И покрај реакциите РКЕ нема механизам да ја промени одлуката за поскапување на струјата

Регулаторната комисија ги слушнаша жестоки реакции од страна на синдикатите, политичките партии и граѓаните за одлуката за покачување на струјата од 7,4 проценти, но велат дека немаат механизам да ја корегираат. 

За Канал 5 од таму, велат дека нивна работа е да ја регулираат цената според пријавените трошоци, но ја повикаа државата да изнајде решение да се анулира ова зголемување, а како предлог даваат да се намали ДДВ-то.

-РКЕ одобри регулиран маскимален приход и цени на пресметковните елементи за вршење на дејност, снабдување со електирчна енергија на потрошувачите кои ги снабдува ЕВН со која просечната цена се зголемува за 7,42. Ги повикуваме пратениците и владата да разгледаат решенија и да направат соодветна анализи во однос на ДДВ-то за да се анулира ова зголемување.

Граѓаните велат дека поскапувањето во време на пандемија и економска криза не е логично, а очекуваат да скокаат и останатите цени како домино ефект на оваа одлука.

Незадоволството е присутно и кај синдикатите. Независниот синдикат на градежни работници, инженери и трговци најави дека ќе организира мирен протест поради одлуката за зголемување, нарекувајќи ја истата недомаќинско работење. Тие велат дека покачувањето на минималната плата од 14.500 на 14.900 сега ќе пробаат да го извлечат од џебот на производствениот работник.

-Ситуацијата е дај им, па ќе им земеме. Не може така. Пресметав дека мојот џеб како просечен работник во текот на една година ќе се оштети за 500 денари. Не смееме да дозволиме покачување на платите од наши џебови, кое е популизам, а сега сакаат да го вратат. Ги повикувам сите работници да излезат на мирен протест кога ќе го организираме. – Атанас Трајковски – Претседател на НСГРИТ.

Од регулаторна наведона дека причина за поскапувањето е тоа што енергетските компании побарале да се зболеми цената, поради зголемените трошоци, како и ударот од коноронакризата... За вакавата одлука веќе од денеска на социјалните мрежи се најавуваат протести во Чаир, Тетово и Гостивар.

Хали Бери потврди дека е во врска со музичар(ФОТО)

Хали Бери потврди дека има нов маж во нејзиниот живот.

54-годишната актерка сподели фотографија на Инстаграм на која позира во маица со името на пејачот Ван Хант. „Сега знаете“, напиша таа покрај фотографијата, додавајќи емотикони со црно срце и стопало.

now ya know... ♥️🦶🏽

A post shared by Halle Berry (@halleberry) on

Стапалото се чини е повикување на фотографијата што ја објави во јули, а на која што нејзините нозе се испреплетени со неименуван маж.

Таа објави слична фотографија во август кога го прослави својот роденден.

Педесетгодишниот пејач сподели нејзина фотографија, а тој претходно објави видео од жена како го бакнува по вратот, а сега на сите им е јасно која била таа.

kisses land softly

A post shared by van hunt (@vanhunt) on

Актерката била мажена три пати. Прво се омажи за бејзбол играчот Дејвид Џастис, потоа за пејачот и актер Ерик Бенет и на крај за францускиот актер Оливие Мартинез со кого го има 6-годишниот син Мејс.

Бери ја има и 12-годишната ќерка Нахла Ариел со поранешниот партнер Габриел Обри.

Ја пуштиле од болница, откако оздравела од корона, па дознала дека и починале сопругот и двата сина

Пред два дена Емира Дураковиќ, мајка на Адис и Харис Дураковиќ и сопруга на Хајрудин, кои починале на почетокот на септември како резултат на инфекција со коронавирус, била пуштена од болницата во Бугојно, БиХ, на домашно лекување.

Таа се лекувала од коронавирус во болницата.

Емира Дураковиќ знаела дека нејзиниот сопруг починал додека таа сè уште била во болница, но не знаела за смртта на нејзините синови.

„Боли утрово кога ја повикав невестата да ја прашам што може да јаде ... Кога ми рече:„ Ми смета чудно што не ми се јавуваш ниту ти, ниту децата“. Затоа, и реков: 'Се договоривме во семејството да не те оптеретуваме и тоа е препорака на лекарот'. Што да и кажам на мајката, таа не знае за ниту еден син, не знае ни за другиот. Ние и рековме за нејзиниот сопруг “, изјави за Н1 Кемал Дураковиќ, чичко на починатите браќа и брат на нивниот татко.

Веста дека нејзините синови починале ја рашириле нејзините роднини по отпуштањето од болницата. Според N1, Емира претчувствувала дека тоа се случило, а нејзиниот трет син Џемал исто така зборува за трагедијата.

"Тамам беше пред да и кажам. Пред да ја прашам, таа ме праша дали е вистина дека и двајцата не можеле да издржат. Јас реков:" Мајко, од кого дозна? " Таа ми вели: „Драгиот Бог ми рече, имав претчувство“, изјави Џемал Дураковиќ за Н1.

Семејството на Емира Дураковиќ е благодарно на медицинскиот персонал и лекарите што се грижеле за неа.

Џемал исто така изјавил дека никој од надлежните претставници на локалната самоуправа не контактирале со нив, истакнувајќи дека поради преоптовареност во времето кога тој исто така бил во болница, пациентите се грижеле сами за себе.

"Кога е преполно, знаете како е. Знаев како да ја исклучам инфузијата. Не се виновни лекарите и техничарите, има малку. Тоа е борба. Посебна благодарност до младиот лекар Делиќ кој не лекуваше со три медицински сестри и медицински техничар, тие се бореа со нас, како што знаеја. Во 5 часот наутро нè будеа за да ни дадат терапија, затоа што бевме многу, а попладне до 5 немаше никој, затоа што луѓето треба да направат многу работа “.

Иако тој самиот ја победи короната, на Џамал не му било дозволено да го види телото на неговиот покоен татко.

Игуаин потпиша за нов клуб, ќе има посебен статус

Интер Мајами потврди дека Гонзало Игуаин потпишал договор со тој клуб и ја продолжува кариерата во МЛС.

Аргентинецот, кој во декември ќе наполни 33 години, спогодбено го раскина договорот со Јувентус на своја штета и отиде во клубот на Бекам како слободен агент.

Интер Мајами го стави Игуаин во категоријата „назначен играч“, што значи дека платата на Аргентинецот не е предмет на ограничување од платата што ја има МЛС. Секој клуб во лигата има право да потпише за тројца играчи со назначен статус на фудбалерот.

Игуаин потпиша на една година со опција за продолжување на договорот. Тој беше платен седум милиони долари по сезона, што го прави најплатен играч во лигата. Тој има и едно познато лице во соблекувалната, а тоа е Блез Матуиди, кој пристигна од Јувентус во август.

Игуаин е во Јувентус од 2016 година кога пристигна од Наполи за 90 милиони евра. Иако постигна 66 гола и 16 асистенции на 146 натпревари за Јувентус, Игуаин беше на позајмица во Милан и Челси пред Андреа Пирло да му каже дека не смета на него.

Аргентинецот нема да може да игра или тренира со тимот две недели, бидејќи мора да мине низ задолжителен карантински период. Тој исто така чека работна виза за САД, но Интер Мајами тврди дека станува збор само за формалност.

притисни ентер