забава во Амстердам како експеримент за ,,новото нормално“ (ВИДЕО)

Љубителите на забавите во Амстердам учествувале во истражувачки проект кој истовремено им служел да се одморат од карантинот воведен поради корона вирусот и да присуствуваат на првиот масовен настан по повеќе од една година.

Зиго Дом, најголемата концертна сала во Амстердам, со капацитет од 17.000 луѓе, собра 1.300 луѓе кои играа на музика на познати диџеи.

Нивните движења и контакти биле следени преку беџеви што ги носеле на вратот, со цел да се утврди како може повторно да се организираат вакви настани.

Сите гости морале да направат негативен тест за корона вирусот не постар од 48 часа, а биле поканети да бидат тестирани и пет дена по настанот, пренесува Ројтерс.

Тие биле поделени во шест групи, од кои секоја имала различни упатства за социјално дистанцирање и носење маски, како и слобода на движење низ просторот.

Владините советници ќе ги користат податоците за нивното однесување за да дадат препораки за можно ослободување на локдаунот во наредните месеци.

притисни ентер